Podczas aranżacji kawalerki trzeba dokładnie rozplanować każdy centymetr przestrzeni. Niewielki metraż sprawia, że mieszkanie może szybko zamienić się we wnętrze pełne niezbyt praktycznych mebli czy dodatków. Jak zaprojektować mały lokal tak, aby go nie przytłoczyć? Podpowiadamy, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w kawalerce o ograniczonej powierzchni.
Jak urządzić kawalerkę? Najważniejsze zasady aranżacji małego mieszkania
Urządzanie małej kawalerki jest to dość wymagającym zadaniem. Niewielki metraż sprawia, że mieszkanie można łatwo przytłoczyć i zagracić. Jak uniknąć takiego scenariusza?
Aby wnętrze kawalerki było funkcjonalne, warto postawić na minimalizm w kontekście wyposażenia. Zamiast kupować dużo mebli oraz akcesoriów, dobrze jest wybrać wielofunkcyjne rozwiązania takie jak kanapa z funkcją spania czy stolik z miejscem do przechowywania pod blatem.
Urządzając kawalerkę, należy pamiętać także o tym, aby maksymalnie wykorzystać każdy centymetr małego wnętrza. Jeśli w mieszkaniu są wnęki, to opłaca się stworzyć w nich zabudowę pod szafę. Dzięki temu wgłębienie będzie zagospodarowane, a pozostała część kawalerki nie zostanie obciążona obecnością masywnego mebla do przechowywania ubrań.
Przy aranżacji wnętrza małego mieszkania warto rozważyć również wyburzenie ścianek działowych. Te ściany o szkieletowej konstrukcji można usunąć z projektu mieszkania, ponieważ służą głównie do wytyczania stref pomieszczeń i nie mają większego znaczenia dla konstrukcji całego domu.
Likwidacja elementów działowych sprawia, że w kawalerce pojawia się otwarta przestrzeń. Tym samym można łatwiej urządzić małe mieszkanie bez zagracania wnętrza.
W jaki sposób można optycznie powiększyć małe mieszkanie?
Wyburzanie ścianek działowych jest inwazyjnym sposobem na powiększenie przestrzeni w kawalerce. Dlatego nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na taki krok. Przykładami takich ludzi są najemcy lub osoby, które nie mają środków na duży remont własnego lokum. Mimo wszystko on też mogą urządzić mieszkanie tak, żeby wyglądało na większe. Pomogą w tym praktyczne triki wnętrzarskie.
Aby sypialnia, salon, łazienka czy przedpokój w kawalerce wyglądały na pokaźniejsze, warto utrzymać je w jasnych kolorach. Farby i wyposażenie w odcieniach bieli, beżu czy delikatnych pasteli stanowią doskonały wybór do niewielkich wnętrz, ponieważ nie przytłaczają swoją intensywnością.
Takie jasne barwy tworzą również świetną bazę dla innych kolorów. Fani charakternych aranżacji mogą więc bez problemu wprowadzić do kawalerki dodatki w ciekawych tonacjach.
Wrażenie przestronności w niewielkich pomieszczeniach zapewniają także lustra. Zwierciadła optycznie powiększają mieszkania, ponieważ tworzą efekt głębi, który wpływa na percepcję człowieka. To właśnie dzięki temu wnętrza wydają się szersze lub dłuższe. Lustra odbijają również światło wpadające do mieszkania przez okna. Tym samym mają korzystny wpływ na nasłonecznienie kawalerki.
Aby nadać wnętrzu nieco optycznej przestrzeni, warto wprowadzić do niego również meble o lekkich formach. Wyposażenie mieszkania w masywne, duże czy zabudowane elementy wystroju sprawi, że kawalerka automatycznie wyda się mniej przestronna. Natomiast dodatki na nóżkach, o prześwitującej konstrukcji czy przezroczystym wykończeniu wprowadzą do aranżacji odrobinę swobody.
Antresola – funkcjonalny trik wnętrzarski dla kawalerki o małym metrażu
Antresola w kawalerce to już powszechnie stosowane rozwiązanie wnętrzarskie. Taki patent sprawdza się zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach. Ma więc szansę na powodzenie np. w mieszkaniach w kamienicy. Dlaczego warto wydzielić dodatkową przestrzeń do życia na wyższej kondygnacji?
Wykorzystywanie dostępnej przestrzeni pod podwyższony sufitem jest tak samo praktyczne, jak gospodarowanie każdym centymetrem podłogi. Budowa antresoli pozwala zaaranżować więcej pomieszczeń na tym samym metrażu. W końcu takie półpiętro jest w stanie pomieścić sypialnię czy biuro, na które nie ma miejsca w dolnej części mieszkania.
Dzięki temu nie trzeba będzie każdego wieczoru rozkładać salonowej kanapy do spania lub pracować przy jadalnianym stole. Tym samym można podnieść komfort codziennego życia i zwiększyć swoją prywatność w przypadku wizyty gości.
Kawalerka z osobną kuchnią – czy to dobry pomysł?
W aranżacji kawalerki najlepiej sprawdzają się otwarte przestrzenie, które ograniczają efekt zagracenia małego wnętrza. Z tego względu większość mieszkań tego typu ma jednopokojowy układ, a jedynym oddzielnym pomieszczeniem jest łazienka. Jednak część osób nie przepada za połączeniem salonu z kuchnią i woli lokale, w których są one odseparowane przy pomocy ściany.
Czy kawalerka z osobnym pomieszczeniem do gotowania jest dobrym pomysłem? To zależy. Jeśli komuś bardzo przeszkadzają zapachy potraw, które roznoszą się po domu podczas szykowania posiłków, to zamknięta kuchnia może być przydatnym rozwiązaniem.
Jednak należy pamiętać, że ściana odgradzająca strefę gastronomiczną od wypoczynkowej zwykle wpływa na wizualne zmniejszenie mieszkania. W przypadku niewielkich kawalerek może to więc mocno ograniczyć aranżacyjny potencjał wnętrza. Dlatego każdy musi zastanowić się, co jest jego priorytetem – przestronne i ustawne lokum czy odcięcie części wypoczynkowej od kuchennych rewolucji.
Aranżacja kawalerki z aneksem kuchennym
Kawalerka z aneksem kuchennym pozwala zaoszczędzić odrobinę przestrzeni, ale jednocześnie wymaga podziału wnętrza na umowne strefy. Aby część kuchenna nie mieszała się z salonową, trzeba przede wszystkim odpowiednio ulokować kanapę względem zabudowy do gotowania.
Sofę z reguły ustawia się tyłem lub bokiem do mebli kuchennych. W przeciwnym wypadku podczas wypoczynku przed oczami widnieje kuchnia, a to nie sprzyja relaksowi i uniemożliwia funkcjonalne rozmieszczenie kącika z telewizorem.
Aby wyodrębnić strefy w kawalerce, można również zastosować wyspę kuchenną, która jest umownym końcem przestrzeni do gotowania. Taki mebel sprawdzi się także jako miejsce do spożywania posiłków, dzięki czemu uda się zaoszczędzić przestrzeń zajmowaną przez stół.
Jednak czasami w kawalerce brakuje miejsca na takie rozwiązania. Gdy metraż nie pozwala na tego typu zabudowę, to strefę salonową warto wyznaczyć przy pomocy innej posadzki lub dywanu. Ten dodatek jednoznacznie daje do zrozumienia, że wychodzi się z części kuchennej i wkracza do wypoczynkowej.