Służą do przechowywania książek lub przedmiotów codziennego użytku, miłych pamiątek, eksponatów kolekcjonerskich, a nawet egzemplarzy sztuki zdobniczej. Zazwyczaj przypisujemy im tylko funkcję użytkową, zamawiamy na wymiar lub kupujemy gotowe elementy, by samodzielnie złożyć z nich regał dopasowany do wymiarów pomieszczenia i naszych potrzeb. Bywają jednak wnętrza, w których takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Jeżeli decydujemy się na urządzenie mieszkania o wysokim standardzie wykończenia, meble, w tym regały, muszą spełniać również kryteria jakościowe i estetyczne.
Na co więc zwrócić uwagę wybierając regał? Oprócz indywidualnie dobranych parametrów technicznych i funkcjonalnych ten popularny mebel modułowy powinien mieć ciekawą formę i być wykonany z dobrych materiałów – drewna i oklein naturalnych. Nawet jeśli jest tylko stelażem na zbiory bibliofilskie lub kolekcjonerskie, nie może być meblem przypadkowym. Ważne by dopasowany stylistycznie do aranżacji wnętrza, godnie odzwierciedlał upodobania i pasje gospodarzy, podkreślał ich gust i zamiłowania. Wolnostojący czy mocowany do ściany? Z możliwością łączenia modułów i komponowania zabudowy oddzielającej strefy w pomieszczeniu czy jako pojedyncza, otwarta konstrukcja do wnętrz wysokich i niskich lub ze skosami? Wybór jest naprawdę szeroki, dlatego warto przyjrzeć się oryginalnym propozycjom regałów, które pozwolą zaspokoić potrzeby i oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.
Riva, Toledo, Maganda — proste, wysokie, otwarte regały wykonane z drewna dębowego i okleiny naturalnej nadają się do biblioteki, gabinetu, a nawet salonu. Wolnostojące, ze względu na stabilną konstrukcję mogą być postawione w dowolnym miejscu pokoju. Szlachetny materiał, staranne wykończenie i ciekawa kolorystyka: dąb burgundzki, dąb naturalny lub dąb orzech jeszcze mocniej podkreślają atuty tych wyjątkowych mebli.
Zagospodarowanie skosów na poddaszu lub pod schodami czy różnego rodzaju wnęk nie musi być problematyczne. Projektanci regałów wzięli pod uwagę taką budowę architektoniczną, opracowując modele w wersji skośnej, niewysokie, asymetryczne, prawo- i lewostronne. Dzięki temu wykorzystamy każdą wolną przestrzeń w pokojach ze skosami i miejsce, np. wokół kominka, etc. Asymetryczny regał Diuna o niebanalnym designie jest dobrym przykładem takiej bryły. Wykonany z użyciem naturalnej okleiny, w modnym wybarwieniu wenge posiada łagodną, opływową linię. Z kolei niski (134 cm wysokości), kasetonowy regał Corino z podświetlaną wnęką łączy funkcję regału i otwartej szafki stanowiąc atrakcyjną dekorację pomieszczenia.
Lekkie, przestrzenne konstrukcje bez tylnej ścianki dają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Regał Sempre z asymetrycznym układem półek to dobry przykład minimalistycznej formy. Mebel w naturalnej okleinie dębowej dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: rustikal i brąz antyczny. Elegante z jedną boczną ścianką posiada dwie dyskretnie ukryte szuflady bez uchwytów, otwierane metodą push to open. Wykonany w naturalnej okleinie w kolorach orzecha amerykańskiego i palisandru Rio posiada 2 warianty wykończenia – mat lub połysk. Regał występuje także w wersji skośnej bez szuflad.
W artykule wykorzystano opisy i zdjęcia regałów z kolekcji firmy Mebin.