Gabiony ogrodzeniowe, które tłumią hałas

Co roku odbywają się pomiary natężenia ruchu na polskich drogach. Bezsprzecznym jest fakt, że największe obciążenie stanowi ruch drogowy w obrębie miasta. Cierpią z tego powodu nie tylko mieszkańcy i ich domy, ale także cała urbanistyka. Aby zminimalizować straty materialne spowodowane przez ilość drgań można zastosować gabiony ogrodzeniowe.

ogrodzenie legi na zajawke1

fot. Legi

Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 7 mln pojazdów. Są to nie tylko samochody osobowe, ale znaczną cześć tj. 20% stanowią samochody ciężarowe. To one generują największy poziom hałasu i drgań. Wpływają głównie na uszczerbek nie tylko w stosunku do środowiska, ale także budynków mieszkalnych i architektury miejskiej. Jakie zatem zastosować ogrodzenie wokół naszych posesji, aby było bezpieczne i tłumiło nadmierny drogowy gwar?

Akustyka drogowa

Drogi ekspresowe i autostrady wyposażone są w ekrany dźwiękochłonne stanowiące izolację akustyczną. Obniża to poziom hałasu nawet o 15 dB. Często stosowana cicha nawierzchnia zredukuje nam go o dodatkowe 5 dB. Ekrany swoją użyteczność zawdzięczają dwóm parametrom fizycznym – izolacji akustycznej oraz współczynnikowi pochłaniania dźwięku. Jeden z nich absorbuje, a drugi odbija fale dźwiękowe powodując redukcję szkodliwego hałasu, a w następstwie drgań.

Akustyka miejska

Nie wszędzie jednak możemy zastosować ekrany akustyczne. Nasze domy i posesje również wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Obsadzenie takich terenów zwartą zielenią, jako dodatkowego czynnika tłumiącego nie zawsze wystarcza. Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem może być zastosowanie gabionów ogrodzeniowych firmy Legi. Gabiony to konstrukcja ogrodzenia panelowego o szerokości20 cmwypełniona kamieniem ozdobnym, żwirem czy materiałem pochodzącym z recyklingu.

ogrodzenie legi

fot. Legi

Stosowana konstrukcja jako ogrodzenie, stworzy mur o potężnych właściwościach akustycznych i dźwiękochłonnych, zapewniając ciszę i spokój wokół naszego domu – mówi Tomasz Fidura z LEGI Polska.

Ich niewątpliwą zaletą jest również  wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Gabiony nie wymagają konserwacji czy też malowania. Zastosowana tu technologia ocynku ogniowego zapewni nam komfort oraz wysoki poziom bezpieczeństwa ciesząc się oryginalnym ogrodzeniem przez długie lata.

One Response

  1. Gabiony 2 maja 2017

Leave a Reply