Dziecko idzie do szkoły? Urządź mu idealny kącik do nauki

Urządzenie pokoju dla ucznia nie jest proste. Wnętrze powinno być nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne. Znaczenie ma też gust dziecka. Musi się ono czuć komfortowo we własnym pokoju. Jak dobrze urządzić miejsce do nauki, podpowiada  producent mebli Pinio.

Zanim zaczniemy urządzanie pokoju dla dziecka, zastanówmy się, co możemy kupić, a na co absolutnie nie możemy sobie pozwolić z przyczyn finansowych. Oczywiście najważniejsze są biurko i krzesło, ewentualnie stół i krzesło.

1

Fot. Pinio

Pinio w kolekcjach dla uczniów stawia na neutralne barwy, tak aby meble były jedynie dopełnieniem i niepotrzebnie nie rozpraszały dzieci. Z myślą o przedszkolakach, uczniach i młodzieży przygotowało kolekcję Lara, która już została nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem branży – Diamentem Meblarstwa.  Nieco młodsze dzieci z pewnością polubią Tolo – wesołe wzory, stworzone z myślą o przedszkolakach i młodszych uczniach.

2

Fot. Pinio

Kolejne  meble, o których warto pomyśleć podczas letnich przygotowań do szkoły  to większe  łóżko i szafa. Przyjrzyjmy się prawie pustemu pokojowi i zastanówmy się, jak je ustawić, aby najważniejsza część pokoju ucznia, czyli miejsce, gdzie będzie odrabiał lekcje, znalazła się w najwygodniejszym miejscu.

3

Fot. Pinio

Najlepsze do ustawienia biurka są obie ściany prostopadłe do tej, na której znajduje się okno. Prawa ściana jest nieco lepsza od lewej ze względu na stronę, z której na siedzącego przy biurku pada światło dzienne. Nie ma to jednak znaczenia w przypadku światła sztucznego. Pamiętajmy, że przez większość roku szkolnego i tak uczniowie odrabiają lekcje po zachodzie słońca.

Zróbmy to, pamiętając o następujących zasadach:

  • dziecko o wzroście 98-112 cm – powinno mieć siedzisko na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm
  • dziecko o wzroście 121-127 cm – siedzisko na wysokości 30 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 52 cm
  • dziecko o wzroście 127-142 cm – siedzisko na wysokości 34 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 58 cm
  • dziecko o wzroście 142-157 cm – siedzisko na wysokości 38 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 64 cm
  • dziecko o wzroście 157-172 cm – siedzisko na wysokości 42 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 70 cm.
oststni

Fot. Pinio

Lampka powinna oświetlać zeszyty i blat, a nie świecić na twarz pochylonego nad zadaniami naukowca. Stół lub biurko powinny być na tyle głębokie, aby w przyszłości można było na nich postawić spory monitor komputera.

Po ustawieniu najważniejszych sprzętów zadbajmy o dodatkowe, ułatwiające uczniowi życie. Należy do nich: kosz na papiery, tablica korkowa do przypinania zdjęć, notatek, planu lekcji, zajęć pozaszkolnych a nawet terminów randek, skrzynia na skarby, dzięki której można łatwo i szybko zrobić porządek oraz pojemnik na przybory do pisania.

Warto pomyśleć też o akcentach nadających pokojowi charakteru: nowoczesnych roletach, ramach z plakatami zespołów lub filmów, które lubi uczeń, narzucie na łóżko, kolorowej pościeli. Dodatki powinny być dobrze dobrane, estetyczne i wyraziste. Pamiętajmy, że dzięki nim można zupełnie zmienić charakter pokoju i spełnić dziecięce marzenia.

4

Fot. Pinio

Leave a Reply