Nowojorski styl w polskim mieszkaniu

Apartament w stylu Carrie Bradshow? Czemu nie! Nie musisz przecież mieszkać na Manhattanie, aby cieszyć się urokiem nowojorskiego wnętrza. Z pomocą kilku charakterystycznych mebli i dekoracji stworzysz aranżacje znane dobrze z kultowych amerykańskich filmów i seriali. Inspiracji szukaj na Westwing.pl.

Zawsze piękne, zawsze modne

Są takie mieszkania, które nigdy się nie starzeją i nawet po wielu latach wyglądają świeżo i współcześnie. Do tej grupy zdecydowanie należą wnętrza urządzone w stylu nowojorskim. W czym tkwi ich sekret?

Styl nowojorski z jednej strony kocha proste formy, staranne wykończenia, materiały wysokiej jakości i zróżnicowaną, ale raczej stonowaną kolorystykę – czyli te elementy, które nigdy nie wychodzą z mody. Z drugiej strony ważną rolę w nowojorskich aranżacjach odgrywają wyraziste, geometryczne wzory, które można łączyć i zestawiać na wiele sposobów – wyjaśnia Marta Suchodolska, wydawca
Magazynu Westwing.

 

komoda felia

Komoda Felia marki SAFAVIEH

Tkaniny, wzory i szlachetne materiały

Podstawą nowojorskiego stylu są proste formy. Nie ma w nim miejsca na finezyjne wygięcia i dekoracje – meble wyróżniają klasyczne kształty i idealne proporcje, a w pomieszczeniach króluje symetria. Niezwykle istotnymi elementami wystroju są tkaniny i wzory: mocne, wyraziste i zgeometryzowane nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Długie zasłony, tapicerowane sofy i fotele, tapety, wreszcie dodatki: poduszki, pledy, lampy – wszystkie te przedmioty powinny być z innych kolekcji i w różnorodne wzory. Ale muszą do siebie pasować. Właśnie oryginalne zestawiania różnych wzorów i kolorów cechują ten styl. Ważne miejsce w nowojorskich mieszkaniach zajmują także: piękna stolarka drzwiowa i okienna, wysokie listwy przypodłogowe oraz takie materiały jak szlachetnie wykończone drewno czy polakierowany nikiel.

 

konsola Dasma

Konsola Dasma marki SAFAVIEH

W kolorystyce również panuje zróżnicowanie – jest miejsce dla kilku kolorów, z jednym dominującym, ale na ścianach przeważają naturalne, stonowane odcienie szarości, beżu i bieli. Mile widziane są barwne akcenty, najlepiej monochromatyczne.

 

stolik z tacą Dallo

Stolik z tacą Dallą marki SAFAVIEH

Nie tylko dla apartamentów na Manhattanie

Styl nowojorski kocha przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że jest zastrzeżony wyłącznie dla wielo-metrażowych apartamentów. Pewne jego elementy prezentują się świetnie również na mniejszych powierzchniach, a nawet – optycznie je powiększają. Tak jak kanapy i fotele na nóżkach – dzięki odsłoniętej podłodze pokój wydaje się bardziej przestronny.

 

stolik

Stolik marki SAFAVIEH

Idealnie do mniejszych salonów pasują także charakterystyczne dla nowojorskiego stylu delikatne stoliki i konsole. Podobnie jak klasyczne dodatki i dekoracje: lampy, wzorzyste poduszki, wazony, latarenki i świeczniki. A zatem, każdy może mieć swój własny kawałek Manhattanu.

 

stolek Palmer

Stołek Palmer marki SAFAVIEH

Leave a Reply