Mała łazienka? Zobacz pomysły na schowki

Pralka, kosz na bieliznę, ręczniki, kosmetyki i środki czystości – małe łazienki pękają w szwach, a niezbędne przedmioty rzucają się w oczy, szpecąc wnętrze. Jak zaplanować schowki, które nie tylko pomieszczą wszystkie przybory, ale też będą się komponowały z wnętrzem?

Podczas urządzania niewielkiej przestrzeni łazienkowej o praktycznych schowkach często myślimy na końcu. Tymczasem są to elementy, które należy uwzględnić już na etapie funkcjonalnego podziału przestrzeni. Tym bardziej, że lista potrzebnych przedmiotów jest długa.

Głównym problemem w małej łazience jest ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni na kosmetyki i środki czystości. Są to produkty niezbędne w każdej łazience, jednakże należy je sprytnie ukryć, aby z jednej strony nie szpeciły wnętrza, a z drugiej zawsze były pod ręką – mówi Danuta Fąk, projektantka współpracująca z firmą Deante.

Meble na miarę

Zabudowa pod umywalką to sprytny sposób na zagospodarowanie wolnego miejsca. Do tego typu mebla pasują, obecnie bardzo popularne, umywalki nablatowe bądź meblowe. Najlepszym rozwiązaniem będą szuflady, które pomieszczą kosmetyki czy suszarkę do włosów. Ich atutem jest wygoda – można je niemal  całkowicie wysunąć, co ułatwia znalezienie konkretnych przyborów. Pod zabudową warto pozostawić wolną przestrzeń, pozwalającą przysunąć się do umywalki np. podczas mycia zębów, czy golenia. Innym ciekawym sposobem na ukrycie niezliczonej liczby buteleczek, słoiczków czy ręczników jest zastosowanie słupka wieszanego na ścianie lub stawianego na blacie. Tego typu mebel jest pojemny i nie zajmuje dużo miejsca.

mala lazienka meble lazienkowe

fot. Deante

Użyteczna wnęka

Doskonałym pomysłem na wygospodarowanie dodatkowego miejsca jest zabudowa nieustawnych wnęk, w których warto umieścić półki na detergenty, a nawet kosz na bieliznę. Szafki na wymiar nie tylko zwiększą powierzchnię użytkową pomieszczenia, ale też nadadzą wnętrzu regularny kształt.

Istniejące wnęki warto wykorzystać na zamknięte szafki. Obecnie często stosuje się podwieszane toalety, montowane na stelażach, nad którymi pozostaje sporo przestrzeni. Można przeznaczyć je na przydatną zabudowę. Z kolei nad wanną warto zaplanować wygodne półki na kosmetyki – mówi Joanna Sokołowska, projektantka współpracująca z marką Deante.

mala lazienka szafki lazienkowe

fot. Deante

Pralka zakamuflowana

Jednym z problemów, który należy rozwiązać urządzając małą łazienkę, jest wybór dogodnej lokalizacji pralki. Dobrym pomysłem jest umieszczenie pralki pod blatem, obok umywalki w zabudowie. Jeśli chcemy, aby blat wieńczący mebel i pralkę miał tę samą wysokość, należy zastosować tzw. umywalkę wpuszczaną – umywalka nablatowa będzie się znajdowała zbyt wysoko. Innym sposobem na ukrycie pralki jest wykorzystanie większej wnęki.  Tego typu schowek pozwala dodatkowo na montaż praktycznych półek nad urządzeniem. Wnękę warto ukryć za lustrzanymi, bądź połyskliwymi białymi drzwiami, które optycznie powiększą przestrzeń.

mala lazienka miejsce na pralke

fot. Deante

W małej łazience każdy centymetr przestrzeni użytkowej jest na wagę złota. Właśnie dlatego praktyczne schowki należy zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem remontu.

Więcej porad i pomysłów na małe łazienki można znaleźć na stronie: www.deante.pl/male-lazienki.

Leave a Reply