Jak pielęgnować drewniane meble?

Meble drewniane to uniwersalna ozdoba, jedna z najpiękniejszych w naszym domu. To, czy będzie jedną z najtrwalszych zależy od ich producenta oraz od tego, jak my będziemy o nie dbać. Co pomaga, a co szkodzi drewnianym krzesłom i ławom?

Meble z drewna, zwłaszcza litego, często mają wiele rys oraz sęków, jednak stanowią one o ich wyjątkowości. Dodatkowo, charakteryzują się różnym stopniem twardości. Jednak są bardzo solidne, a gdy odpowiednio o nie zadbamy, przez długie lata będą wyglądały jak nowe. Na rynku dostępnych jest wiele środków czystości. O tym jakie wybrać, a czego nigdy nie używać, piszemy poniżej.

stolik drewniany

fot. Jadik

Czego nie robić

Meble drewniane są niezwykle trwałe, jednak potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, żeby mogły długo służyć – mówi Jerzy Czechowicz, dyrektor firmy Jadik, producenta drewnianych krzeseł i stołów. – Przede wszystkim należy pamiętać, że takie sprzęty nie lubią wody – dodaje. Dlatego nie wolno używać mokrych ścierek, szorstkich szmatek albo tych, które posiadają długie włókna. Nadmierna wilgoć może wniknąć w strukturę drewna. Natomiast szorstka faktura ściereczek oraz długie nitki mogą zostawić ślady na powierzchni mebla lub nawet ją porysować. Kolejną rzeczą, która szkodzi, jest nagła zmiana temperatury. Nie powinniśmy aranżować pomieszczeń tak, żeby drewniane meble stały obok pieca albo kominka. Nie wolno również kłaść na nich gorących naczyń, gdyż zostawiają trudne do usunięcia ślady.

drewno

fot. Jadik

Na co zwracać uwagę

Do pielęgnacji drewna warto stosować specjalne środki. – Nie wolno go czyścić na przykład detergentami kuchennymi, ponieważ mogą spowodować odbarwienia i w efekcie zniszczyć meble – opowiada Jerzy Czechowicz. Większość preparatów przeznaczonych do konserwacji tego surowca zawiera woski oraz oleje, które tworzą warstwę chroniącą powierzchnię. Aby dobrze je zabezpieczać, trzeba też dopasować pielęgnację do tego, czy materiał jest lakierowany, woskowany, olejowany lub bejcowany. Najłatwiej jest utrzymać w czystości sprzęt lakierowany. – Powierzchnia takich mebli jest wodoodporna i gładka, więc do ich pielęgnacji nadaje się wiele dostępnych na rynku produktów– mówi Jerzy Czechowicz. Firma Jadik produkuje krzesła, których bukowe lub dębowe części wykończone są lakierami w wielu odcieniach. Dzięki temu, że tworzy się je ręcznie, z ogromną precyzją, są trwałe i wytrzymałe. Jednak to, jak będą wyglądać po latach użytkowania zależy właśnie od tego, jak się je pielęgnuje.

Drewno jest surowcem solidnym, pięknym, przyjemnym w dotyku. Dodatkowo świetnie komponuje się z innymi materiałami, pasuje do wielu aranżacji. Dlatego, jeśli chcemy, by było dekoracją naszych mieszkań, starajmy się o nie dbać tak, jak na to zasługuje.

Leave a Reply