Złote, srebrne, czy czarne – jakie baterie łazienkowe najlepiej wybrać?

Armatura jest jednym z najważniejszych elementów w pokoju kąpielowym oraz ubikacji. Z tego względu baterie łazienkowe muszą być odpowiednio dopasowane do wystroju wnętrza. Jak dobrać kran, uchwyt prysznicowy, słuchawkę czy deszczownicę do łazienki? Oto najważniejsze wskazówki aranżacyjne!

Srebrny kran i bateria prysznicowa – uniwersalne rozwiązanie aranżacyjne

Srebrna armatura to rozwiązanie, które niegdyś stosowano praktycznie w każdej aranżacji łazienkowej. Chromowana bateria umywalkowa lub prysznicowa jest na tyle uniwersalna, że można ją wpasować do większości stylizacji. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w klasycznych łazienkach, które lubią proste i funkcjonalne wykończenia.

Tradycyjny, srebrny design jest dobrym wyborem dla osób, które nie przepadają za wrażeniem przepychu lub nadmiernej dekoracyjności. Chromowane baterie w będą też bezpiecznym rozwiązaniem do połączenia z różnymi kolorami. Można zestawić je zarówno z bielą, jak i czernią, brązem czy bardziej odważnymi barwami.

Złota armatura łazienkowa – do jakiego stylu?

Złote baterie do łazienki są niezwykle eleganckim rozwiązaniem, które dodaje wnętrzom szyku oraz klasy. Armatura w kolorze najszlachetniejszego kruszcu sprawia, że wnętrze staje się bardziej dekoracyjne niż w przypadku srebrnego wykończenia.

Dodatkowo złoto daje wrażenie aranżacyjnego bogactwa i luksusu. Z tego względu doskonale sprawdza się w pokojach, które są utrzymane w stylu glamour czy też art déco.

Złote akcenty można dopasować do wielu różnych kolorów. Doskonale wkomponują się do łazienki utrzymanej w:

  • bieli;
  • czerni;
  • butelkowej zieleni;
  • granacie;
  • szarości;
  • różu.

Elementy złota w łazience będą też świetnie korespondować z kilkoma materiałami. Na pewno doskonale zaprezentują się w towarzystwie marmuru – zarówno tego białego, jak i czarnego.

Złote baterie łazienkowe można zestawić także z kaflami o wysokim połysku czy płytkami, które imitują drewno. Tak naprawdę złote wykończenie sprawia, że nawet proste i minimalistyczne wnętrze momentalnie zyskuje oryginalny, elegancki charakter.

Jednak podczas urządzania łazienki z armaturą w kolorze złota należy uważać, aby nie przesadzić z ilością błyszczących dekoracji w tej samej barwie. Nadmierne wykorzystanie złota często sprawia, że wnętrze ocieka tandetą i kiczem.

Gdzie pasują czarne baterie łazienkowe?

Modną alternatywą dla chromu i złota w łazience jest czarna armatura o matowym wykończeniu. W sklepowych ofertach występują zarówno czarne krany, jak i przyciski spłukiwania do toalety oraz baterie wannowe czy prysznicowe w tym kolorze. Dzięki temu można łatwo zadbać o spójność.

Czarna armatura do łazienki sprawdza się w przypadku kilku różnych stylizacji. Przede wszystkim pozwala stworzyć nowoczesny design, który emanuje minimalistycznym charakterem. Takie rozwiązanie doskonale wkomponuje się również do aranżacji w stylu loftowym czy industrialnym.

Wykończenia, które inspirują się starymi fabrykami lub magazynami, uwielbiają czerń za jej prostotę i surowy charakter. W połączeniu z materiałami typu beton albo cegła tworzy aranżację o naprawdę unikalnym charakterze.

Baterie łazienkowe w kolorze czarnym można wykorzystać również do urządzenia łazienki w stylu retro. Czerń świetnie komponuje się z kaflami w stylu vintage i pozwala na dopasowanie umywalki czy wanny do aranżacyjnych założeń z minionej epoki.

Jaki styl baterii łazienkowych wybrać?

Podczas aranżacji warto pamiętać, że kolor armatury to tylko jeden z czynników, który decyduje o wyglądzie wnętrza. Aby zadbać o pożądany styl łazienki, trzeba wybrać też odpowiedni rodzaj baterii.

W eleganckich stylach typu glamour sprawdzą się np. dekoracyjne wykończenia z rzeźbionymi kurkami. Natomiast do nowoczesnych wnętrz lepiej pasują proste krany i elementy prysznicowe. W tym przypadku im bardziej minimalistyczne jest wykończenie, tym lepiej dla łazienki.

Przy wyborze baterii warto pamiętać o najważniejszych założeniach stylu, który panuje we wnętrzu. W przeciwnym razie powstanie wnętrzarski miszmasz, co trudno będzie przypisać do konkretnego typu aranżacji.

Wykończenie armatury a funkcjonalność – jakie elementy są trudne w utrzymaniu czystości?

Przy wyborze baterii do łazienki warto wziąć pod uwagę również jej funkcjonalność w kontekście utrzymania czystości. Połyskujące elementy wyposażenia z reguły są pod tym względem bardziej wymagające, ponieważ widać na nich odciski palców oraz osady z zaschniętych plam wody. Takie zabrudzenia nie będą jednak widoczne na czarnej, matowej baterii.

Leave a Reply