Panele czy parkiet – oto jest pytanie!

parkietKiedy zaczynamy rozważać, jaki rodzaj podłóg wybrać do naszego mieszkania lub domu, często stajemy przed dylematem, czy zdecydować się na parkiet czy może wybrać panele podłogowe. Warto przyjrzeć się właściwościom obu rozwiązań i na tej podstawie dokonać wyboru.

Wybierając materiał wykończeniowy na podłogi coraz częściej zwracamy szczególną uwagę na naturalne materiały i rozwiązania przyjazne człowiekowi. Poza tym duże znaczenie ma wciąż estetyka i unikalność wzorów, a także łatwy montaż i prosta pielęgnacja. Nowoczesne parkiety czy deski podłogowe spełniają te oczekiwania łącząc piękno i szlachetność materiału jakim jest drewno z jego funkcjonalnością i trwałością.

Drewno jest materiałem zdrowym, łatwym w pielęgnacji i trwałym. Jest także dobrym izolatorem termicznym i akustycznym. Będąc naturalnym surowcem wprowadza harmonię przyrody do naszego domu.

Wzór z natury

Wybierając drewniane podłogi, możemy być pewni, że powstanie unikatowa i trwała kompozycja. Szeroka gama kolorystyczna oraz wiele ciekawych usłojeń to zalety estetyczne, które dają egzotyczne rodzaje drzew.

podlogi drewniane

Podłoga teakowa - fot. DLH Poland

Ciemniejsze barwy odnajdziemy w gatunkach, Ipe, Lapacho, Jatoba, Palisander, Merbau i Wenge. Pozwalają one na tworzenie ciepłych i eleganckich aranżacji przestrzeni.

 

Chcąc uzyskać jaśniejsze kompozycje można wykorzystać Doussie, Bambus, Tauari lub Teak. W odróżnieniu od paneli, na których stosowany jest papier dekoracyjny pokryty laminatem, każdy element drewnianej podłogi ma niepowtarzalny wygląd.

W sytuacji, kiedy wybieramy naturalne, drewniane podłogi, możemy być pewni, że wnętrza, w których zostaną zamontowane, zyskają niepowtarzalny klimat i charakter, a sam materiał, dzięki swoim właściwościom, będzie nam służył doskonale przez długie lata. Podłogi z litego drewna mają jedną wspólną cechę, o której warto pamiętać, a jest nią możliwość wielokrotnej renowacji. W przypadku paneli podłogowych w grę wchodzi tylko wymiana  podłogi – mówi Piotr Lisowski, Szef Produktu w firmie DLH Poland.

Zdrowy wybór

Egzotyczne gatunki litego drewna, nie blakną, a wręcz z czasem wzmacniają swój kolor pod wpływem działania promieni słonecznych, dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości materiału. Budowa drewna pozwala również na utrzymanie korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniach dzięki wymianie wilgoci z otoczeniem. Taki rodzaj podłóg nie elektryzuje się, co zmniejsza ryzyko  pojawiania się czynników powodujących reakcje alergiczne – nie przyciąga kurzu.

drewniane podlogi

Podłogi egzotyczne Merbau - fot. DLH Poland

 

 

Drewno egzotyczne posiada bardzo duża wytrzymałość na destrukcję biologiczną, którą zapewniają mu garbniki, gumy, żywice i olejki eteryczne występujące w nim w środowisku naturalnym.

Natura może więcej

Niektóre najbardziej szlachetne gatunki parkietów z drewna egzotycznego wyróżniają się wysoką stabilnością wymiarową, dzięki czemu prawie nie ulegają odkształceniom. Wysoka twardość materiału sprawia, że są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia niż gatunki krajowe, zaś ewentualne uszkodzenia są mniej widoczne.

Dzięki swoim walorom niektóre gatunki mogą być stosowane w pomieszczeniach narażonych na działanie wody. W łazienkach albo saunach doskonale sprawdza się np. drewno teakowe.

Drewniane podłogi można wielokrotnie impregnować odpowiednimi preparatami lub w ostateczności, kiedy ulegną większemu zużyciu, poddać cyklinowaniu. Fabryczne lakierowanie podłóg gwarantuje, że wybrany kolor będzie dokładnie harmonizował z elementami pomieszczenia zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami.

Dla osób ceniących szybkość kładzenia podłóg z drewna, firma DLH Poland oferuje system połączenia SoftLock, w którym sposób układania poszczególnych elementów podłóg przypomina układanie paneli podłogowych.

Linia podłóg iFLOOR firmy DLH Poland, w skład której wchodzą Parkiety przemysłowe Avangard, parkiety i deski podłogowe lite fabrycznie lakierowane, deski warstwowo klejone LINE oraz deski warstwowe DesignParquet® są doskonałym wyborem dla osób mających wysokie wymagania w kwestiach wykończeniowych i ceniących sobie harmonijne kompozycje  z wykorzystaniem surowców naturalnych.

Zobacz także, jak pielęgnować podłogi drewniane.

Wolisz rodzime gatunki drzew? Zobacz podłogi bukowe, które powiększą małe wnętrza.

Leave a Reply