Pielęgnacja drewnianych podłóg

Podłogi z drewna cieszą się ogromną, niesłabnącą z czasem popularnością. Oprócz walorów estetycznych, charakteryzują się one dużą trwałością, łatwością w utrzymaniu w czystości oraz wysokim komfortem użytkowania. Dzięki dobrze dobranym powłokom lakierniczym oraz prawidłowej pielęgnacji mogą być użytkowane przez wiele lat bez konieczności ponownej renowacji.

Najczęściej spotykane rodzaje podłóg to parkiet, deska parkietowa, mozaika, lite deski oraz panele drewniane. Można je wykonać z różnych gatunków drewna krajowego pochodzącego zarówno z drzew liściastych jak i iglastych. Coraz popularniejsze są również gatunki egzotyczne, których niewątpliwą zaletą jest duża twardość i odporność na uszkodzenia i ścieranie. Niektóre gatunki egzotyczne są niestabilne w skrajnych warunkach wilgotnościowych typowych dla polskiego klimatu, dlatego klienci częściej wybierają tańsze deski krajowe, które zabezpieczone lakierem i odpowiednio pielęgnowane przetrwają długie lata. Do najczęściej wybieranych gatunków drewna parkietowego należy dąb i buk.

podlogi drewniane

Zabezpieczona i odpowiednio pielęgnowana podłoga wytrzyma długie lata, Fot.Lakma

Ochrona to podstawa

Surowe drewno szybko się brudzi i trudno je utrzymać w czystości. Dlatego należy je zabezpieczyć poprzez pomalowanie powierzchni parkietu lakierem, zabezpieczenie specjalnym olejem lub woskiem. Najpopularniejszą i najpraktyczniejszą metodą jest lakierowanie, które dobrze zabezpiecza drewno przed ścieraniem oraz wchłanianiem wilgoci.

Lakierowanie najlepiej rozpocząć od przeczytania zaleceń na opakowaniu. Dotyczy to nawet osób doświadczonych, gdyż w zależności od producenta, zawarte tam zalecenia mogą się od siebie nieco różnić. Zawsze jednak zaczynamy od przygotowania powierzchni, która powinna być czysta i gładka. W tym celu należy ją wyszlifować zgodnie z kierunkiem słojów drewna, a następnie starannie odkurzyć oczyszczając ją z pyłu. Następnie pokrywamy ją odpowiednim podkładem do drewna, którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności podłoża.

drewniane podlogi

Niektóre lakiery dostępne na rynku, np. HydroPakiet S lub HydroParkiet PU, nie wymagają wcześniejszego gruntowania, jednak większość produktów wymaga wcześniejszego pokrycia podłogi podkładem do drewna, który zwiększy przyczepność podłoża. W tym drugim przypadku lakierowanie jest trudniejsze i najlepiej skorzystać wtedy z pomocy fachowca – mówi Andrzej Cholewka, product manager Lakma SAT.

Po zagruntowaniu nakładamy pierwszą warstwę lakieru. Najpopularniejszym narzędziem służącym do aplikacji lakieru jest odpowiedni wałek – inny wałek stosuje się przy lakierach wodorozcieńczalnych, inny przy rozpuszczalnikowych. Możliwe jest również wykorzystanie szerokiego i płaskiego pędzla. Bardziej wprawieni wykonawcy wykorzystują czasem szpachlę ze stali nierdzewnej, która umożliwia lepsze wygładzenie powierzchni. Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakierujemy parkiet jeszcze raz.

Rozpuszczalnikowy czy wodorozcieńczalny

Na rynku dostępne są dwa rodzaje lakierów do podłóg drewnianych – wodorozcieńczalne (poliretanowe lub poliuretanowo – akrylowe) i rozpuszczalnikowe. Jak sugeruje sama nazwa w lakierze wodorozcieńczalnym funkcję rozpuszczalnika spełnia woda, a powłoka utwardza się poprzez jej odparowanie. Takie lakiery są często nazywane ekologicznymi, ze względu na to, że są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego. Z kolei lakiery rozpuszczalnikowe są rozcieńczane przez rozcieńczalniki, przez co przy wysychaniu wydzielają opary o nieprzyjemnym drażniącym zapachu.

Wśród konsumentów pokutuje opinia, że lakiery rozpuszczalnikowe są lepsze. Jest to mit, gdyż zarówno wysokiej jakości lakiery wodorozcieńczalne, jak i rozpuszczalnikowe mają takie same właściwości. Tak naprawdę, o trwałości danego lakieru w głównej mierze decyduje zawartość odpowiedniej jakości żywic w jego składzie – mówi Andrzej Cholewka.

Pielęgnacja drewnianych podłóg

Nawet zabezpieczone dobrym lakierem podłogi drewniane, z czasem ulegają zużyciu. Drobne zarysowania, przetarcia to efekt codziennej eksploatacji. Ten efekt można znacznie opóźnić, dzięki właściwej pielęgnacji podłóg. Dlatego regularne czyszczenie podłogi jest podstawą jej właściwej konserwacji.

Przy pielęgnacji lakierowanych podłóg drewnianych zalecane jest ich regularne sprzątanie na sucho, czyli zamiatanie lub odkurzanie. Przy myciu parkietu najlepiej jest wykorzystywać środki dedykowane, np. Sidolux Expert Mycie Drewna, które w odpowiedniej proporcji należy rozcieńczyć w wodzie. Odpowiedni środek podkreśli piękno drewnianej powierzchni, wydobędzie jej naturalne ciepło oraz przedłuży jej żywotność. Najważniejsze, aby stosowana do mycia ścierka lub mop były dobrze odciśnięte, aby nie pozostawić na powierzchni zbyt dużo wody.

Nowoczesne środki do mycia podłóg drewnianych zawierają w swoim składzie naturalne woski, które mają działanie hydrofobowe. To znaczy, że zabezpieczają drewno przed wsiąkaniem(wnikaniem) w nie wody i tym samym chronią drewno przed stopniowym niszczeniem – mówi Agnieszka Barańska, brand manager marki Sidolux.

Oprócz wosków, w składzie preparatu do mycia podłóg znajdują się związki silikonowe, które ułatwiają dokładne rozprowadzanie środka na mytej powierzchni. Z kolei odpowiednia pienistość płynu jest gwarancją maksymalnej skuteczności mycia. Środki dedykowane powierzchniom drewnianym skutecznie usuwają zabrudzenia, nie pozostawiając smug, a po sprzątaniu w pomieszczeniu jeszcze przez długi czas będzie się unosił przyjemny zapach.

lakier podlogowy

HYDROPARKIET PU - lakier parkietowy

plyn do podlog

Leave a Reply