Plamy na drewnie. Jak je usunąć? Domowe sposoby

Zastanawiasz się, jak usunąć plamy na drewnie? Oto nasze wskazówki. Poznaj domowe sposoby na pozbycie się plam na drewnie i ciesz się ich czystą i piękną powierzchnią.

obrazek

Białe plamy od gorących naczyń

Jeśli przez przypadek położyłeś gorący garnek na blacie z drewna i pojawiły się na nim nieestetyczne, białe plamy – mamy na nie sposób! Sięgnij po mieszankę soli i oliwy z oliwek. Po zmieszaniu tych dwóch produktów, powstanie papką, którą należy pokryć białą plamę. Po upływie około 3 godzin, należy oczyścić i wypolerować drewnianą powierzchnię. Jeśli mamy do czynienia z plamami z wody, wystarczy przetrzeć je szmatką, nasączoną kilkoma kroplami oliwy i szczyptą soli.

Plamy z alkoholu

A co z plamami z alkoholu? Na nie też mamy sprawdzony sposób! Co należy zrobić? Powinniśmy jak najszybciej zetrzeć płyn z powierzchni drewna, a następnie przeciągnąć po niej dłonią. W osuszone miejsce trzeba wetrzeć olej lniany lub politurę.

Jeśli plama z alkoholu zaschnie, należy pozbyć się jej za pomocą ostudzonego wywaru z fusów po kawie. Kiedy powierzchnia drewna wyschnie, należy przetrzeć ją szmatką, nasączoną olejem lnianym. Co ciekawe, sposób ten usuwa także plamy z soku lub kompotu.

Plamy z atramentu lub z kleju

Rozlany na drewnie klej, należy usunąć zanim wyschnie. Następnie należy siegnąć po olej bądź masło i przetrzeć wybranym preparatem zabrudzone miejsce.

Jeśli zaś na drewnianą powierzchnię wyleje się atrament, nie możemy dopuścić do tego, aby wsiąkł on w drewno. Należy osuszyć plamę z atramentu zwykłą chusteczką bądź bibułką. Resztki atramentu zaś trzeba zmyć mlekiem z lodówki (surowym). Następnie sięgamy po szmatkę, nawilżoną roztworem kwasku cytrynowego i polerujemy zabrudzone miejsce.

Jak pozbyć się starych plam z atramentu? Należy użyć roztworu z soli szczawikowej i wypolerować plamę z atramentu korkiem.

Leave a Reply