Pomaluj jedną ścianę a zmienisz wystrój pomieszczenia

Lato to idealna pora na gruntowne zmiany w wystroju. Dzień jest dłuższy, mamy więcej wolnego, a długie letnie wieczory aż proszą się o odpowiednią oprawę kolorystyczną. Może się jednak zdarzyć, że będzie nam szkoda czasu, energii lub zachodu na malowanie całego pomieszczenia. W tym wypadku idealnym sposobem jest pomalowanie tylko jednej ściany. Taki mały zabieg, potrafi zdziałać cuda.

Musimy być gotowi na to, że odnowiona ściana stanie się niejakim centrum pomieszczenia, będzie ściągać spojrzenia i uwagę. W tym wypadku trzeba uważnie wybrać nie tylko odpowiedni kolor, ale też połysk i wytrzymałość pokrycia.

Do tego celu najlepsza będzie farba PARA Elite Ceramic 4090, dostępna w szerokiej gamie barw i odcieni. Jej elegancki błysk typu eggshell przypominający skorupkę jajka doskonale wygląda na ścianie, dając niespotykany efekt.

114

Fot. Dekorian

Po pierwsze kolor

Wszystko zależy od barwy, która dominuje w danym pomieszczeniu. Nie chodzi tylko o ściany – decydujące mogą się okazać meble albo dodatki typu zasłony lub ramy obrazów.

Główna wskazówka brzmi: nowy kolor musi nawiązywać dialog z już istniejącym elementem. Na przykład, w błękitnym pokoju z brązowymi meblami można pomalować jedną ścianę na kolor kawowy. Wystrój momentalnie nabierze cech wysublimowanej elegancji.

Jeśli pomieszczenie jest całe urządzone w żywych, energicznych kolorach – np. zielone ściany i pomarańczowe dodatki – możemy stonować i zgłębić jego charakter przez zabawę z odcieniami. Jedna ciemnozielona ściana pomiędzy limonkowymi uspokoi nieco wnętrze, a przy tym nie wprowadzi dodatkowego chaosu w już i tak kolorowym pokoju.

224

Fot. Dekorian

Po drugie miejsce

Przy planowaniu remontu musimy pamiętać, by wybrać odpowiednią ścianę. Ściana o innym kolorze, będzie skupiać uwagę, dlatego nie powinna być w dużej mierze zasłonięta, nawet drzwiami i oknami.

W zależności od ustawienia mebli, najkorzystniejszym wyborem może być albo ściana prostopadła do wejścia lub naprzeciw okien. Warto zobaczyć, która strona pokoju jest najbardziej nasłoneczniona. Możemy też, przy okazji malowania, zaaranżować na nowo meble.Da to poczucie kompletnego remontu i odświeżającej nowości w mieszkaniu.

Malowanie jednej ściany stało się łatwym i niezwykle efektywnym rozwiązaniem dla ludzi znudzonych starym wystrojem. Jest to dobry sposób na jednoczesne unowocześnienie i podniesienie elegancji całego mieszkania, przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów.

2 komentarze

  1. Laura Naklo 30 września 2012
  2. Basia 22 września 2012

Leave a Reply