Czy wiesz jak malować krawędzie ścian?

Letnie odświeżanie ścian to dla niektórych rodzaj urlopowego obrządku. Ponownie trzeba wybrać kolor farby, przestawić meble i zabrać się do pracy. Kolejny raz należy także zachować ostrożność przy malowaniu krawędzi łączących poszczególne powierzchnie.

Malowanie na granicy

Szczególnie newralgicznym punktem jest styk ściany i sufitu, które często maluje się w różnych kolorach. Nie można więc pozwolić sobie na nieestetyczne nachodzenie na siebie dwóch odmiennych farb. Popularnym i bardzo prostym rozwiązaniem jest tu stosowanie specjalnej taśmy malarskiej, która po naklejeniu wzdłuż krawędzi skutecznie oddziela dekorowane przestrzenie. Powstały pod jej powierzchnią prostokątny pasek można następnie zamalować (używając kolejnej warstwy taśmy) lub pozostawić jako osobny element dekoracyjny. Podobny efekt uzyskuje się stosując narzędzia malarskie wyposażone w płytkę ochronną, która „odcina” ścianę od sufitu. Ciekawą alternatywą dla zabezpieczania krawędzi i okolic narożnych tylko na czas prac, jest trwałe pokrycie ich listwami dekoracyjnymi.

listwa 1

fot. Listwa Cameleo

Krótka list(w)a

Wykorzystanie listew dekoracyjnych nie ogranicza się przy tym wyłącznie do strefy łączącej ścianę z sufitem. Generalnie można je podzielić na przysufitowe, przypodłogowe oraz pozostałe, które są montowane w dowolnie wybranym miejscu jako gustowne urozmaicenie całości wystroju. Nadają pomieszczeniu spójny wizualnie charakter, rozwiązując na długo dylematy związane z zagospodarowaniem okolic krawędzi ściennych. – Ozdobne listwy, wykonane z utwardzonego poliuretanu, charakteryzują się niską chłonnością wilgoci i dużą odpornością mechaniczną, zachowując na lata estetyczny wygląd – zapewnia Bartosz Gołaszewski z Cameleo, producenta systemów dekoracji. – Są łatwe w obróbce i montażu, dzięki czemu bez większych problemów można stworzyć za ich pomocą atrakcyjną wizualnie aranżację. Przycinając poszczególne listwy specjalną piłką można je dopasować do każdego rozmiaru wnętrza. Odpowiednio przyklejone już po kilku sekundach od przyciśnięcia do wybranego podłoża stają się jego integralną częścią. Oczywiście ważne jest tu zachowanie ostrożności oraz precyzja, by wszystkie elementy zostały połączone równo.

listwa 2

fot. Listwa Cameleo

Gustowny akcent

Krawędzie i punkty narożne stanowią mały procent wszystkich powierzchni ścian w pokoju. Jednak ich estetyka bardzo wyraźnie wpływa na jego wygląd. Dlatego decydując się na malowanie, należy zwracać uwagę nawet na pozornie ukryte miejsca. Listwy dekoracyjne są nie tylko sposobem na wypełnienie tych przestrzeni, lecz także na stworzenie całkiem nowej aranżacji. Montowane pod sufitem, przy podłodze lub w dowolnych miejscach na ścianie, dyskretnie akcentują całość wystroju pomieszczenia. Niwelują wrażenie załamania kątów między poszczególnymi powierzchniami, stanowiąc łagodne i gustowne przejście pomiędzy nimi. Różnorodność dostępnych wzorów sprawia przy tym, że pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Przy ich użyciu można stworzyć różnorodne aranżacje, stylizowane na wybrane trendy w architekturze czy sztuce. Połączone z innymi strukturami dekoracyjnymi powinny jednak zawsze składać się na przemyślaną, spójną całość.

listwa 3

fot. Listwa Cameleo

Leave a Reply