Drewniana podłoga, która będzie służyć latami

Tak jak podstawą każdego budynku jest fundament, tak niezbędną częścią każdego pomieszczenia jest podłoga. Na tym analogie się nie kończą. Zarówno podłogi jak i fundamenty powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości.  Wtedy będą służyć latami.   

Dawniej drewno stanowiło ważną część każdego wnętrza, od podłóg poprzez meble aż po dodatki. Dzisiaj częściej sięgamy po substytuty, które – choć tańsze i łatwo dostępne – nie oddają jego charakteru. Nic bowiem nie przywołuje ciepłych wspomnienia z dzieciństwa i nie kojarzy się z naturą tak ściśle jak drewno dobrej jakości. Na szczęście materiał ten wraca znowu do łask.  Nowoczesne techniki jego obróbki stwarzają dla drewna nowe możliwości,  także w zakresie jego stosowania w różnych pomieszczeniach.

W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele rozwiązań. Możemy wybrać panele, czy płytki, zainwestować w dywany lub kamienne posadzki. Wśród ogromu propozycji warto pamiętać o tym, że podłoga ma być nie tylko ładna, ale przede wszystkim  funkcjonalna.

Ogromną zaletą drewna, szczególnie dębowego, jest to, że jedynym ograniczeniem w jego stosowaniu jest wyobraźnia. Materiał ten nadaje się  do wszystkich wnętrz – mówi  Paweł  Bekas, współwłaściciel firmy Chapel Parket Polska, specjalizującej się w sprzedaży dębowych stylizowanych podłóg drewnianych marki Chapel Parket. Deski tej firmy są nie tylko piękne, ale i uniwersalne, gdyż niepowtarzalna technologia obróbki drewna sprawia, że sprawdzają się w każdym wnętrzu.

Drewno doskonale pasuje do każdego pomieszczenia. Tworzy przyjemny kontrast w nowoczesnych aranżacjach i stanowi doskonałe dopełnienie rodzinnych mebli, czy bibelotów z historią. Wystarczy poświęcić mu chwilę na pielęgnację, a będzie długo cieszyć nasze oko i wprawiać gości w zdumienie. – Większość pracy przy obróbce naszych desek wykonywana jest ręcznie,  np. opalanie ogniem. Dzięki temu efekt jest niepowtarzalny. Nie ma dwóch takich samych podłóg. Każdy klient może zrealizować tu własny pomysł – zapewnia przedstawiciel firmy Chapel Parket Polska.

Drewno w całym domu

Drewno w całym domu

Coraz częściej stosuje się w pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe, które ogranicza możliwości użycia drewna jako wykończenie posadzki. Jednakże kolekcja Chapel In Between, dzięki swojej konstrukcji, czyli połączeniu sklejki liściastej z obłogiem dębowym, pozwala na cieszenie się drewnem na posadzce z ogrzewaniem podłogowym bez obawy o wysychanie i deformację desek.

Wydawać by się mogło, że łazienka nie jest odpowiednim miejscem dla drewnianych podłóg. Nic bardziej mylnego! – Na ogrzewanie podłogowe jak i do łazienki proponujemy dwuwarstwowe deski dębowe z linii Chapel In Between 15 mm. Przy odpowiedniej pielęgnacji woda nie wniknie do drewna, a my będziemy mogli cieszyć się wnętrzem niepowtarzalnym, ciepłym i przytulnym – zapewnia Paweł Bekas.

Podłogi Chapel Parket równie dobrze sprawdzają się w dziecięcych pokojach. Deski są idealnie wygładzone (nie mają drzazg), a jednocześnie nie są śliskie, dzięki czemu są bezpieczne dla dzieci. Są też przyjazne alergikom a stosowne atesty potwierdzają spełnienie najwyższych norm bezpieczeństwa. Drewno dębowe doskonale tłumi odgłosy dziecięcych zabaw. Przy zastosowaniu technologii Chapel Parket jest jednocześnie łatwe w utrzymaniu. Bez problemu można z niego zmyć wylane napoje, czy sprzątnąć resztki jedzenia. Każdy rodzic małego dziecka z pewnością doceni te zalety. Z kolei najmłodsi będą rozradowani możliwością wyboru koloru podłogi, ponieważ dostępna na rynku seria Color Line przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi bajkowej atmosfery we wnętrzach.

W każdym domu wypracowujemy własne ścieżki komunikacyjne. Niestety, często zdarza się, że podłoga dobitnie nam o nich przypomina. Na panelach i płytkach widoczne są ślady ich użytkowania. – W przypadku naszych desek tak się nie dzieje, ponieważ nie są one malowane farbą na powierzchni. Wykorzystujemy naturalne procesy chemiczne, trwale barwiące drewno. Dzięki temu kolor nie znika, nie ściera się, ani też nie płowieje. Nie widać także uszkodzeń, ponieważ nie robią się odpryski – tłumaczy Paweł Bekas.

Zanim zdecydujemy się na zakup drewnianych podłóg warto dowiedzieć się więcej o poszczególnych gatunkach drewna. Każdy z nich ma swoje właściwości, które w dłuższej perspektywie będą rzutowały na jego wygląd i pielęgnację.

Sosna jest miękka, wobec czego łatwo ją uszkodzić, zostawić ślady po ciężkich przedmiotach, czy zarysować. – Nasza firma specjalizuje się w drewnie dębowym, ponieważ dąb jest bardzo trwały i wytrzymały – mówi Paweł Bekas. Wskazuje przy tym, że bardzo ważnym elementem jest tu sposób  obróbki drewna, który podkreśla jego naturalne właściwości. Dzięki temu jest ono nie tylko efektowne, ale także łatwe w utrzymaniu. Deski Chapel Parket są wstępnie impregnowane, odprężane, a następnie pokrywane odpornym na działanie kwasu mlekowego olejem woskowym, wzmocnionym kwasem krzemowym.

Kwas krzemowy to substancja utleniająca otrzymywana ze szkła, która tworzy specjalną twardą warstwę nad powierzchnią pokrytą olejem. Proces ten wzmacnia odporność podłogi na zarysowania czy ścieranie, dużo lepiej niż w przypadku standardowych olei woskowych. Taka podłoga nie jest śliska, ale skutecznie zamyka strukturę drewna przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, np. przed czerwonym winem.

Drewniane podłogi nie są tanie. Jednak biorąc pod uwagę ich trwałość w dłuższej perspektywie i tak się opłacają. W drewno warto inwestować choćby z uwagi na klimat, jaki tworzy we wnętrzu. Ten naturalny, ciepły materiał zawsze gościł w naszych domach… najwyższa pora, aby do niego powrócić i już się z nim nie rozstawać!

Leave a Reply