Nowoczesne lampy w stylu industrialnym

Gdyby w lampach chodziło tylko o emitowanie światła, sprawa byłaby prosta – do rozjaśniania wnętrz wystarczyłaby goła żarówka. Ewentualnie żarówka z kablem. Ale źródła światła, jeszcze przed jej wynalezieniem, oprócz funkcji praktycznej miały też zawsze funkcję dekoracyjną. Trendy w projektowaniu lamp odzwierciedlają dominujące w danym czasie style. I tak, po erze wymyślnych kształtów i glamourowych kryształków, wróciliśmy do początków – do żarówki z kablem. Ogólnie rzecz ujmując. W praktyce to – wydawało by się – banalne rozwiązanie potrafi zaskoczyć. I to bardzo pozytywnie. Przykład? Lampy MODEL z najnowszej oferty Malabelle.

nowoczesna lampa modne lampy 1

Lampa MODEL z oferty Malabelle

Kształt, faktura użytych materiałów, ich kolor, elementy zdobnicze i sposób, w jaki lampa wypuszcza światło – nieskończona ilość kombinacji daje pole do popisu projektantom. Dzięki wyobraźni wspaniałych designerów powstały takie – kultowe dziś – cacka jak Bourgie, Lucellino czy Zeppelin. Ale od pewnego czasu – wraz z modą na industrializm i minimalizm – zauważalny jest odwrót od wybujałych estetycznie rozwiązań. Designerzy obrali przeciwległy kierunek – stąd duży wybór lamp o bardzo prostych formach. „Less is more” i – o dziwo –  nie ma tu miejsca na „less is bore”. Udowadniają to młodzi chorwaccy projektanci, którzy stworzyli kolekcję minimalistycznych lamp podłogowych MODEL.

nowoczesna lampa modne lampy 2

Lampy MODEL z oferty Malabelle

Szklana kula kryjąca żarówkę, umieszczona na szczycie stalowej, subtelnej konstrukcji, ma sobie lekkość i elegancję. Pomimo industrialnych ciągot twórców. Produkowana i składana ręcznie lampa wykonana jest z dbałością o najmniejsze szczegóły. Projektanci pomyśleli też o możliwości indywidualizacji produktu pod kątem oczekiwań odbiorcy – oplot kabla zasilającego żarówkę dostępny jest w różnych kolorach, natomiast stelaże występują w trzech kształtach, w kolorze białym i czarnym. MODEL to naprawdę bardzo udany model. Prosty i wyrafinowany zarazem. Zaspokoi estetyczne potrzeby i wielbicieli loftów, i miłośników stylu vintage. O wiernych nowoczesnemu minimalizmowi nie wspominając.

nowoczesna lampa modne lampy 3

Lampy MODEL z oferty Malabelle

MODEL to lampa, która jest trochę jak świecąca rzeźba – piękna i nadająca wnętrzu styl. Nie ma natomiast możliwości regulowania wysokości i kierunku ustawienia źródła światła. Ma je inna kolekcja chorwackiego zespołu – ARIGATO. Tu także projektanci byli wierni stylowi industrialnemu. Prosta forma lampy wykonana została ze stalowych ramion i aluminiowego klosza. Całość pomalowana została proszkowo na kolor matowej czerni.  Żarówka  jest zasłonięta, dzięki czemu lampa nie oślepia, za to pięknie rozprasza światło. ARIGATO posiada regulację ustawienia klosza oraz ramion na każdym ich łączeniu. Też rzeźba, ale ruchoma – dla tych, którzy szybciej się nudzą lub chcą precyzyjnie kierować światło tam, gdzie tego potrzebują.

nowoczesna lampa modne lampy 4

Lampy MODEL z oferty Malabelle

Lampy z najnowszej oferty Malabelle urzekają wyrafinowaną prostotą. Starannie zaprojektowane i wykonane staną się ponadczasową dekoracją pokoju, oświetlając go łagodnie. Planując wiosenną zmianę domowej aranżacji warto się nimi zainteresować. Lampy dostępne są w sklepie internetowym Malabelle.pl i w warszawskim  Showroomie firmy przy ulicy Polnej 18/20.

Leave a Reply