Panele LVT – charakterystyka i zalety

Już od kilku lat w Polsce coraz popularniejszym materiałem do wykańczania podłóg stają się panele winylowe. Dzieje się tak dlatego, że jest to produkt łączący wysoką użyteczność, efektowny wygląd oraz dobrą cenę. Powstają one przy użyciu najnowszych technologii, dzięki czemu odznaczają się trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia.

Podłoga z paneli winylowych

Panele te wykonywane są z polichlorku winylu czyli materiału syntetycznego. W produkcji paneli stosuje się kilka warstw winylu, które wykończone są poliuretanem. Zauważalnie wzmacnia on ich powierzchnię (dzięki czemu mają one o wiele wyższą trwałość niż znane kilkanaście lat temu linoleum). Wyraźną innowacją i różnicą w stosunku do paneli klasycznych jest to, że tutaj wzór wytłaczany jest dopiero na ostatniej warstwie. Sprawia to, że faktura faktura paneli nie wyciera się i nie płowieje przez wiele lat. Panele winylowe, znane także pod nazwą panele LVT (czyli Luxury Vinyl Tiles, tj. luksusowe panele winylowe) są odporne na wiele czynników: między innymi na wilgoć, zabrudzenia, uszkodzenia, ale też na promieniowanie UV. Stąd też stosuje się je nie tylko w mieszkaniach i domach, jednorodzinnych, ale też w obiektach użyteczności publicznej czy sklepach. Bardzo ważną informacją dla wielu inwestorów jest także to, że panele LVT – https://www.centrum-parkietowe.pl/gerflor-podlogi-winylowe.html bardzo dobrze przewodzą ciepła, dlatego można je stosować jako materiał na podłogę wyposażoną w system ogrzewania.

Panele winylowe – dlaczego warto je wybrać?

Przed wszystkim dlatego, że łączą one w sobie wiele zalet. Wśród tych najważniejszych można wymienić to, że wizualnie niemal niczym nie różnią się od klasycznych paneli, a są od nich tańsze. Można zakupić je natomiast we wzorach imitujących wygląd drewna. Oferta paneli winylowych obejmuje też jednak wiele różnych wersji kolorystycznych. Różnią się one między sobą także grubością oraz rozmiarami. Poza panelami wybrać też można np. płytki winylowe, przypominające stosowane dawniej linoleum, ale w wiele ładniejszej i bardziej trwałej wersji niż kiedyś. Trwałość jest zaś tą cechą, która wymieniana jest najczęściej kiedy mowa o podłodze winylowej. Nie niszczy się ona tak szybko jak tradycyjne panele, jest też w pełni wodoodporna, a więc może może być stosowana nie tylko w salonie czy w sypialni, ale również w kuchni i łazience. Do zalet paneli LVT można zaliczyć również wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Do tego ich tłoczony wzór nie rysuje się oraz nie przebarwia, a same panele wykazują doskonałe właściwości jeśli chodzi o izolację akustyczną. Widać więc wyraźnie, że panele winylowe sprawdzą się w wielu domach, gdzie zachowają swoją trwałość, nawet przy obecności dzieci i zwierząt. Będą one inwestycją na lata i zawsze będą prezentować się tak dobrze, jak zaraz po montażu.

Leave a Reply