Jak urządzić sypialnię w stylu Hampton? Wskazówki

Wnętrza w stylu Hampton od lat cieszą się popularnością. Jego nazwa pochodzi od nadmorskiego kurortu w USA, który łączy ze sobą komfort wypoczynku z elegancją i luksusem. Jak urządzić sypialnie w stylu Hampton?

Styl Hampton – na czym polega?

Hamptons to grupa miejscowości położonych w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, niedaleko Nowego Jorku. Słynie z luksusowych osiedli, willi i apartamentowców. Jest jednym z najpopularniejszych kurortów nadmorskich. Wiele gwiazd kina i muzyki z pierwszych stron gazet wypoczywa w tych okolicach, a nawet posiada tam domy letniskowe jak np. Sarah Jessica Parker, Beyoncé i Jay-Z, czy Steven Spielberg. Co jednak kluczowe, Hampton łączy w sobie elegancję i luksus z nadmorskim, wakacyjnym klimatem.

Jakie kolory w sypialny w stylu Hampton?

Biele, błękity i kolory drewna to barwy stworzone pod ten styl. Dla dodania charakteru warto podstawić na ciemniejsze odcienie niebieskiego. Do granatu i mocniejszych akcentów na podłodze sprawdzą się bielone czy postarzane deski dębowe, czy parkiety. Hampton cechuje się przede wszystkim dużymi przestrzeniami, jednak kolory te powiększą optycznie nawet niewielką sypialnię, dlatego da się ten styl odtworzyć w mniejszym mieszkaniu w bloku, aby móc poczuć nadmorski klimat wschodniego wybrzeża Long Island.

Ściany pokryte drewnianą boazerią to styl często wybierany w New Hampton. Można przemalować je na biało, aby cała aranżacja współgrała z zamysłem samego trendu. Wszechobecna biel z dodatkiem odcieni błękitu czy beżu to zabieg celowy. Dzięki temu do pomieszczeń wprowadza się jak najwięcej światła. Kontrast barw jest też spójny z otoczeniem, które inspiruje ten styli, czyli z atlantyckimi plażami.

Jakie łóżko wybrać?

W sypialni w stylu Hampton najczęściej króluje łóżko. Kluczowa wydaje się więc wygoda. Styl pochodzi ze wschodniego krańca Long Island, gdzie wakacje często spędzają osoby majętne, którym zależy na wypoczynku.

Z tego też powodu Hampton to duże łóżka, typu King Size, najczęściej umiejscowione w centralnym punkcie sypialni. Warto postawić na wiele poduszek i lekko przygaszone błękitne lub białe nakrycia i pościele. Klimat nadmorski podkreśli tapicerowana rama, również w przydymionych, jasnych kolorach – sprawdzi się odcień kości słoniowej czy piasku.

Meble do sypialni w stylu Hampton

Styl Hampton opiera się na wysokiej jakości i komfortowych meblach. W rogu pokoju świetnie sprawdzi się duży, wygodny fotel. Urządzając sypialnię, nie można zapomnieć o sposobie przechowywania ubrań.

Amerykańskie pomieszczenia słyną z osobnych garderób, jednak w polskich realiach muszą wystarczyć szafy. Kolorystyka i materiał jej wykonania powinien pasować do całego stylu wnętrza. Warto wybrać drewnianą szafę lub taką, która imituje ten materiał. Co ważne, wyeksponowanie drewnianych elementów konstrukcyjnych powoli na jeszcze większe nawiązanie do stylu Hampton.

Sypialnia w stylu Hampton – jakie dodatki wybrać?

Sypialnia w stylu Hampton nie może obejść się bez dodatków. Styl ten łączy elegancję z użytkowością. Akcesoria do sypialni to przede wszystkim naturalne materiały – kosze wiklinowe na poduszki i koce, wytworzone z drewna szkatułki na biżuterię, czy zasłony wykonane z lekkich tkanin jak np. len. Na półkach warto ustawić świeże kwiaty, a wazony sprawdzą się w kolorze beżu w różnych jego odcieniach.

Oświetlenie wydaje się równie istotne. Mile widziane jest to naturalne, wpadające przez duże okna. Nie wszyscy mogą sobie jednak na nie pozwolić. Lampy stołowe w stylu Hampton to przede wszystkim jasne barwy i geometryczne wzory na kloszu. Nóżka powinna być masywna, najlepiej wykonana z porcelany lub szklana. Idealnie sprawdzą się postawiona na stolikach nocnych i komodach.

Akcenty kolorystyczne dodatków mogą być o mocniejszych i intensywniejszych barwach, aby przełamać wszechobecną biel. Poleca się do tego odcienie niebieskiego – od lekkiego błękitu, po mocniejszy kobalt, aż do intensywnego granatu.

Projektanci wnętrz często proszeni są o aranżacje domu czy mieszkania w stylu Hampton – jest to połączenie ponadczasowej klasy z luksusem i komfortem, które można wprowadzić do swojej sypialni.

Leave a Reply