Jak szybko pozbyć się wilgoci z domu?

Oddychanie wilgotnym oraz zanieczyszczonym powietrzem zdecydowanie nie sprzyja naszemu zdrowiu, znacząco zmniejsza również komfort życia oraz komfort użytkowania wnętrz. Obecna w powietrzu wilgoć, może również bardzo negatywnie wpłyną na nasze ubrania, meble, pozostałe wyposażenie, a także być jednym z powodów rozwoju pleśni oraz grzybów.

Oddychanie świeżym powietrzem ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, dobrą kondycję organizmu, a także stan umysłu. Jednym zdaniem – zapewnia po prostu dobre samopoczucie. Użytkując dom albo mieszkanie, powinniśmy zadbać o to, aby była zapewniona maksymalna oraz przede wszystkim systematyczna cyrkulacja powietrza. Dzięki niej będziemy nie tylko zdrowo żyć, ale również nie będziemy musieli szybko robić remontu. Jak sprawdzić wilgotność powietrza? Najłatwiejszym sposobem jest oczywiście zakup domowego wilgotnościomierza. Optymalna wilgotność dla człowieka to 40-60%, przy temperaturze 20-22 stopni Celsjusza. Gdy wilgotność znacząco rośnie, mogą pojawić się problemy.

 

Sprawna wentylacja, również mechaniczna

Jeżeli budujemy dom, warto zdecydować się na rezygnację z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, a postawić na wentylację mechaniczną. To właśnie ona wymusza odpowiedni obieg powietrza, dostarcza jego optymalną ilość. O każdej porze, każdego dnia. Jedną z najważniejszych kwestii jest również to, że urządzenia sprawnie usuwają z wnętrz powietrze wilgotne, a dostarczają świeże – przefiltrowane, wolne od zanieczyszczeń, pyłów, alergenów. Jeżeli nie mamy wentylacji mechanicznej, zadbajmy o drożne kanały, otwierajmy również okna.

 

Pochłaniacze wilgoci

To druga i bardzo dobra opcja, która zdecydowanie pomoże zmniejszyć wilgotność w domu. Na rynku mamy szeroki wybór pochłaniaczy, zarówno takich mniejszych, tradycyjnych, które można postawić na parapecie, jak również elektronicznych pochłaniaczy.

 

Zwiększenie temperatury we wnętrzach

Trzecim, ale również bardzo dobrym i praktycznym sposobem jest zwiększenie temperatury w pomieszczeniach, np. do optymalnych 22 stopni Celsjusza. Dzięki temu zarówno osiągniemy odpowiedni komfort cieplny, jak również poprawimy jakość powietrza. Należy unikać jednak przegrzewania pomieszczeń.

Chcąc mieszkać komfortowo i cieszyć się zdrowiem, warto zadbać o to, aby we wnętrzach było powietrze, które spełnia określone standardy. Posiadanie wilgotnościomierza sprawi, że takie parametry będziemy mogli cały czas kontrolować.

Leave a Reply