Hygge i lagom – skandynawskie podejścia do aranżacji wnętrz

„W sam raz” – czyli ani zbyt dużo, ani zbyt mało. Hygge (Dania) i lagom (Szwecja) to dwa skandynawskie filozofie, które dotyczą właśnie tego, aby starać się mieć życiowo akurat tyle, ile potrzeba. Założenia te da się skutecznie stosować nie tylko na co dzień, ale również podczas próby estetycznego zaaranżowania przestrzeni własnego mieszkania lub domu. Czego powinny koniecznie dowiedzieć się osoby zainteresowane tym tematem?

Filozofia hygge – radość życia codziennego

Hygge to duńska filozofia życia, która kładzie nacisk na czerpanie radości z prostych rzeczy (dostępnych na co dzień). Zakłada, że każdy powinien otaczać się ciepłem i spokojem, a czas wolny spędzać możliwie komfortowo. I może w tym kryć się prawda, bo Duńczyków uznaje się od wielu lat za naród szczęśliwy oraz godny naśladowania.

Hygge to wieczory spędzane z bliskimi przy świecach, także regularne delektowanie się smakiem herbaty w trakcie zimowych wieczorów. Również ciepło koca otulającego wyziębione ciało. Ten styl życia polega na celebrowaniu małych chwil, które przynoszą zadowolenie tu i teraz. A to, co będzie jutro? Nie ma sensu się tym martwić.

To istne „carpe diem” idei hygge da się wykorzystać podczas projektowania wnętrz różnych przestrzeni życiowych, również tych mieszkalnych. I naprawdę warto, bo urządzone w tym designie nieruchomości stają się wyjątkowo przytulne oraz intymne, a przede wszystkim wygodne. Zwłaszcza że to niedrogie rozwiązanie. 

Styl życia lagom – zachowywanie umiaru (minimalizm)

Szwedzkie lagom dotyczy niemalże tego samego, co duńskie hygge, czyli potrzeby życia w zgodzie z naturą oraz konieczności unikania przepychu, a także nieustannego doceniania wszystkiego tego, co ma się obecnie. Można założyć, że te dwa skandynawskie państwa wzorowały się swoim przykładem nawzajem.

Lagom zakłada, że nie warto uczestniczyć w wyścigu szczurów; że lepszym rozwiązaniem będzie porzucić zmartwienia będące efektem wiecznego porównywania się do innych i nauczyć się żyć w zgodzie z samym sobą. Ta filozofia ma pomagać osiągać wysoki poziom zadowolenia na co dzień – i to niskim kosztem.

Mieszkanie w stylu lagom z powodzeniem mogą urządzić wszyscy tym zainteresowani. Niezależnie od ilości posiadanych przez nich pieniędzy. Wcale nie trzeba być bogatym, żeby cieszyć się pięknie urządzonym mieszkaniem.

Hygge i lagom – wnętrza w stylu skandynawskim

Lagom oraz hygge da się zastosować podczas aranżowania wnętrza posiadłości naraz. Na czym polega to w praktyce? Mianowicie, na tworzeniu przytulnych przestrzeni przy minimalnym wykorzystaniu sprzętu i wyposażenia. 

Mieszkania i domy zgodne z lagom/hygge powinny być urządzane:

  • przy użyciu ciepłych barw – np. kremowych;
  • z uwzględnieniem elementów drewnianych – nadają one pomieszczeniom intymnego charakteru;
  • z myślą o istotności światła naturalnego – widok słońca poprawia humor;
  • skromnie – nie ma sensu używać zbyt wielu ozdób (ale nie należy rezygnować z nich całkowicie).

A do tego wszystkiego, projektowane z myślą o prowadzeniu życia zgodnego z naturą; pozbawionego rozwiązań, które mogłyby charakteryzować się negatywnym wpływem na bliskie otoczenie i resztę środowiska.

Połączenie hygge i lagom spodoba się każdemu, kto chciałby stworzyć mieszkanie przyjemne do zwykłego spędzania w nim czasu wieczorami i weekendami. Taka przestrzeń ma zachęcać do głębokiego relaksu nawet podczas leżenia na kanapie lub fotelu (np. w trakcie oglądania filmów lub grania w gry komputerowe).

Minimalistyczna przytulność – nie trzeba wiele wyposażenia i sprzętu RTV/AGD

Aranżacje hygge/lagom warto zastosować od razu w całym domu, a nie tylko konkretnych pomieszczeniach. To dlatego, że style te muszą być używane w przemyślany sposób, aby stały się spójną całością – w innym przypadku mogą prezentować się nieco eklektycznie (nie zawsze bywa to złe, aczkolwiek należy mieć tego świadomość).

Oznacza to, że przepychu trzeba unikać we wszystkich wnętrzach, również względem stref stricte użytkowych (np. terenu kuchni i łazienki, a nawet salonu). Ile mebli, wyposażenia i sprzętu będzie więc odpowiednie? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy powrócić do podstawowych zasad lagom. Mianowicie, ma być ich „w sam raz”.

Jak można się domyślić, odpowiedź tę da się interpretować na wiele różnych sposobów. I właśnie o to chodzi! W stylu hygge/lagom każdy może podejmować swoje własne decyzje i dopasowywać je względem własnych potrzeb oraz oczekiwań. Zainteresowani mogą liczyć w tym zakresie na pełną dowolność. 

Wnętrza w stylu lagom i hygge – oświetlenie i kolory

Jakie barwy sprawdzają się w dwóch stylach skandynawskich? Przede wszystkim te jasne oraz ciepłe, np. kremowe odcienie beżu i brązowego, a także inne barwy mleczno-kawowe. Dobrze prezentować będą się też wszelkie szarości przemycane zwłaszcza w ramach akcentów stylistycznych (np. tekstyliów oraz innych dodatków).

Oświetlenie dla designu lagom i hygge powinno być możliwie zbliżone do naturalnego, a to oznacza konieczność używania lamp zapewniających światło pomarańczowe (wręcz lekko czerwone), a nie np. niebieskie lub białe. Odpowiednie będą więc np. lampy z żarówkami 2700-3200 K. W domu ma być przytulnie i wizualnie ciepło!

Połączenia lagom/hygge warto przetestować samodzielnie. Ludzie z krajów północy pokochali te dwa style zupełnie nie bez powodu – zapewniają wnętrza nie tylko przystępne, ale także estetyczne i praktyczne na co dzień.

Leave a Reply