Dwie odsłony salonu
Na wysoki połysk
Meble na wysoki połysk – niegdyś określane mianem z „wyższej półki”, dzisiaj nadal kojarzą się z elegancją i prestiżem, zwłaszcza te w ciemnej tonacji. Ich urok tkwi w klimacie jaki roztaczają w salonie, w refleksach świetlnych i lustrzanych odbiciach na polakierowanych powierzchniach, w głębi koloru lub pięknym rysunku usłojenia egzotycznej okleiny. Szczególnie efektownie wyglądają błyszczące fronty przeszklonych witryn, barków i szafek z dekoracyjnym oświetleniem półek. Mogą występować w postaci szlachetnych fornirów palisander Rio – antracyt, orzech amerykański – antracyt, dla kontrastu zestawionych z matowymi wstawkami (Elegante) lub jako jednobarwna okleina naturalna w kolorze soczystej czereśni (ArtModulo). Lśniąca czerń jest ponadczasowa i uniwersalna – w połączeniu z interesującym wenge tworzy udaną kompozycję kolorystyczną odpowiednią dla modnie urządzonego salonu w stylu nowoczesnym (Diuna).
Kolor z połyskiem doskonale podkreślają formę bryły. Ma to znaczenie zwłaszcza w kolekcjach o prostych kształtach, w których ten rodzaj wykończenia pełni funkcję dekoracyjną i nadaje charakter całej linii wzorniczej. Takie meble nie wymagają dodatkowych elementów ozdobnych, dlatego najlepiej prezentują się z gładkimi płaszczyznami frontów pozbawionymi uchwytów. Jest to możliwe, jeśli drzwi i szuflady zostaną wyposażone w wygodny system push to open. Meble z połyskiem są idealnym rozwiązaniem do dużych salonów urządzonych w sposób nowoczesny, zarówno tych awangardowych, z udziałem szkła, polerowanego betonu i stali, jak i bardziej przytulnych, którym towarzyszą drewniane podłogi, puszyste dywany i wzorzyste tkaniny.
Te reprezentacyjne kolekcje „odwdzięczą się” nam swoim nienagannym wyglądem jeśli będziemy o nie należycie dbać. Wystarczy użyć miękkiej ściereczki z mikrofibry i systematycznie przecierać fronty i blaty, aby uzyskać jedwabistą gładkość oraz odświeżyć połysk.
Matowe wykończenie
Chociaż nadaje się do każdego rodzaju materiału najładniej wygląda na frontach z litego drewna. Lakiery bez połysku pozwalają na zachowanie naturalnej struktury drewna, która ociepla wnętrze czyniąc go przyjaznym i przytulnym. Salony z meblami wykonanymi z jasnych gatunków drewna i oklein mogą wprowadzać mieszkańców w lekki, radosny nastrój (Maganda, Rossano).
Kolekcje w ciemnym wybarwieniu: brąz antyczny, rustikal, orzech antyczny czy dąb notte (Sempre, Maganda, Rossano) raczej uspokajają i wyciszają. Aranżując salon meblami w stonowanych barwach warto zadbać o dodatkowe punkty świetlne, gdyż ciemne kolory pochłaniają światło. Dobrym rozwiązaniem jest wybór brył z opcją oświetlenia LED.
Meble drewniane lub okleinowane naturalnymi okleinami są ekologiczne i trwałe. Dają nam gwarancję długoletniego użytkowania ze względu na dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wykończone powłokami lakierniczymi o niskim stopniu połysku – od półmatu po głęboki mat, poddawane różnorodnym procesom takim jak szczotkowanie, strukturyzacja czy ryflowanie ukazują całe naturalne piękno surowca o charakterystycznych dla danego gatunku drewna cechach budowy. Jeśli dodamy do tego projekt nawiązujący do najlepszych wzorów współczesnego designu otrzymamy kolekcję mebli, która zaspokoi gusta najbardziej wymagających odbiorców.