Hygge we wnętrzach: duńska przytulność

W ostatnim czasie z coraz większym zainteresowaniem przyglądamy się praktykowanej od wielu lat przez Duńczyków sztuce bycia szczęśliwym. Hygge można przetłumaczyć jako „przytulność”. Idea ta ma jednak szersze znaczenie. Możemy z niej także zaczerpnąć kilka cennych wskazówek, jak tworzyć komfortowe wnętrza.

Hygge we wnetrzach 5

fot. Eurofirany

Duńczycy od wielu lat uznawani są za najszczęśliwszych ludzi na świecie. Ich sekretem wydaje się być koncepcja hygge, czyli sztuka szczęśliwego życia. W praktyce oznacza to umiejętność stwarzania pozytywnej atmosfery, w której potrafimy cieszyć się chwilą. Z uwagi na specyficzny klimat Duńczycy wiele czasu spędzają w domach. Z tego powodu w koncepcji hygge można odnaleźć także kilka cennych wskazówek dotyczących urządzania wnętrz.

Hygge we wnetrzach 1

fot. Eurofirany

Wnętrza pełne światła

Znaczącą rolę we wnętrzach odgrywa światło. Sztuką jest umiejętne dopasowanie go do pory roku i dnia, dlatego warto zarówno odpowiednio zaaranżować wystrój okna, aby do wnętrz wpadało jak najwięcej naturalnego światła – zwłaszcza w ciągu dnia, jak i zadbać o inne formy oświetlenia. – Wieczorami komfortowy nastrój zapewnia nam półmrok. Uzyskamy go zapalając świece, rozstawiając na oknach lub na podłodze lampiony, małe lampki lub kinkiety. Przytulną atmosferę stworzą też rozwieszone na ścianie lub w oknie girlandy świetlne. Dobrze, aby światło miało ciepłą barwę, dzięki której łatwiej się zrelaksować i wyciszyć – podpowiada Izabela Bożek z firmy Eurofirany, specjalizującej się w dodatkach do wnętrz.

Hygge we wnetrzach 2

fot. Eurofirany

Komfortowo i przytulnie

Koncepcja hygge zachęca także do otaczania się przytulnymi dodatkami. Może to być np. mięciutki koc, dekoracyjna narzuta, puszyste poduszki lub ciepły pled, którym owiniemy się na wygodnej kanapie. – Jeśli chcemy, aby wnętrza były bardziej przytulne, powinniśmy zadbać o dobrej jakości tkaniny. Nie bez znaczenia są także kolory takich dodatków. Wybierajmy ciepłe, optymistyczne barwy i ulubione wzory. W otoczeniu przedmiotów, które lubimy, łatwiej poczuć się naprawdę komfortowo – dodaje ekspert marki Eurofirany.

Hygge we wnetrzach 3

fot. Eurofirany

W duńskim stylu

Przyglądając się wnętrzom urządzanym przez Duńczyków, można zauważyć, że preferują oni jasne barwy, zwłaszcza biel. Dzięki temu pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne. Łączą ją z wieloma kolorami – szarością, czernią lub zielonymi, czerwonymi czy niebieskimi akcentami. Ważną rolę odgrywają także dodatki z drewna, dekoracyjne tkaniny i ozdoby stosowane z niezwykłym wyczuciem oraz subtelnością. W domach lub mieszkaniach zazwyczaj są duże okna ozdobione jasnymi materiałami – zwiewną, delikatną firaną lub jasnymi roletami. Całość prezentuje się harmonijnie i przytulnie.

Hygge we wnetrzach 4

fot. Eurofirany

Leave a Reply