Gadżety w kuchennych kranach

Nowoczesne elektroniczne gadżety i funkcjonalne udogodnienia wkroczyły do naszego życia na stałe. Także do kuchni. Korzystamy ze zmywarek, blenderów, automatycznych funkcji wyłączania piekarnika i kuchenki. Także odpowiednio zaprojektowana armatura kuchenna może ułatwić prace. Jakich przydatnych rozwiązań powinniśmy szukać? Są to m.in. elektroniczne wyświetlacze temperatury wody, wyciągane wylewki, dodatkowe szczotki lub inteligentne sterowanie wodą.

Osoby urządzające lub remontujące mieszkanie coraz chętniej stawiają na nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają życie. Najwięcej uwagi poświęcają na wybór nowoczesnego sprzętu RTV, długo analizują i wybierają także inne sprzęty elektroniczne. Do kuchni z dużą uwagą kupowane są urządzenia AGD.

kuchenne baterie

fot. Oras

W całym tym procesie aranżacji wnętrz czasem zapominamy, że najbardziej funkcjonalne powinny być te urządzania, z których będziemy korzystać na co dzień. Bo to właśnie one wpływają na komfort i wygodę życia. Widać to wyraźnie na przykładzie armatury do kuchni: wybierana jest zazwyczaj na końcu, bez szczególnej uwagi i rozeznania na rynku. Tymczasem nowoczesne krany mają wiele do zaoferowania. Posiadają funkcje, które znacznie ułatwią prace w kuchni i codzienne korzystanie z wody. Jakich więc nowoczesnych gadżetów powinniśmy szukać w modelach armatury kuchennej?

baterie kuchenne 1

Oras Optima bateria kuchenna, w której wyświetlacz poinformuje użytkownika o temperaturze wody, fot. Oras

Nowinki na rynku

Nowością na rynku są baterie, w których za sterowanie wodą odpowiada elektroniczny czujnik. Takie krany od lat są produkowane do łazienek. Teraz powoli do sprzedaży wchodzą także modele kuchenne. Czy to funkcjonalne?

Kran, w którym strumień wody uruchamiany poprzez przysunięcia dłoni jest bardzo wygodny szczególnie w kuchni. Możemy opłukać zabrudzone ręce nie dotykając i nie brudząc baterii – wyjaśnia Artur Markiewicz, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej w Oras. Dodatkowa zaleta to oszczędność wody. Opłukanie dłoni przy użyciu kranu na fotokomórkę pozwoli ograniczyć zużycie wody do ok. 200 ml na jedno mycie, to mniej niż szklanka! Podczas gdy, w klasycznym kranie jednouchwytowym, zanim ustawimy odpowiedni strumień i temperaturę, zużyjemy co najmniej 2-3 razy więcej wody.

Model bezdotykowy kranu można zamontować w zestawie z klasyczną baterią, stawiając elektroniczny kran obok. Jak działa warto zobaczyć na filmie:
http://www.youtube.com/watch?v=hp5wuvUjOEA&hd=1

Nowatorskim rozwiązaniem na rynku jest nowa bateria z linii Oras Optima, która posiada jednocześnie dwie funkcje uruchamiania wody: klasyczną – poprzez uchwyty z zimną i ciepłą wodą, i bezdotykową. W tej drugiej opcji bateria inteligentnie zamyka się sama po 40 sekundach od uruchomienia lub w ciągu 4 sekund po odsunięciu dłoni od kranu.

bateria kuchenna

Oras Vega - model kranu z dodatkową szczotką zasilaną wodą, ułatwia prace w kuchni, fot. Oras

Armatura kuchenna najnowszej generacji zadba też o poinformowanie użytkownika o temperaturze wody. Bateria Oras Optima sygnałem ostrzega przed zbyt gorącym strumieniem, a elektroniczny wyświetlacz umiejscowiony w korpusie pokaże aktualną temperaturę strumienia. Funkcja wyświetlania  temperatury przydaje się w domach, gdzie woda z kranu używania jest także do picia – mamy wówczas pewność, że nie nalejmy do szklanki zbyt gorącej lub za zimnej wody. Jak to działa można zobaczyć na filmie:
http://www.youtube.com/watch?v=snwIe89IpzM&hd=1

Kran musi to mieć

Standardem w bateriach kuchennych jest już perlator napowietrzający strumień wody (czasem bywa on przez producentów nazywany także aeratorem). Takie rozwiązanie powoduje, że mały strumień dzięki bąbelkom powietrza wydaję się większy, co z kolei wpływa na ograniczenie zużycia wody. Oglądając konkretny model baterii, zwróćmy uwagę na jakość perlatora.

Powinien wyglądać jak plastikowa nakładka z sitkiem. Raczej należy unikać perlatorów, które wyglądem przypominają metalową siateczkę – są nietrwałe, rdzewieją i trudno je wyczyścić – podpowiada Artur Markiewicz.

kran kuchenny

Oras Cubista - opływowy kształt baterii pomaga utrzymać ją w czystości, fot. Oras

Do powszechnych rozwiązań należą dziś także specjalne wyciągane wylewki. Znajdziemy je np. w liniach Oras Aventa, Safira i Vega. Taka wylewka, często wyposażona jest także w możliwość przełączenia strumienia na prysznic. Sprawdza się idealnie do opłukania i napełniania dużych naczyń, mycia warzyw, owoców, płukania ziół czy sałat.

Warto także szukać kranów, które pozwolą oszczędzać wodę w kuchni bez zbędnego wysiłku. Coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem są ekoblokady, które odpowiadają za to, iż w momencie uruchomienia kranu woda płynie mniejszym, ekologicznym strumieniem. Takie ograniczenie przydatne jest przy myciu dłoni, płukaniu naczyń czy produktów. Jeśli natomiast w danej chwili potrzebny jest w kuchni silniejszy strumień, by np. napełnić garnek, ogranicznik łatwo daje się odblokować.

Niektórzy producenci pomyśleli o jeszcze innych gadżetach ułatwiających gotowanie i dbanie o czystość w kuchni. W linii Oras Vega i Safira znajdziemy model kranu kuchennego z dodatkową szczotką, posiadającą własne zasilanie wodą. Do instalacji podłączona jest poprzez elastyczny wąż. Przydaje się podczas szorowania ziemniaków, buraków czy zaschniętych naczyń, patelni i garnków, nawet jeśli są bardzo dużych rozmiarów.

Nie bez znaczenia jest też sam kształt kranu. Odpowiedni design baterii pozwala ją łatwo otrzymać w czystości. Powinna mieć opływową formę i lekko pochyloną wylewkę i uchwyt. Wówczas woda swobodnie spływa, nie pozostawiając plam i zaschniętych śladów.

Wybrane modele baterii Oras ułatwiające codzienność w kuchni:

bateria3

Oras Cubista – zaprojektowana tak, by kran łatwo było utrzymać w czystości – opływowe kształty oraz lekkie nachylenie korpusu sprawiają, że woda spływa po baterii, nie zostawiając widocznych śladów i plam. Cena w sprzedaży: 1.000 zł

bateria1

Oras Optima – dwa sposoby uruchamiania strumienia: poprzez uchwyty oraz bezdotykowo, przez elektroniczny sensor. Ostrzeganie o zbyt gorącej temperaturze. Elektroniczny wyświetlacz informujący o temperaturze strumienia. Cena w sprzedaży: 2.950 zł

bateria2

ras Vega – bateria posiadająca ekoblokadę, ograniczającą wstępnie siłę strumienia. Dostępna także w modelu z dodatkową szczotką posiadającą własne zasilanie wodą lub w wersji z wyciąganą wylewką. Cena w sprzedaży: 825 zł (bateria + dodatkowa szczotka); 990 zł (bateria + wyciągana wylewka)

Leave a Reply