Zasieki z drutu ostrzowego – właściwości i zastosowanie 

W niektórych sytuacjach zwykłe ogrodzenie – nawet to wysokie i masywne – to zdecydowanie za mało. Czasem trzeba zadbać, by przedostanie się na dany teren było praktycznie niemożliwe. Wtedy niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie. Jednym z najlepszych rozwiązań jest drut ostrzowy Concertina – stosowany tam, gdzie konwencjonalne sposoby nie wystarczają. Dowiedz się, czym właściwe jest drut żyletkowy i co warto o nim wiedzieć!

Zasieki Concertina – co to jest?

Druciane zasieki Concertina to wynalazek, którego celem jest zabezpieczenie określonego ogrodzenia przed pokonaniem go przez osoby niepowołane. I trzeba przyznać, że zabezpieczenie to jest nadzwyczaj skuteczne: zasieki z drutu ostrzowego naprawdę skutecznie odstraszają nieproszonych gości. Drut zrobiony jest ze stali nierdzewnej, a poszczególne zwoje połączone są ze sobą w trójwymiarową strukturę, wzmocnioną dodatkowo ostrzami, które swoim kształtem i budową nieco przypominają żyletki. 

Już sam wygląd budzi respekt – zasieki Concertina stanowią więc skuteczną barierę psychologiczną. Drut Concertina jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i korozję, a dodatkowo – trudno jest go przeciąć. Zaprojektowano go tak, by doskonale sprawdzał się na obszarach o zaostrzonej kontroli. Struktura podwójnej helisy zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa – naprawdę ciężko jest ją pokonać. To zabezpieczenie montuje się zazwyczaj na szczycie ogrodzeń, aby dodatkowo utrudnić ich sforsowanie. 

Gdzie stosuje się zasieki Concertina

Zasieki Concertina stosuje się wszędzie tam, gdzie niezbędny jest najwyższy poziom ochrony i bezpieczeństwa – na przykład w więzieniach. Daje to pewność, że przestępcy będą skutecznie odizolowani od społeczeństwa i nie będą mieli możliwości ucieczki. Za pomocą drutu żyletkowego często ogradza się również tereny wojskowe, by uniemożliwić osobom niepowołanym przedostawanie się na nie. 

Przypadkowi przechodnie nie powinni swobodnie przekraczać granic państw – więc często również na nich stosuje się zasieki z drutu ostrzowego. Concertina świetnie sprawdza się również tam, gdzie niezbędna jest wysokiej jakości ochrona osób lub mienia. Czasem korzystają więc z niej firmy i przedsiębiorstwa, które obawiają się włamań i kradzieży. Drut ostrzowy można również spotkać w ogrodzeniach lotnisk. 

Co jeszcze warto wiedzieć o zasiekach z drutu kolczastego?

Nietrudno się domyślić, że drut ostrzowy, z uwagi na swoją strukturę może stwarzać pewne problemy podczas montażu. Trzeba przy tym naprawdę uważać, by się nie pokaleczyć! Niezbędne są środki ochrony i specjalne narzędzia, a osoby, które nie czują się z taką pracą pewnie, powinny skorzystać z pomocy profesjonalistów. 

Warto pamiętać o tym, że nie można stosować zasieków z drutu Concertina w miejscach, w których mogłyby stanowić zagrożenie dla przypadkowych osób lub zwierząt. Ne należy więc montować ich zbyt nisko, ani w ogrodzeniach, które mają za zadanie ograniczenie możliwości przemieszczania się zwierząt. Prawo budowlane mówi o tym, że nie wolno umieszczać ostro zakończonych elementów na ogrodzeniach niższych, niż 1,8 metra. Z tej zasady wyłączone są ogrodzenia wewnętrzne w zakładach karnych, aresztach śledczych i zakładach penitencjarnych. 

Drut żyletkowy Concertina jest lekki, a na rynku dostępne są zwoje o różnych średnicach. Zapewnia znacznie wyższy poziom ochrony, niż zwykły drut kolczasty. Zdaniem niektórych, jest też dość estetycznym zabezpieczeniem – choć mogłoby się wydawać, że jest to kwestią drugorzędną, to w pewnych sytuacjach może jednak odgrywać pewną rolę. 

Drut ostrzowy Concertina to jedno z najbardziej agresywnych zabezpieczeń, jakie można zamontować na ogrodzeniu. Nie bez powodu używa się go w miejscach o wysokim stopniu zagrożenia! Zasieki o formie podwójnej helisy, połączonej specjalnymi łącznikami, są naprawdę trudne do pokonania. Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu swojej posesji, firmy lub innego terenu i chcesz mieć pewność, że niepożądane osoby nie przedostaną się na jej teren – to rozwiązanie będzie dla ciebie odpowiednie. 

Leave a Reply