Modne aranżacje wnętrz black&white

Aranżacja wnętrz utrzymana w bieli i czerni ma prawdopodobnie tylu zwolenników co przeciwników. Styl ten często kojarzy się z ekstrawagancją i przesadną elegancją, tymczasem biel i czerń są przecież najbardziej ponadczasowymi i uniwersalnymi kolorami. Stylizacja spodoba się na pewno indywidualistom, którzy w prostocie potrafią dostrzec piękno.

Malwina Sarnowska –projektantka w Porta KMI doradza, jak urządzić modne wnętrza w bieli i czerni.

Niezastąpione zalety

W kulturze europejskiej biel to symbol niewinności, ale także czystości i świeżości. Sprawia, że pomieszczenia optycznie wydają się bardziej przestronne. Jest to jeden z powodów, dla których często pozostawia się biały sufit, mimo że ściany pokrywa się kolorową farbą. Czerń z kolei kojarzy się przede wszystkim z klasyką, elegancją i wytwornością. Nie ma jednak innych barw, które dopełniałyby się tak idealnie, komponowały ze sobą.

salon

fot. Porta KMI Poland

Czarno-biała stylizacja pozwala wydobyć niesamowitą grę światła i cienia, która w innym zestawieniu nie byłaby tak wyraźna. Poza tym te dwa kolory stanowią doskonałe tło dla innych kolorowych akcentów, które będą wyglądać bardziej wyraziście i żywo. Polecamy zwłaszcza elementy w kolorach: malinowym, turkusowym, limonkowym czy écru.

salon 2

fot. Porta KMI Poland

Uważaj na czerń

Powinno stosować się ją z umiarkowaniem, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Zbyt duże powierzchnie w odcieniach czerni mogą działać przytłaczająco, a poza tym optycznie zmniejszą pokój.

salon 3

fot. Porta KMI Poland

I tak w małych pomieszczeniach oraz tych, do których dostęp światła jest znikomy, zaleca się ograniczenie czerni zaledwie do akcentu w dodatkach czy detalach aranżacyjnych.
Z pewnością zaletą koloru czarnego jest to, że na jego tle wszystkie inne barwy eksponują swój potencjał, zdają się jaśniejsze i bardziej intensywne. W takiej sytuacji nie trzeba bać się elementów w wyrazistych kolorach a nawet jaskrawych, jak róż. Dodadzą charakteru każdemu pomieszczeniu.

kuchnia

fot. Porta KMI Poland

Dodatki i ozdoby

W czarno-białej aranżacji ważną rolę odgrywają detale – to one tak naprawdę nadają charakter pomieszczeniu. Bez nich mieszkanie będzie wydawało się nijakie i bezosobowe.
Osobom, które lubią tradycję, polecić można meble o rozbielonych barwach typu orzech bielony czy dąb bielony. Dobrze wyglądają również te z czarną okleiną. Prezentować się będą elegancko, ale niestety brud i kurz będzie na nich bardzo widoczny.

sypialnia wystroj

fot. Porta KMI Poland

Dla osób, które pociąga ekstrawagancja, idealne będą meble i dodatki w wyrazistych i jaskrawych kolorach, jak róż, żółć, intensywna zieleń czy pomarańcz. Należy tylko zachować umiar w zastosowaniu tych barw. Zbytnie ich nagromadzenie zabije ich naturalne piękno i sprawi, że pomieszczenie będzie bliskie kiczu.

sypialnia 21

fot. Porta KMI Poland

Drzwi idealne

Drzwi powinny być tłem dla pozostałych elementów. Należy więc je tak dobrać, by komponowały się z meblami i innymi detalami. Możemy poszukać drzwi w okleinach drewnopodobnych w odcieniach bielonych lub zastosować drzwi w gładkiej jednolitej okleinie w kolorze bieli, czerni czy szarości. Oryginalnie będą wyglądać drzwi w kolorach ciepłego brązu. Możemy także postawić na bardziej oryginalne kolory, będą one pasować zarówno to tradycyjnej jak i bardziej ekstrawaganckiej kompozycji.

salon 4

fot. Porta KMI Poland

Leave a Reply