Drzwi pojedyncze czy podwójne?

Wybierając drzwi wewnętrzne najczęściej decydujemy się na pojedyncze skrzydła. Wynika to z ograniczonego metrażu naszych mieszkań oraz kwestii finansowych – drzwi pojedyncze są po prostu tańsze. Jeśli jednak zależy nam na szerokim, efektownym przejściu, warto rozważyć wybór podwójnych skrzydeł drzwiowych.

Co ciekawe, można je zamówić wybierając z podstawowej oferty drzwi wewnętrznych. Większość z nich jest po prostu dostępna  w wersji pojedynczej i podwójnej. Jedne od drugich różnią się szerokością ościeżnicy i sposobem montażu. – Większość naszych modeli, czy to drzwi pełnych czy przeszklonych, można wybrać w wersji dwuskrzydłowej – mówi Adam Hucz z firmy Invado. – Ta opcja nie dotyczy jedynie drzwi szklanych oraz technicznych, które muszą być wyjątkowo szczelne. Nawet drzwi przesuwne można zamówić w wersji podwójnej, co daje bardzo ciekawy efekt aranżacyjny. Można w ten sposób połączyć jadalnię z salonem lub kuchnią – dodaje.

drzwi dwuskrzydlowe

Drzwi dwuskrzydłowe fot. Invado

Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Na pewno w sytuacji, kiedy nie brakuje nam miejsca. W końcu podwójne drzwi wymagają go dwa razy więcej. Jeśli mamy do dyspozycji szeroką ścianę, warto zastanowić się, czy będziemy chcieli ją zagospodarować w jakiś konkretny sposób czy raczej nie będzie nam potrzebna. Jeśli nie, to szerokie na dwa skrzydła przejście może być strzałem w dziesiątkę. Taki zabieg aranżacyjny dodaje wnętrzu rozmachu. Podwójne drzwi doskonale prezentują się w dużych domach. W mieszkaniach również mogą wyglądać ciekawie, o ile te są wystarczająco przestronne. Bardzo ważne jest bowiem zachowanie proporcji.

drzwi jednoskrzydlowe

Drzwi jednoskrzydłowe fot. Invado

Zamawiając dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne należy też wziąć pod uwagę ich stylistykę. Wiele zależy od gustu i indywidualnych preferencji, bowiem dla jednych tylko klasyczne, frezowane skrzydła mają rację bytu w tym wydaniu, dla innych oczywistym wyborem będą minimalistyczne drzwi tworzące płaską, jednolitą powierzchnię. Każdy musi to rozważyć we własnym zakresie, warto mieć jednak na uwadze to, że podwójne skrzydła prezentują się zupełnie inaczej niż pojedyncze i ważne jest tu zgranie dwóch części. Dobrze jest także, aby pozostałe drzwi pochodziły z tej samej kolekcji. Dzięki temu zachowamy spójność.

Leave a Reply