Jak oświetlić biurko? Wybieramy lampki biurkowe dla dzieci

Powrót do szkoły wiąże się z koniecznością zakupu nie tylko podręczników i akcesoriów szkolnych, ale także nowego wyposażenia pokoju, umożliwiającego naukę w domu. Niezbędne w pokoju ucznia jest oświetlenie biurka, które zapewnią odpowiednio dobrane i ustawione lampki biurkowe. Na co zwracać uwagę planując to oświetlenie?

Lampki biurkowe dla dzieci

Na rynku są tysiące lampek biurkowych, które dobrać można do każdej aranżacji pokoju ucznia. Liczy się jednak nie tylko design, ale przede wszystkim funkcjonalność, wygoda użytkowania, a także odpowiedni dobór barwy i rodzaju światła.

Lampki biurkowe ustawiamy bądź montujemy na blacie biurka po odpowiedniej stronie. Jeżeli nasze dziecko jest praworęczne, oświetlenie biurka powinno znajdować się naprzeciw krzesła po lewej stronie. Dziecko leworęczne lampkę ustawioną mieć powinno naprzeciw siebie, ale po prawej stronie. Takie ustawienie oświetlenia biurka sprawia, że pisząc w zeszycie dziecko nie będzie zasłaniało sobie padającego światła.

lampki biurkowe dla dzieci 1

Lampka biurkowa LIFT, fot. Oświetlenie.DOM.pl

Pamiętajmy także, że lampa biurkowa nie może oślepiać siedzącego dziecka. Dlatego optymalna odległość między żarówką a blatem powinna wynosić 35-50 cm. Aby jak najlepiej ustawić oświetlenie biurka, warto wybrać lampki biurkowe z ruchomym lub teleskopowym ramieniem. Takie lampki dziecięce są łatwe w użyciu – uczeń sam może ustawiać wysokość podania światła, dostosowując je do swoich potrzeb.

lampki biurkowe dla dzieci 2

Lampki biurkowe YODA ORBIT, fot. Oświetlenie.DOM.pl

Bardzo istotny jest wybór odpowiedniej żarówki do lampek biurkowych. Najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie halogenowe bądź lampy LED. Możemy je bowiem dobrać pod względem barwy światła – optymalna jest biała, skrząca, najbardziej zbliżona do oświetlenia naturalnego barwa. Takie oświetlenie nie męczy wzroku, wzmaga koncentrację, a także nie przekłamuje kolorów w książkach czy zeszytach. 

Nowoczesne żarówki są energooszczędne i charakteryzuje je znacznie dłuższa żywotność. Co istotniejsze jednak – nie emitują ciepła, nie nagrzewają się, są więc znacznie bardziej bezpieczne dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych.

lampki biurkowe dla dzieci 3

Lampka biurkowa BEVAN, fot. Oświetlenie.DOM.pl

Ciekawym rozwiązaniem dla ucznia, szczególnie jeśli urządzamy mały pokój dziecka, są lampy ze ściemniaczem. Ustawione na biurku w pełnym świetle sprzyjają nauce, nastrojowy półmrok, skierowany w głąb pokoju ułatwi natomiast zasypianie i oswajanie się z zapadającym zmrokiem.

Lampy podłogowe do pokoju dziecięcego

Ciekawym rozwiązaniem na oświetlenie biurka w pokoju ucznia może być także lampa podłogowa. Ważne, by przy biurko znaleźć odpowiednią przestrzeń do jej ustawienia.

Tu również warto zwrócić uwagę na lampy z ruchomym ramieniem, dzięki którym światło będzie można ustawić w optymalnej pozycji. Podobnie, jak w przypadku lampki na biurko, także lampa podłogowa powinna stać po lewej stronie dla praworęcznych, po prawej – dla leworęcznych dzieci.

lampa podłogowa dla dzieci

Lampa podłogowa NITTA, fot. Oświetlenie.DOM.pl

Ogólne oświetlenie pokoju dziecka

Pamiętajmy, że dla funkcjonalności pomieszczenia i bezpieczeństwa ucznia liczy się nie tylko optymalne oświetlenie miejsca do nauki, ale także ogólne oświetlenie pokoju dziecka. Bardzo istotne jest rozjaśnienie przestrzeń wokół miejsca pracy, które zniweluje kontrast między oświetlonym blatem a pozostałą częścią wnętrza. 

Lampy wiszące do pokoju dziecka występują dzisiaj w wielu atrakcyjnych opcjach. Zapewniają one nie tylko odpowiednie oświetlenie całej powierzchni, ale także są efektowną ozdobą pokoju, wyglądającą pięknie także w ciągu dnia, gdy lampa jest wyłączona. Ciekawą propozycją są np. lampy wiszące z abażurem, którego motyw i kolorystykę dobrać można zarówno do aranżacji, w jakiej urządzony jest pokój, jak i zainteresowań naszego dziecka.

lampy wiszące dla dzieci

Lampa wisząca BARWNE RYBKI, fot. Oświetlenie.DOM.pl

Leave a Reply