Otomana – urok staroświeckiego mebla

Otomany, czyli tureckie kanapy, pojawiły się w Europie pod koniec XVII wieku. Niegdyś nazywano tak tylko kanapy w formie wydłużonego owalu, dzisiaj nazwa ta dotyczy wszystkich wąskich wyściełanych mebli. Nieprawdą jest, że otomana sprawdzi się jedynie jeśli chodzi o wystrój wnętrza w stylu orientalnym – oferta na rynku jest obecnie bardzo szeroka i otomany mogą uzupełniać naprawdę różne aranżacje wnętrz. Oto kilka ciekawych propozycji.

Jeśli nasza aranżacja salonu utrzymana jest w łagodnych, pastelowych barwach, wówczas najlepiej dobrać meble w zbliżonym odcieniu. Spójrzmy na poniższą propozycję. Otomana o beżowym obiciu wygląda podwójnie stylowo dzięki eleganckiemu wykończeniu. Warto zwrócić uwagę na metalowe nogi mebla, oraz jego ciekawie wykończone obicie. To propozycja dla osób, które chcą uzyskać wystrój wnętrza w stylu glamour utrzymany w łagodnych barwach.

otomana

(Otomana, fot. Nella Vetrina)

Kolejna z naszych propozycje utrzymana jest w zbliżonym stylu. Również świetnie się sprawdzi, jeśli chodzi o aranżacje wnętrz w subtelnych barwach. Tym razem otomana utrzymana jest w nieco ciemniejszym odcieniu beżu zbliżonym do koloru cafe latte. Jakie dodatki najlepiej dobrać do tego mebla? Podobnie jak otomana na poprzednim zdjęciu, model ten posiada metalowe nogi, ciekawie zatem zaprezentuje się, gdy dodamy do niego połyskującą poduszkę.

otomana 2

(Otomana, fot. Nella Vetrina)

Jeśli już mowa o elementach połyskujących – warto zwrócić uwagę na pluszowe obicie mebla. Bardzo często niedoceniany, plusz daje miły dla oka, ciepły efekt. Jeśli planujemy czarno-biały wystrój wnętrza, bardzo dobrym rozwiązaniem jest otomana z czarnego pluszu z metalowymi elementami. Bardzo ciekawym, choć stosunkowo rzadko spotykanym rozwiązaniem jest także dywan z pluszu. Te dwa elementy zestawione razem pozwolą uzyskać wystrój salonu z elementami nowoczesnej elegancji.

otomana 3

(Otomana, fot. Nella Vetrina)

Otomana to mebel, który ma orientalne korzenie, świetnie zatem prezentuje się obity materiałem w orientalne wzory. To bardzo stylowe rozwiązanie sprawdzi się doskonale, gdy planujemy wystrój wnętrza  służącego do celów typowo rozrywkowych – na przykład gry w bilarda. W ten sposób aranżacja wnętrza uzyska ciekawy, „klubowy” charakter.

otomana 4

(Otomana, fot. Nella Vetrina)

Ostatnia z naszych propozycji również utrzymana jest w nietypowym stylu. Ta otomana ze skórzanym „plecionym”  obiciem wygląda bardzo oryginalnie i jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o aranżacje wnętrz w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Szczególnie dobrze wkomponuje się w wystrój salonu utrzymany w czarno-białej kolorystyce z szarymi elementami, tak jak w aranżacji przedstawionej na zdjęciu.

otomana 5

(Otomana, fot. Nella Vetrina)

Zobacz też drewniane meble do salonu

Leave a Reply