Jak zaprojektować dom parterowy?

Wybór odpowiedniego domu wiąże się z wielką odpowiedzialnością. W obecnych czasach można wyróżnić domy parterowe, piętrowe czy z poddaszem użytkowym. Jednak coraz częściej wybierany jest dom parterowy. Takie domy zachwycają wyglądem oraz swoją funkcjonalnością. Kolejnym plusem takiego budynku jest możliwość posadzenia ogrodu, o ile działka ma odpowiedni rozmiar. Jednak koszt wybudowania najczęściej wiąże się z kredytem. Dlatego warto wiedzieć, jak zaprojektować oraz jakie są ceny wybudowania domu.

Na co zwrócić uwagę przed budową domu parterowego?

Przed decyzją o wybudowaniu domu parterowego warto najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pytania te pomogą w przygotowaniu projektu domu. Dobrze jest odpowiedzieć na nie, biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy. Pomoże to w późniejszym, bardziej szczegółowym planie. 

Pytania te dotyczą odpowiedniej wielkości działki, liczebności rodziny czy funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń. Przed wybudowaniem domu parterowego warto również zastanowić się nad dostępnymi formami ogrzewania i kosztami eksploatacyjnymi z tym związane.

Jednak największym wyzwaniem podczas projektowania domu parterowego jest podział pomieszczeń. Warto w tym celu przejrzeć obecnie dostępne projekty, pomoże to przy projektowaniu własnych czterech ścian. Zaleca się również zwrócić uwagę na obecne technologie w budownictwie. 

Jakie są plusy i minusy domu parterowego?

Domy parterowe stają się coraz bardziej popularne. Zawdzięczają to, dzięki swoim licznym plusom. Zatem przed wybudowaniem takiego domu, warto, jest je poznać i zastanowić się, czy są to plusy, które na pewno będą odpowiadały.

Dom parterowy przede wszystkim jest budynkiem jednopiętrowym. Dlatego też taki rodzaj domu poleca się osobom chcącym posiadać własny ogród. Do tego jednak potrzeba naprawdę sporej działki, która pomieści dom i ogród. Takie rozwiązanie znajdzie swoje zastosowanie o każdej porze roku. Podczas upalnego lata można się opalać, natomiast w zimę spędzić czas z rodziną np. na lepieniu bałwana.

Kolejnym plusem a może i wadą jest brak schodów w takim budynku. Taka funkcja domu będzie odpowiadać osobom, które cenią sobie komfort i nie będzie chciało się im pokonywać dużej ilości schodów każdego dnia. Taki układ zalecany jest rodzinie, która chce spędzać ze sobą możliwie jak najwięcej wolnego czasu razem. Brak schodów może być pomocny już w trakcie tworzenia projektu domu, w ten sposób uzyskuje się dodatkową przestrzeń. Jednak z drugiej strony, podczas przygotowania planu takiego budynku trzeba ograniczać się do jednej kondygnacji. Rozwiązaniem mogą być schody kończące się jedynie na kilku stopniach. Należy pamiętać, że schody zawierające kilka stopni mogą dodać kolorytu dużej przestrzeni.

Jak zaprojektować funkcjonalny dom parterowy?

Przed zaprojektowaniem domu parterowego, warto poznać jego plusy. Zaznajomienie się z nimi pomoże zrozumieć czym, charakteryzuje się taki budynek. Dzięki czemu osiągnięcie pełnej funkcjonalności będzie łatwiejsze.  

Zwarty kształt domu

Dobrze zaprojektowany dom powinien mieć takie wymiary, aby zamieszkanie w nim nie było żadną trudnością i zastosować możliwie jak najbardziej funkcjonalny układ pomieszczeń. Podczas robienia projektu domu, ważne jest, aby zachować odstęp między pomieszczeniami dziennego i nocnego użytku. Poleca się tutaj zaprojektować dom na kształt litery L. Taki dom może zostać również zaprojektowany na wzór kwadratu. W takiej bryle najlepiej nocną i dzienną część budynku oddzielić sporej wielkości salonem.

Rodzaj dachu

Podczas projektowania dachu do domu parterowego zazwyczaj stosuje się jeden z dwóch sposobów.

Pierwszy sposób polega na wysoko położonym dachu. W takiej sytuacji dobrze jest wstawić do domu okna sporej wielkości, aby w środku było więcej światła dziennego. Za pomocą takiej metody wnętrze domu wyda się optycznie większe a właściciel będzie w lepszym nastroju za pomocą światła dziennego.

Można jednak zdecydować się na nisko położony sufit. Takie rozwiązanie zapewni poddasze, które może być wykorzystane jako dodatkowe pomieszczenie. Taka dodatkowa przestrzeń może być wykorzystywana jako sypialnia lub swego rodzaju magazyn.

Odpowiedni rozkład pomieszczeń w stosunku do słońca

Podczas projektowania domu parterowego, warto, aby pokoje znajdowały się po właściwych kierunkach geograficznych. Za przykład może posłużyć umiejscowienie sypialni. Dobrze jest, jeżeli znajdowałaby się na wschodzie, ponieważ osobie lepiej będzie wstać razem ze słońcem i aktywnie spędzać dzień. Jadalnia powinna znajdować się w południowej części domu. Obiad jest posiłkiem, który powinien zapewnić energię na resztę dnia, dlatego wspólny obiad z rodziną przy dobrym nasłonecznieniu jest zalecany. Tak spędzony czas przy posiłku polepszy więź z bliskimi, doda energii oraz poprawi samopoczucie.

Podział domu na strefy

Podczas projektowania domu parterowego, warto go podzielić na tzw. strefy. Takie podzielnie zapewni odpowiedni komfort co, przyczyni się do lepszych relacji z rodziną. Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest uzyskanie schematu pomieszczeń, co pomoże przy organizacji dnia. W domu parterowym taki układ przeważnie następuje w stosunku 1/3. Przy rozplanowywaniu dobrze jest odnieść się do akapitu powyżej.

Pomieszczenia pomocnicze

Warto również zwrócić uwagę na potrzebę dodatkowego pomieszczenia. Pomieszczenie pomocnicze ma na celu przechowywać wszystkie mało przydatne przedmioty i nie tylko. Przykładem takiego pomieszczenia może być garaż lub schowek. Zatem każde takie pomieszczenie będzie pełnić inną funkcję. Można również rozważyć wybudowanie kilku takich pomieszczeń. Zapewni to jeszcze większy komfort użytkowania domu.

Co wpływa na koszt wybudowania domu?

Podczas robienia projektu domu wpływ na ostateczny koszt ma wiele czynników. Jednak obecnie największy wpływ mają materiały oraz technologia. Przyjmuje się, że cena wykonania domu stanowi około 3/5 całkowitego kosztu. Przy materiałach należy pamiętać, że niższa cena materiałów wcale nie oznacza niższego kosztu całkowitego. Dzieje się tak, ponieważ materiały gorszej jakości zwykle potrzebują więcej czasu na prawidłowe wykonanie całej przegrody. Zatem nie należy stosować tanich materiałów. Wbrew pozorom to właśnie drogie materiały, ale też te z najwyższej jakości są optymalnym rozwiązaniem.

Natomiast pozostała część kwoty jest zależna od czynników takich jak np. lokalizacja. Dlatego warto wybrać lokalizację bardziej w odosobnieniu lub przygotować się na większy koszt. Kolejnym czynnikiem wpływającym jest firma wykonująca budowę domu. 

Cena wybudowania domu parterowego

Domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność. Koszt ich budowy jest zdecydowanie niższy niż w przypadku innych domów. Warto wiedzieć, że koszty ponoszone podczas projektowania takiego domu uwzględniają również poddasze. Jednak warto wiedzieć, na jaki wydatek trzeba się przygotować, chcąc wybudować taki dom. Przy czym należy pamiętać, że cena jest zależna od kilku czynników.

Koszt budowy domu parterowego 80 m2

Koszt budowy domu parterowego o stosunkowo niewielkim metrażu wiąże się z niższymi ogólnymi kosztami niż w przypadku domu 170 m2. Tylko należy zadać sobie pytanie, czy taki projekt ma w ogóle sens? Przecież w takim metrażu o wiele częściej można spotkać mieszkania. Jednak dla rodzin chcąc więcej prywatności w systemie 2+1 ten wybór będzie świetny. Jakie są koszty takiego domu? Koszt powinien się zamknąć w 350 tys. złotych. Decydując się na dodatkowe pomieszczenie, należy liczyć się z proporcjonalnym wzrostem kosztu.

Koszt budowy domu parterowego 100 m2

Domy o metrażu 100 m2 można spotykać znacznie częściej. Takie domy są polecane rodzinie z dwójką dzieci. Sam koszt powinien wynieść około 450 tys. złotych.

Skąd wziąć pieniądze na budowę domu?

Decydując się na tak dużą inwestycję, warto ją najpierw na spokojnie przeanalizować. Takie przedsięwzięcie wymaga mnóstwa czasu i pieniędzy. Pomimo tego, że początkowe prace takie jak np. postawienie można zrealizować we własnym zakresie to i tak później potrzeba specjalistów. Co oczywiście wiąże się z kosztami. Należy również pamiętać, że przed wydatkami na budowę domu, trzeba mieć odpowiedni teren gdzie, można ten dom postawić. Czyli oczywiście działkę. Koszt działki w głównej mierze uzależniony jest od lokalizacji. 

Skąd zatem wziąć pieniądze na taką inwestycję?

Źródeł finansowania można znaleźć kilka. Najbardziej oczywistym jest kredyt hipoteczny o stosunkowo niskim oprocentowaniu. Można również szukać pomocy wśród rodziny. Najpierw jednak zaleca się osiągnięcie dość wysokich dochodów.

Dlatego z wybudowaniem domu nie należy się spieszyć i lepiej jest poczekać. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie sobie za cel wybudowanie domu, jednak z kilkuletnim wyprzedzeniem. Dzięki tej metodzie będzie można jeszcze bardziej zastanowić się nad sfinansowaniem budowy domu parterowego.

Leave a Reply