Co jest dla nas najważniejsze, gdy budujemy dom? Dla większości Polaków bardzo istotne jest minimalizowanie kosztów. Z tego względu bardzo popularne są domy małe i niedrogie w budowie. Równie ważne są kwestie związane z oszczędzaniem energii i ochroną środowiska. Osoby szukające projektów spełniających te kryteria z pewnością znajdą coś dla siebie w Specjalnej Ofercie serwisu DOM.pl
Małe domy – czym się kierować przy wyborze projektu?
Każdy z 4,5 tys. projektów w kategorii małe domy na DOM.pl jest dowodem na to, że niewielkie domy mogą być piękne i komfortowe, a koszty ich budowy i eksploatacji nie muszą być duże. Zanim zaczniemy przeglądać projekty, warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze małego domu.
Przede wszystkim, warto uruchomić wyobraźnię. Porównajmy w myślach nowe i obecne lokum i zastanówmy się, czy taka powierzchnia jest wystarczająca dla potrzeb naszej rodziny. Weźmy pod uwagę też wysokość pomieszczenia – jej wpływ na wrażenie przestronności danego wnętrza jest bardzo duży. W większości projektów wysokość pomieszczeń wynosi 2,6 – 2,8 m. Jest to nieco więcej niż w przypadku mieszkania w bloku, lecz zdecydowanie mniej niż w tzw. starym budownictwie.
Starajmy się jednak nie wybiegać myślami zbyt daleko. Nie wiemy, jak długo nasze dzieci będą chciały z nami mieszkać, nie kupujmy więc „na zapas” domu wielopokoleniowego. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup małego domu z możliwością rozbudowy.
Nowoczesne budownictwo – co to znaczy?
Pod pojęciem „nowoczesne domy” może się kryć wiele rzeczy. Z jednej strony z nowoczesnym budownictwem kojarzą się budynki wykorzystujące szło, kamień i beton. Z drugiej strony nowoczesność to także kwestie związane z oszczędnością i ekologią. Oczywiście, jak najbardziej można połączyć jedno z drugim.
Pamiętajmy jednak o tym, że istota nowoczesnego budownictwa w dużo większym stopniu dotyczy technologii niż samego wyglądu budynku. Przykładowo – płaski dach jest niewątpliwie modny, jednak często bywa niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli kształt naszego budynku będzie prosty, wówczas zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na wybór materiału na elewację. Dobrze jest postawić na coś oryginalnego – na przykład połączenie kamienia i szkła.
Co jeszcze pozwoli nam zmniejszyć koszty budowy? Duże znaczenie ma wybór instalacji. Stosując rozwiązania energooszczędne czy inteligentne, wprawdzie zainwestujemy więcej na etapie budowy, jednak ten wydatek szybko nam się zwróci.
Domy piękne i zarazem tanie w budowie – to możliwe!
Jeśli martwimy się, że domy, których budowa jest niedroga mogą wyglądać ubogo, zapoznanie się z kategorią domy ładne i tanie w budowie na DOM.pl wyprowadzi nas z błędu. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie małe domy są faktycznie niedrogie w budowie. Bardzo dużo zależy od kształtu dachu i całej bryły.
Najtańsze oczywiście, ze względu na zwartą budowę, są domy z poddaszem użytkowym. Dodatkowo, jeśli chcemy zminimalizować koszty, wybierajmy dachy o jak najprostszych kształtach. Najtańszym, a zarazem najkorzystniejszym w naszym klimacie rozwiązaniem jest budowa dachu dwuspadowego o kącie nachylenia 30 – 45 stopni. Ponadto jest on łatwy i szybki w budowie – możemy do tego celu użyć wielkoformatowej dachówki.
Jeśli nasza działka budowlana jest mała, pamiętajmy, że możemy nie być w stanie umieścić na niej dodatkowych budynków gospodarczych. Podpiwniczenie budynku może zwiększyć koszty inwestycji nawet o 1/5, zatem warto postawić na jego alternatywę – czyli schowek, na przykład w garażu.
Jeśli już mowa o garażu, pamiętajmy, że najlepiej, by był on wpisany w bryłę budynku. Garaż wolnostojący to większe koszty, zajmuje on też więcej miejsca na działce. Garaż w bryle budynku powinien być usytuowany od północy – wówczas stanowi dodatkową ochronę cieplną wnętrza budynku.
Drewno – materiał przyjazny domownikom
Jeśli szukamy ciekawej alternatywy dla domów murowanych, warto zapoznać się z kategorią domy drewniane na DOM.pl. Mają one wiele zalet: ich konstrukcja jest lekka, co sprawia, że transport całych drewnianych ścian przebiega szybko i łatwo. Ponadto do budowy stabilnej konstrukcji wystarczą zabezpieczone bloczki komórkowe – nie ma potrzeby wznoszenia szerokich fundamentów.
Jeśli odpowiednio „sprężymy” się z budową domu, możemy się z tym uporać w trzy miesiące. Równie szybko przebiega jego późniejsza ewentualna przebudowa i rozbudowa. Z jakiś czas możemy zatem zamienić mały dom w okazałą willę.
Jeśli porównamy ze sobą dom drewniany i dom murowany o tym samym obrysie, szybko zauważymy, że dom drewniany ma znacznie większą powierzchnię użytkową. Dzieje się tak, gdyż ściany zewnętrzne są tutaj znacznie cieńsze. Ponadto pamiętajmy, że drewno oddaje ciepło bardzo powoli i stanowi świetną, naturalną izolację cieplną, co wpływa na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie i zwiększa wygodę mieszkańców domu. Dodatkową zaletą jest to, że budując z drewna tworzymy niepowtarzalny mikroklimat we wnętrzu – jest to możliwe, ponieważ drewno jest materiałem naturalnym. Poza tym jest w pełni odnawialne.
Specjalna Oferta DOM.pl
Zamawiając projekt ze specjalnej oferty DOM.pl mamy pewność, że znajdziemy dom spełniający wszelkie nasze oczekiwania. Ponadto każdy zamawiający otrzyma wyjątkowy prezent. Nie zwlekaj – już dzisiaj zadzwoń pod numer (22) 266 0 800 lub 605 366 366 i spytaj konsultantów DOM.pl o Specjalną Ofertę!