Ciekawe pomysły na aranżację ogrodu przydomowego

Nawet mały ogród potrafi odmienić otoczenie domu i sprawić, że będzie ono piękne, a także funkcjonalne. Jak dobrze zaprojektować podwórko? Warto zacząć od określenia swoich potrzeb i oczekiwań, a następnie skonfrontować je z możliwościami czasowymi oraz dostępnym budżetem. Oto najważniejsze informacje i najlepsze pomysły na aranżację ogrodu!

Urządzanie i aranżacja ogrodu krok po kroku

Zadbany ogród stanowi nie tylko wspaniałą ozdobę domu, ale i miejsce relaksu po długim dniu. Pierwszym krokiem w jego aranżacji jest stworzenie dobrego projektu i planu. Aby ogród spełniał oczekiwania i był funkcjonalny, należy precyzyjnie określić jego przeznaczenie.

Czy przestrzeń ma służyć wypoczynkowi, czy też będzie przeznaczona na grządki i wypełniona bujną roślinnością? Po poznaniu swoich priorytetów można przystąpić do projektowania. W planie należy uwzględnić:

    • wielkość ogrodu;
    • rozmieszczenie akcesoriów;
    • już zagospodarowane rośliny i drzewa;
    • przebieg ścieżek;
    • nowe nasadzenia.

Warto spojrzeć na ogród także z perspektywy jego położenia. Jeśli w ciągu dnia dociera do niego mniej słońca, lepiej wybrać rośliny, które dobrze rosną w półcieniu.

Poza kierunkiem i stopniem nasłonecznienia bardzo ważnym aspektem jest rodzaj podłoża. Wiele roślin potrzebuje jakościowej ziemi, która pozwoli na skuteczny wzrost. Jeśli na placu jej brakuje, należy wziąć pod uwagę dodatkowy zakup gleby.

Własne plany warto skonsultować z profesjonalistą. Może to przynieść nowe pomysły i rozwiązania. Pomoże także ocenić realność zaplanowanych zmian. Jest to wygodne rozwiązanie m.in. dla osób, które nie mają pomysłu na aranżację. Konsultacja z architektem pozwoli na określenie potrzeb i stworzenie zgodnie z nimi projektu pięknego i funkcjonalnego ogrodu.

Jak zagospodarować ogród przydomowy i zieleń przed budynkiem?

Planując ogród, warto dostosować go do możliwości przestrzeni. Jeśli ziemia nie sprzyja uprawie konkretnych roślin, warto rozważyć rabatę i przygotować odpowiednie podłoże tylko w wyznaczonym miejscu. Można wziąć pod uwagę również dodatkowe nawożenie gleby.

Alternatywą, szczególnie jeśli chce się prowadzić ogród warzywny, jest postawienie małej szklarni. Specyficzny klimat tworzący się w pomieszczeniu to dodatkowy atut, dzięki któremu wzrost upraw będzie satysfakcjonujący.

Z kolei park przydomowy można zagospodarować na kilka sposobów, w tym jako:

  • ogród wypełniony roślinami;
  • przestrzeń do wypoczynku i spędzania czasu na zewnątrz (np. tarasową czy grillową);
  •  miejsce do aktywności (np. jogi, gry w badmintona);
  • ogród warzywny.

Większa przestrzeń pozwala na połączenie ze sobą kilku elementów, co czyni cały przydomowy obszar wielofunkcyjnym i dostosowanym do potrzeb wszystkich domowników. Jeśli jednak powierzchnia jest ograniczona tylko do zieleni przed domem, warto postawić na jej dokładne wypielęgnowanie i zadbanie, aby była ozdobą dla całego budynku.

W takich miejscach dobrze sprawdzą się ciekawie przycięte małe drzewa oraz klomby wypełnione kwiatami ozdobnymi. Dobrym pomysłem może być dostawienie ozdobnego elementu jak np. fontanna lub karmnik dla ptaków. Warto umiejscowić go tak, aby był widoczny także z okna i cieszył oko podczas różnych prac domowych.

Pnącza, trawy, krzewy, rabatki – jakie rośliny wybrać?

Wiele roślin fantastycznie wygląda przy domu, jednak zanim się je kupi, najlepiej dowiedzieć się, jak wygląda ich pielęgnacja. Istotne jest również to, jakich warunków potrzebują kwiaty, aby ozdabiać podwórko, a nie je szpecić. Może mieć to związek z:

  • niezbędnym podłożem;
  • stopniem nawodnienia;
  • ekspozycją na światło słoneczne.

Ponadto warto sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje mogą pełnić wybrane rośliny. Może się np. okazać, że niektóre z nich stanowią świetną osłonę i naturalne przedłużenie płotu, co zapewni większą prywatność.

W minimalistycznych ogrodach niezawodne będą trawy ozdobne – szybko rosną, są łatwe w uprawie, a w sklepach ogrodniczych można kupić wiele ich ciekawych odmian w różnych kolorach. Osoby, które preferują ogród pełen kwiatów, mogą postawić na róże i inne barwne egzemplarze.

Niepowtarzalne pąki nadają przestrzeni tajemniczości i lekkości. Równie efektowne będą hortensje. Co ciekawe, kolor ich płatków zależy od stopnia zakwaszenia gleby. Mogą one przyjmować barwy od ciemnoniebieskich, przez biel, aż po fuksję.

Dobrym wyborem mogą być także rododendrony. Są one świetną ozdobą ogrodu, poradzą sobie zimą, a latem obrastają w piękne kwiaty. Odpowiednio przycinane mogą przyjmować ciekawe kształty oraz urastać do ogromnych rozmiarów.

Wśród roślin pnących, idealnych na pergolę lub stworzenie zielonej ściany warto wymienić bluszcz oraz winorośl. Poza łatwą uprawą i możliwością stworzenia naturalnej osłony przed letnim słońcem dodatkowo można zapewnić sobie dostęp do samodzielnie wyhodowanych winogron.

Świetnym kwiatem na rabatki mogą być wrzosy. Są one łatwe w uprawie, zachwycają swoich delikatnym wyglądem, a dostępność wielu kolorów sprawia, że nie są nudne.

Wiele osób poza kwiatami poświęca dużo czasu na wybór odpowiedniej trawy, która będzie tworzyć równe zielone pole na podwórku. Alternatywą może być miniaturowa koniczyna, która nie wymaga koszenia i zapewnia wręcz bajkowy efekt.

Pomysł na ogród – przegląd stylów aranżacji

Przed planowaniem ogrodu warto przejrzeć wiele inspiracji. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest określenie stylu przewodniego, w którym będzie zaaranżowana przestrzeń. Można wyróżnić styl:

– wiejski;

– formalny (angielski lub francuski);

– naturalistyczny;

– orientalny (azjatycki);

– minimalistyczny;

– ekologiczny.

W każdym z nich kładzie się nacisk na inne elementy. Projektując np. ogród w stylu formalnym, warto zadbać o rozmieszczenie roślinności, symetrię oraz ogólny układ, dzięki któremu cały obszar będzie sprawiał wrażenie harmonijnego, zaplanowanego i ułożonego.

Leave a Reply