Jak urządzić kącik niemowlaka w pokoju starszego rodzeństwa?

Oczekiwanie na drugie dziecko wiąże się z mniejszą niepewnością niż ta, która towarzyszy przyszłym rodzicom wtedy, gdy odlicza się dni do pierwszego porodu. Mama i tata są już bogatsi w wiedzę, jak zachowuje się noworodek, co jest mu potrzebne i co ułatwia opiekę nad nim. Za to pojawia się nowa niewiadoma: jak zareaguje na nowego członka rodziny jego starsze rodzeństwo? Szczególnie jeśli ma dzielić z nim pokój…

Budowanie przyszłych relacji pomiędzy dziećmi warto rozpocząć już na wczesnym etapie, a do urządzania niemowlęcego kącika zaangażować starszą pociechę. Marka Pinio podpowiada jak zaaranżować dziecięcy pokój na nowo.

pokoj niemowlaka jak urzadzic1

Fistaszkowelove i Pinio

Urządzenia kącika dla niemowlaka dobrze rozpocząć nie czekając na sam koniec ciąży. W ten sposób starsze dziecko będzie miało więcej czasu na zaadaptowanie się do nowej sytuacji, a mama będzie miała jeszcze dość energii, aby koordynować prace. Wszelkie decyzje dotyczące zmian w pokoju trzeba konsultować z jego dotychczasowym użytkownikiem, żeby nie poczuł się odstawiony na boczny tor. Wspólnie ustalcie, gdzie postawić niemowlęce łóżeczko, czy trzeba kupić nową komodę (może dziecko już nie potrzebuje swojej), w jaki sposób starsza pociecha chce zaznaczyć symbolicznie swoją przestrzeń, które zabawki i elementy wyposażenia będą wspólne.

pokoj niemowlaka jak urzadzic2

Fistaszkowelove i Pinio

Kupując nowe meble dla noworodka, warto zadbać o jakiś nowy mebel dla starszego dziecka. Coś, co podkreśli, że nie jest już maluchem: nowa szafa, w którą przełoży się jego ubrania z komody (komodę można oddać mającemu się urodzić malcowi, wystarczy dokupić do niej przewijak), nowy tapczanik, regał na książki, biureczko. Jeśli meble kupowane dla pierwszego dziecka nie stanowiły kompletu, warto teraz to nadrobić i wybrać meble z  jednej kolekcji.  Potem, gdy dzieci będą dorastać, wystarczy tylko dokupić nowe, potrzebne elementy lub zmodyfikować funkcjonalność mebli.

pokoj niemowlaka jak urzadzic3

Fistaszkowelove i Pinio

Pokój warto podzielić na części przynależne do każdego z dzieci za pomocą elementów dekoracyjnych – innych rodzajów tapety, odmiennych kolorów ścian, a także stosując różnotematyczne naklejki, obrazki, plakaty. Przestrzeń wspólną może wyznaczać kolorowy dywanik służący do zabawy. Tu warto uczulić dziecko, że na wspólne zabawy przyjdzie mu jednak trochę poczekać…

Mamie na pewno przyda się w pokoju dziecięcym wygodny fotel do karmienia i lampka dająca łagodne światło, ustawiona tak, żeby  nie przeszkadzała starszemu dziecku spać, gdy przyjdzie czas nocnego karmienia. Fotel sprawdzi się też, gdy rodzice będą czytać bajki starszakowi.

Urządzanie kącika dla nowego członka rodziny to dobry pretekst do odmalowania pokoju i zrobienia małego remanentu: co się przyda, co można oddać, a co  należy dokupić. Aranżowanie przestrzeni na nowo razem ze starszym dzieckiem będzie ważnym wydarzeniem przygotowującym go do bycia starszym bratem  lub starszą siostrą.

Autorką załączonych zdjęć jest Kinga Wójcik prowadząca bloga Fistaszkowe love http://www.fistaszkowelove.pl/  (https://www.facebook.com/fistaszkowelove?fref=ts).
Meble: www.pinio.com.pl

Leave a Reply