Czarny salon – stylowy czy ponury?

Ciemne wnętrza kojarzą się z elegancją i wytwornością, ale także z męskim, surowym stylem aranżacji. Czarna barwa w salonie może być modna, ale trzeba wiedzieć, jak ją ograć, aby nie wprowadzić do pomieszczenia ponurego nastroju. W jaki sposób urządzić czarny salon?

Czarna ściana w salonie – jak zaaranżować?

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest malowanie tylko jednej ściany w salonie na czarno. Dzięki temu pokój nie ulega optycznemu pomniejszeniu, a za sprawą trafnie dobranych dodatków można łatwo osiągnąć efekt modnego, świeżego wnętrza. Zwykle spotyka się zestawienia czarnej farby z różnymi odcieniami szarości. Świetnie wygląda także biel. Kontrast kolorystyczny w urządzaniu czarnej przestrzeni jest bardzo ważny, ponieważ pozwala wprowadzić do pokoju równowagę i zapobiega przytłoczeniu ciemną przestrzenią.

W salonie w stylu loftowym warto umieścić lamele ścienne, które nadają pomieszczeniu ciepła i przytulności, a także nieco nowoczesnego sznytu. Najlepiej pomalować na czarno dominującą ścianę w pokoju dziennym, czyli np. tę za telewizorem, naprzeciwko sofy. Wokół niej atrakcyjnie zaprezentują się rozjaśniające wnętrze powierzchnie i możliwie jak największe okna. Pozwoli to osiągnąć elegancki i stonowany wystrój.

Kolor czarny we wnętrzu – jakie meble i dodatki?

Wybór mebli i dodatków zależy od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Jeśli wnętrze ma być zbalansowane, powinno się sięgać po jasne elementy wyposażenia, takie jak białe lub drewniane meble, a także jasne dodatki w postaci dywanów, poduszek, obrazów czy luster. Ciemny kolor staje się w ten sposób nieco mniej zauważalny.

Jeśli jednak głównym celem domowników jest osiągnięcie mroczniejszego, bardzo wytwornego klimatu w ciemnym wydaniu, to można sięgnąć niemal po wszystkie elementy wyposażenia w tym kolorze. Czarne meble, w tym przede wszystkim kanapa, stolik kawowy, fotele i wszelkie dodatki, powinny być minimalistyczne i spójne stylistycznie.

Bardzo elegancko prezentują się czarne wnętrza ze sztukaterią na ścianach, niską sofą z pikowaniem, a także obrazami w ciemnych, ozdobnych ramach. Dla optycznego powiększenia pomieszczenia warto zastosować duże lustro. W takim wydaniu jaśniejsza powinna być jedynie podłoga, najlepiej pokryta drewnem, które układa się w jodełkę.

Czarny salon – jak sprawić, by był stylowy?

Wpływ na to, czy salon jest stylowy, mają nie tylko zastosowane w nim kolory, ale przede wszystkim rodzaj dodatków i mebli. Powinno się zadbać o to, aby poszczególne akcenty wpisywały się w ten sam styl aranżacyjny, np. glamour czy loftowy. W wystroju wnętrza lepiej unikać elementów w zbyt wielu różnych odcieniach, by pokój nie stał się zbyt chaotyczny i niewyszukany. Niezależnie od obranego designu można pokusić się o dekorację pomieszczenia roślinami. Duże, zielone rośliny nadają przyjemnego klimatu każdej przestrzeni. Gdy ma się zwierzęta, należy pamiętać, aby wybierać gatunki nietoksyczne dla pupili.

Zalety czarnego koloru w aranżacji pokoju dziennego

  • Oryginalność – większość ludzi decyduje się na jasne pomieszczenia, dlatego czerń pozwala się wyróżnić.
  • Elegancja – to idealne rozwiązanie dla miłośników wytwornych wnętrz, którzy nie przepadają za podążaniem tylko za najnowszymi trendami.
  • Czystość – na czarnych ścianach nie widać zabrudzeń, więc odcień ten sprawdzi się w domach z małymi dziećmi, które czasami pozwalają sobie np. na pomalowanie ścian kredkami.
  • Przytulność – czerń okraszona odpowiednim światłem pozwala zbudować niezwykłą, intymną atmosferę, co sprzyja przede wszystkim wieczornemu relaksowi na kanapie.

Ciemny salon wcale nie musi być ponury. Jeśli ma się konkretny plan aranżacji, każdy kolor da się wpasować w stylowy sposób. Ważne, aby to domownicy czuli się komfortowo w danym pomieszczeniu.

Leave a Reply