Oświetlenie LED salonu – od czego zacząć?

Podczas remontu lub urządzania mieszkania w stanie surowym trzeba podjąć decyzję dotyczącą źródła światła w każdym pomieszczeniu. W salonie warto dobrać oświetlenie, które zapewni zarówno odpowiednią jasność do codziennego funkcjonowania, jak i relaksujący klimat, kiedy domownicy zechcą się odprężyć. Jak zaplanować rozmieszczenie lamp LED?

Oświetlenie salonu LED – projekt aranżacji

LED to forma oświetlenia wybierana ze względu na oszczędność i efektywność energetyczną, a także z powodu wielu postaci, w jakich występuje. Można sięgnąć zarówno po klasyczne żarówki LED, jak i specjalne taśmy oświetleniowe czy lampy wiszące np. w kształcie dużych okręgów. Takie rozwiązanie pozwala na realizację bardzo nowoczesnych i pomysłowych aranżacji.

Żeby opracować rozkład oświetlenia w pomieszczeniu, trzeba zacząć od projektu. Należy wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia i zastanowić się, ilu źródeł światła potrzeba, by wystarczająco rozjaśnić salon. Zwykle stawia się na główną lampę sufitową, która często pełni również funkcję dekoracyjną, a do tego kilka ozdobnych detali budujących klimat.

Po rozrysowaniu wszystkiego i dokonaniu pomiarów można udać się na zakupy w poszukiwaniu idealnych rozwiązań. Zawsze warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który pomoże dopasować nowoczesne opcje i zwiększy funkcjonalność aranżacji. Żeby wygodnie nawigować oświetleniem, najlepiej sięgnąć po lampy czy taśmy sterowane inteligentnie np. za pomocą aplikacji lub pilota.

Sposoby na oświetlenie w salonie za pomocą LED-ów

Jednym z popularniejszych rozwiązań dotyczących planowania oświetlenia LED jest podwieszany sufit ze specjalnymi świecącymi taśmami. To aranżacja, która pasuje do wnętrz urządzonych w różnym stylu i sprawia, że blask subtelnie rozkłada się na powierzchni. Włączenie wieczorem jedynie oprawy sufitowej buduje przytulny klimat idealny do relaksu.

Taśmy LED stosuje się także przy podłodze. Do takiego rozwiązania używa się specjalnych listew z miejscem przeznaczonym do podczepienia oświetlenia, które zapewniają bardzo minimalistyczny efekt. Gdy światło jest wyłączone, aranżacja staje się zupełnie niewidoczna. W dużych salonach dobrze sprawdza się połączenie taśm sufitowych z podłogowymi.

Kolejny ciekawy sposób na oświetlenie do salonu to umieszczenie taśm LED w witrynach meblowych. Rozwiązanie doskonale sprawdza się w przeszklonych komodach, na których prezentują się np. ceramika czy inne dekoracje. Powinno się przymocować LED-y także do poziomych półek, aby odpowiednio doświetliły rodzinne zdjęcia czy książki.

Warto również zaprojektować oświetlenie LED w takich miejscach jak:

  • za kanapą;
  • nad oknami;
  • za telewizorem.

Kolor i temperatura oświetlenia LED – klucz do efektownej oprawy

Światła LED występują w wielu kolorach – od naturalnych bieli i ciepłego słońca, aż po najbardziej szalone rozwiązania, czyli róże, zielenie czy fiolety. Dzięki temu można je dopasować do wszystkich aranżacji zarówno w eleganckim, jak i ultranowoczesnym wydaniu. Salon dzięki opcji zmiany barw w kilka chwil stanie się przestrzenią na domówkę ze znajomymi lub romantyczną randkę w domowym zaciszu.

Jeśli chce się zaoszczędzić na taśmach, lepiej postawić na warianty jednokolorowe, ale wtedy trzeba wybrać pomiędzy chłodnymi a ciepłymi odcieniami. To zależy od aranżacji całego wnętrza. W surowych, marmurowych salonach ze srebrnymi dodatkami lepiej sprawdzą się chłodne warianty. W wystroju bazującym na drewnie i naturalnych materiałach dobrze zaprezentują się cieplejsze opcje.

Leave a Reply