Jak malować dziecięce zabawki?

Na sklepowych półkach wyróżniają się zabawki wykonane z drewna – ponadczasowe, trwałe, oryginalne. Nic więc dziwnego, że cieszą się niesłabnącą popularnością. Czasami warto jednak odświeżyć ich wygląd. Pomoże nam w tym odpowiednio dobrana emalia.

Do malowania drewnianych zabawek najlepiej wybrać bezwonną emalię, zgodną  z europejską normą EN-71-3 (określa ona wymogi bezpieczeństwa, jakie musi spełniać dana zabawka)  taką, jak np. Bondex Acrylic Enamel 12 lat. Farba ta jest przyjazna dla zdrowia, a zarazem wygodna w aplikacji – szybko schnie, nie kapie oraz nie skleja warstw, co jest szczególnie istotne przy złożonych konstrukcjach niektórych zabawek.

Kolejną ważną cechą jest trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych powłoka, która dzięki elastyczności nie łuszczy się, ani nie pęka. Emalia, która dobrze pokrywa nawet najdrobniejsze elementy, jest szczególnie przydatna przy dekorowaniu małych zabawek posiadających ruchome części. Bogata gama kolorów emalii pozwoli nie tylko urozmaicić uprzednio niemalowane zabawki, ale też zmienić aktualne barwy. Rodzice mający tzw. smykałkę do stolarstwa czy modelarstwa mogą sami wykonać np. ciuchcię czy drewniany model statku, a następnie ożywić zabawkę za pomocą atrakcyjnego koloru.

malowanie zabawek

Zabawki drewniane w przeciwieństwie do plastikowych są bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia i zarysowania. Mimo to wymagają specjalnej pielęgnacji, a po wielu latach intensywnego użytkowania również odnowy. fot. Bondex

Krótka instrukcja malowania i pielęgnacji

Standardowo przed malowaniem czyścimy i osuszamy powierzchnię. Zwróćmy uwagę na luźne części starych powłok malarskich czy lakierniczych. Jeżeli dany element nie jest bardzo zniszczony, wystarczy przetrzeć go papierem ściernym drobnoziarnistym typu 220, który matuje podłoże, zwiększając tym samym jego przyczepność. Po zakończeniu szlifowania odpylamy powierzchnię, przecierając ją ściereczką. Pamiętajmy, że drewno surowe przed malowaniem wymaga jeszcze zagruntowania odpowiednim preparatem (np. Bondex Wood Preserver).

Na tak przygotowane elementy drewniane nanosimy dwie warstwy starannie wymieszanej emalii. Czas odstępu między pierwszą a drugą warstwą wynosi 6 godzin. Możemy malować metodą tradycyjną albo natryskową, chociaż do malowania trudno dostępnych miejsc najlepsze okażą się precyzyjne pędzelki o cienkim włosiu. Ważne, aby nie rozcieńczać emalii wodą.

Później warto pamiętać o kilku prostych regułach użytkowania drewnianych zabawek. Zabrudzoną zabawkę zawsze czyścimy suchą lub lekko zwilżoną ściereczką, by na koniec dokładnie wytrzeć przedmiot do sucha. Starajmy się wystrzegać powszechnie dostępnych preparatów do czyszczenia drewna. Drewniane zabawki nie powinny być również nadmiernie eksponowane na światło słoneczne ani pozostawiane np. w piaskownicy lub ogrodzie na noc. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad, jak i wysokiej klasy emalia pozwolą cieszyć się dziecku drewnianymi zabawkami przez długie lata.

Bondex Acrylic Enamel 12 lat

  • emalia akrylowa polecana do malowania drewna, metalu, aluminium, twardego PCV, podłoży mineralnych oraz powierzchni galwanizowanych
  • produkt może być stosowany do malowania zabawek i mebli dziecięcych (spełnia normę EN-71-3)
  • tworzy powłokę odporną na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych
  • wysoka siła krycia
  • łatwa aplikacja
  • wydajność: 10 m²/L
  • zalecana liczba warstw: 2
  • czas schnięcia: około 6h
  • dostępne opakowania: 0,25L; 0,75L; 2,25L; 2,5L
  • cena: ok 48 zł / 0,75L

farba do drewna

 

Leave a Reply