Czy niebieski salon jest zawsze zimny?

Kolor niebieski jest bliski marce Benjamin Moore, ze względu na jej amerykańskie pochodzenie. Miłość założyciela firmy do tego koloru znalazła odzwierciedlenie w kolorystyce logotypu marki, w którym główną rolę odgrywa intensywny granat.

Już w czasach starożytnej Grecji i Rzymu niebieski cieszył się wyjątkową sławą i popularnością. Symbolizował wówczas najwyższych Bogów – Zeusa i Jupitera. W starożytnym Egipcie kolor niebieski kojarzony był z drogocennym barwnikiem pozyskiwanym z kamienia o wdzięcznej nazwie lapis lazuli, którego wartość równa była złotu. Współcześnie niebieski budzi równie pozytywne skojarzenia z morzem, niebem, swobodą i przestrzenią. Co ciekawe, wskazywany jest jako ulubiony kolor zarówno przez kobiety (35%), jak i mężczyzn (57%).

Najzimniejszy kolor z koła barw stosunkowo rzadko jednak łączony jest z ciepłem domowego ogniska. Na szczęście ta krzywdząca dla niebieskiego tendencja systematycznie się odwraca i coraz częściej zapraszany jest na salony. Niebieski doskonale sprawdzi się w domowych wnętrzach ze względu na swoje pozytywne oddziaływanie na mieszkańców. Rozbielony błękit (np. kolor light blue 2066-70 ze wzornika Color Preview), czy też delikatny turkus (np. turquoise powder 2057-50) we wnętrzu działają uspokajająco i sprzyjają relaksowi. Jasne odcienie niebieskiego w połączeniu z zimną bielą doskonale pasują do wnętrz utrzymanych w klimacie skandynawskim.

Nie należy również zapominać, że pokoje pomalowane na niebiesko sprawiają wrażenie optycznie większych. Jest to, więc bardzo dobre rozwiązanie dla właścicieli mieszkań o mniejszym metrażu. Szczęśliwi posiadacze wysokich wnętrz mogą pomyśleć o pomalowaniu sufitu na intensywny niebieski kolor w odcieniu bezchmurnego, włoskiego nieba (utah sky 2065-40 lub honolulu blue 2066-60), a jeżeli chcemy zanurzyć się w lazurze Morza Śródziemnego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór farby w kolorze toronto blue 2060-40. Bardzo modnym trendem ostatnich lat jest pomalowanie jednej ściany w pokoju na intensywny, zdecydowany kolor. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się chabrowy starry night blue 2067-20, marynarski granat marine blue 2059-10 lub ciemny turkus galapagos turquoise 2057-20.

Szukając kolorów, które będą dobrze współgrać z niebieskim warto rozważyć kandydaturę żółcieni przechodzących aż do odcienia pomarańczowego. Są to kolory uzupełniające się w kole barw, a zarazem będące zupełnymi przeciwieństwami. Kompilacja zimnego niebieskiego z gorącym żółtym jest zaskakująca i bardzo efektowna. Szczególnie dobrze w roli partnera dla rozmaitych błękitów i granatów sprawdzi się zgaszony, piaskowy żółty.

Każdy ze wskazanych kolorów posiada indywidualną nazwę i kod identyfikacyjny. Wszystkie proponowane odcienie dostępne są w systemach barwienia: Benjamin Moore® GENNEX® Platform lub Color Preview®. Na podstawie podanej nazwy i numeru koloru obsługa salonu przygotowuje farby Benjamin Moore w kolorystyce idealnie odpowiadającej oczekiwaniom Klienta. Wyłącznym dystrybutorem ekskluzywnych farb marki Benjamin Moore & Co. jest firma B.M. Polska. Produkty dostępne są w salonach firmowych oraz sieci renomowanych punktów dystrybucyjnych na terenie całego kraju.

salon niebieski

Aranżacja salonu w kolorze niebieskim, fot. B.M. Polska

salon niebieski 2

Aranżacja salonu w kolorze niebieskim, fot. B.M. Polska

niebieski salon

Aranżacja salonu w kolorze niebieskim, fot. B.M. Polska

niebieski salon 2

Aranżacja salonu w kolorze niebieskim, fot. B.M. Polska

One Response

  1. Gosiaczek 12 września 2011

Leave a Reply