Pokój dla ucznia – jak odpowiednio urządzić?

Koniec wakacji to trudny moment dla każdego dziecka, wiążący się z powrotem do wytężonej szkolnej pracy. Możemy ułatwić uczniowi powrót do nauki po dwumiesięcznej przerwie poprzez zapewnienie odpowiednich warunków, stymulujących rozwój pociechy. Jak urządzić pokój dziecka, by codzienne odrabianie lekcji było przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem? – radzą eksperci firmy Komandor.

Strefa małego geniusza

Najważniejszy jest podział pokoju na funkcjonalne strefy, które ułatwią dziecku skupienie się na nauce, a po niej – relaks przy zabawie. W strefie nauki najważniejsze jest biurko, przy którym uczeń spędza dużo czasu. „Zwróćmy uwagę na ergonomię i funkcjonalność przedmiotu, by był nie tylko wygodny, ale przede wszystkim dopasowany do wzrostu dziecka. Ważna jest zatem wysokość blatu i jego szerokość – biurko musi być na tyle głębokie, by można było swobodnie postawić na nim książki, zeszyty, przybory szkolne, lampkę i monitor, który powinien być ustawiony 60-70 cm od twarzy siedzącego dziecka. Natomiast klawiaturę komputera najlepiej umieścić na wysuwanej półce pod blatem” – mówi Monika Szczęsny, Projektant Wnętrz firmy Komandor. Młodszym dzieciom, które dopiero zaczynają swoją szkolną przygodę, wystarczy biurko o głębokości 50 cm.

pomieszczenie 1

( Pokój dziecka, fot. Komandor)

Ważne, by biurko posiadało szuflady i szafki, w których można przechowywać podręczniki, zeszyty, przybory do pisania oraz pozostałe niezbędne uczniowi drobiazgi. Pod biurkiem możemy ustawić kosz na papiery, a nad blatem warto zamontować tablicę magnetyczną lub korkową, na której dziecko będzie mogło umieścić plan lekcji, wzory do zapamiętania, ważne informacje i notatki. Nie możemy również zapomnieć o organizerach i pudełkach na drobne przedmioty, np. pojemniku na długopisy, ołówki i gumki, który ułatwi utrzymanie porządku, a dzięki niemu przybory do pisania zawsze będą pod ręką dziecka.

pomieszczenie 2

( Pokój dziecka, fot. Komandor)

Równie istotny, co wybór biurka, jest dobór odpowiedniego krzesła. Ono również musi być dopasowane do wzrostu dziecka. Ważne, by było ergonomiczne i dobre jakościowo –od niego bowiem zależy prawidłowa postawa dziecka. Krzesło powinno mieć zatem regulację oparcia i wysokości siedziska, a także podłokietniki. Uczeń siedząc, powinien mieć nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym, a stopy oparte na podłodze. Jeśli dziecko nie sięga do podłogi, musimy zainwestować w podnóżek o regulowanej wysokości.

Więcej światła!

Biurko najlepiej umiejscowić możliwie blisko okna, by umożliwić dziecku pracę przy świetle dziennym. Dobrym pomysłem jest ustawienie biurka w taki sposób, by uczeń siedział bokiem do okna – praworęczny będzie miał światło z lewej strony, natomiast leworęczny – z prawej. Jeśli jednak mieszkamy przy ruchliwej ulicy, trzeba je oddalić od okna, by hałas i widok nie rozpraszały dziecka. Musimy zadbać również o odpowiednie oświetlenie sztuczne.

Najwygodniejsza będzie lampka z długim ramieniem umożliwiająca dostosowanie ustawienia jej do potrzeb ucznia w zależności od sytuacji – czytania, wycinania, rysowania. Przy jej umieszczaniu pamiętajmy o zasadach, które są takie, jak w przypadku światła dziennego – dla praworęcznego dziecka ustawiamy lampkę po lewej stronie, natomiast dla leworęcznego – po prawej. Nie zapominajmy również, że oczy męczą się przy zbyt dużych kontrastach, dlatego oprócz biurkowej lampki równie istotne jest górne źródło światła.

pomieszczenie 3

(Pokój dziecka, fot. Komandor)

Chaos opanowany

Urządzając pokój dziecka musimy pomyśleć także o strefie przechowywania, by ułatwić dziecku szybkie odnajdywanie rzeczy, a także utrzymywanie porządku w pokoju. W tym celu sprawdzi się szafa z drzwiami przesuwnymi, która pomieści odzież, obuwie, plecak, książki i zabawki dziecka. Nie zapominajmy także o organizacji przestrzeni wewnątrz mebla.

„Oprócz drążka, na którym będziemy mogli powiesić płaszcze i kurtki, warto w szafie zamontować półki, gdzie położymy spodnie, bluzy i koszulki. Na górnych półkach możemy przechowywać rzadziej używane przedmioty, np. pościel i odzież sezonową, natomiast w dolnej przestrzeni mebla zmieszczą się kosze i pudełka na zabawki. Część szafy możemy przeznaczyć również na regał – zamontować półki, na których ustawimy książki” – mówi Monika Szczęsny. Ważne jest również, aby meble były bezpieczne, dlatego warto pamiętać o zamontowaniu domykaczy gazowych, które wyhamowują drzwi i łagodnie je domykają, dzięki czemu nie ma ryzyka przyciśnięcia dłoni.

pomieszczenie 4

(Pokój dziecka, fot. Komandor)

Szafa z drzwiami przesuwnymi nie tylko posłuży nam przez wiele lat, ale może stanowić także ciekawy element dekoracyjny w pokoju dziecka. Wszystko zależy od frontów, które wybierzemy. Dzieciaki uwielbiają żywe kolory – dziewczynki gustują w różu, natomiast chłopcy lubią zielony i niebieski.

Możemy zatem zdecydować się na bezpieczne szklane fronty z bogatej palety kolorystycznej (tzw. szkło kolorowane lacobel), które są zabezpieczone folią i łatwe w utrzymaniu czystości – można z nich zmyć nawet radosną twórczość naszej pociechy. Nastolatki lubią natomiast podkreślać swój indywidualizm i własny styl, dlatego spodobają im się wypełnienia z grafiką na szkle. „Dowolną grafikę można nadrukować na szkle, dzięki czemu mebel jest jeszcze bardziej wyjątkowy i osobisty” – dodaje Monika Szczęsny.

 

 

Leave a Reply