Zielone tekstylia. Wiosna we wnętrzach

„Zielono mi, szmaragdowo”, „Zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną”… Te fragmenty znanych polskich piosenek oraz wierszy jasno pokazują, że zieleń to kolor życia, radości i zabawy. A jako że jesienno-zimowy klimat, który przez ostatnie miesiące dominował za oknem, powoli odchodzi w niepamięć, to warto zastanowić się nad tym, czy nie wprowadzić do swoich czterech kątów trochę więcej zieleni. Dzięki pomysłom od Dekoria.pl wiosna będzie miała zielone światło na powrót do Twojego domu. 

zielone tekstylia 9

Dekoria.pl, pokrowiec na sofę Karlstad

Związek zielonego z naturą jest ukryty w samym słowie, którym nazywamy ten kolor.  Otóż słowo „zielony” pochodzi od starosłowiańskiego wyrazu „zioło”. W większości kultur europejskich kolor zielony symbolizował:

  • nadzieję,
  • wolność,
  • harmonię,
  • wiosnę.

Co ciekawe, nauka potwierdza to, jak traktowali zielony kolor nasi przodkowie.

Według przeprowadzonych badań zielony uspokaja nasz umysł i działa odstresowująco, dlatego tak chętnie wybiera się go jako dominujący kolor w np. biurach czy szkołach.

Przy wiosennej aranżacji wnętrz z użyciem zielonego warto pamiętać o tym, że ten kolor świetnie łączy się z następującymi barwami:

  • żółtą,
  • białą,
  • niebieską.

Jeśli jednak nie masz zielonego pojęcia, jak wykorzystać najmodniejszy kolor nadchodzącego sezonu w wiosennej stylizacji mieszkania, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji dodatków. Dzięki nim uda Ci się rozbudzić salon i kuchnię z zimowego snu.

Zielono-wiosenne poszewki na poduszki

Nawet drobny, ale za to wyrazisty dodatek z zielonym akcentem może odświeżyć wygląd salonu. Świetnym przykładem na proste użycie zieleni są poszewki na poduszki Leaf od Dekoria.pl. Wyróżniają się dwustronnym nadrukiem z liści palmy, który przyciągnie uwagę i wprowadzi do wnętrza powiew wiosennej świeżości, ale jednocześnie nie zdominuje reszty wystroju. Zielone poszewki na poduszki połączone z meblami w niebieskim lub jasnożółtym kolorze to gotowy pomysł na wiosenne odświeżenie wnętrza przy pomocy lekkiego, zielonego akcentu.

zielone tekstylia 1

Dekoria.pl, poszewka Leaf II

zielone tekstylia 2

Dekoria.pl, poszewka Leaf I

Jeśli chcesz wprowadzić zielone motywy do pokoju Twojego dziecka, może okazać się przydatna poszewka Tropical z wizerunkiem tukana na tle zielonych liści. Poduszka
w tej poszewce doskonale nadaje się także na taras lub balkon jako naturalny akcent kolorystyczny, który sprawi, że jeszcze przed wybuchem wiosennej zieleni poczujesz się otoczona przyrodą.

zielone tekstylia 3

Dekoria.pl, poszewka Tropical


Wiosenne zasłony i rolety całe w zieleni

Jeśli już opanowałaś umiejętność gry w zielone, to warto przejść do wyboru innych akcesoriów – odpowiednio wiosennych zasłon lub rolet. Właśnie te elementy wystroju wnętrza wpływają bowiem najmocniej na klimat, jaki panuje w pomieszczeniu:

  • długie zasłony/rolety mogą stanowić dominujący element kolorystyczny we wnętrzu;
  • dzięki stałemu kontaktowi ze światłem słonecznym wpływają na stworzenie w pomieszczeniu świetlistej aury o określonej barwie.

Jeżeli np. do salonu lub sypialni wybierzesz zasłony wykonane z tkaniny z kolekcji Aquarelle, sprawiające wrażenie, jak gdyby zostały pomalowane zielonymi farbami przez malarza impresjonistę, to całe wnętrze zyska świeży klimat. Z tymi zasłonami dobrze skomponuje się aranżacja utrzymana w bieli oraz jasnokremowych barwach.

zielone tekstylia 4

Dekoria.pl, zasłony na taśmie marszczącej, tkanina Aquarelle

Z kolei bardziej stonowany i klasyczny salon, w którym zielony będzie odgrywał ważną rolę, uda Ci się stworzyć za pomocą zasłon z tkaniny z kolekcji Loneta. Ciemniejszy odcień zieleni podziała relaksująco na domowników, a dodatkowo świetnie połączy się ze stolikiem Barell, utrzymanym w modnym, miedzianym kolorze.

zielone tekstylia 5

Dekoria.pl, zasłony na taśmie marszczącej, tkanina Loneta

zielone tekstylia 6

Dekoria.pl, stolik Barell

Jeżeli chcesz przywołać wiosenną zieleń w aranżacji kuchni, dobrym rozwiązaniem będzie zawieszenie na oknie rolet rzymskich Florencja, wykonanych z tkaniny z kolekcji Quadro o pistacjowym odcieniu. Delikatna, wiosenna zieleń tej tkaniny świetnie pasuje do np. kuchni utrzymanej w stylu prowansalskim lub po prostu kremowobiałej. Na parapecie, jako dopełnienie lekkiego koloru rolet, możesz postawić wazon Flowers Pistacja. Potem wystarczy stanąć przy oknie i… wypatrywać pierwszych oznak wiosny!

zielone tekstylia 7

Dekoria.pl, roleta rzymska Florencja, kolekcja Quadro

zielone tekstylia 8

Dekoria.pl, wazon Flowers pistacja

Leave a Reply