Pokój ucznia – czyli jak urządzić kącik do nauki i zabawy?

Szczególnie, pokoje dla najmłodszych muszą być funkcjonalne tak, aby zapewnić komfortowe warunki do rozwoju i nauki, ale również być miejscem na dziecięce zabawy. Jak urządzić pokój dla dziecka, który będzie jednocześnie wnętrzem do nauki zdalnej, ale także kącikiem do zabaw i odpoczynku? Ekspert salonów Agata podpowiada, na co zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrza dla ucznia.

Urządzanie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie. Muszą się w nim znaleźć meble i dodatki, które będą jak najdłużej służyć pociechom i rosnąć razem z nimi. Sprawdź, co powinno znaleźć się w pokoju ucznia i nastolatka.

Komfortowa przestrzeń do nauki

Biurko to podstawa wyposażenia pokoju każdego ucznia. Jest to małe centrum dowodzenia, przy którym dziecko uczy się, odrabia lekcje, czyta książki i korzysta z komputera. Powinno być dopasowane do wieku i potrzeb dziecka. Mali uczniowie zadowolą się niewielkim biurkiem, z jedną szufladą bądź szafką, które zajmuje niedużą przestrzeń, dzięki temu reszta pokoju będzie przeznaczona dla ulubionych zabawek.  Z kolei dla nastolatków, którym nauka pochłania dużą część czasu, dobrym wyborem będzie większe biurko, z półkami i szufladami na książki oraz pomoce naukowe. Na takim biurku bez trudu zmieści się komputer przydatny podczas nauki zdalnej oraz podręczniki. Warto również pamiętać o odpowiednim dopasowaniu fotela do wzrostu dziecka, który zapewni komfort podczas nauki i zadba o kręgosłup. Równie ważne jest także oświetlenie – podstawą będzie mała lampka na biurko. Dodatkowo w pokoju możesz również umieścić punktowe źródła światła, dzięki temu długie godziny spędzone na lekcjach online i odrabianiu zadań domowych nie będą szkodliwe dla wzroku.

– Dodatki i akcesoria nie tylko dekorują oraz ożywiają wnętrze, ale także pomagają utrzymać porządek, zorganizować przestrzeń, dlatego warto o nich pamiętać podczas aranżowania pokoju dziecka.  Kolorowe pudełka i drewniane skrzynki, przydadzą się na notatki i podręczniki, z kolei naklejki ścienne pobudzą wyobraźnię dziecka. Ważne jest jednak, aby w miejscu nauki znajdowały się tylko najpotrzebniejsze artykuły, które nie będą rozpraszać uwagi ucznia i pomogą utrzymać dyscyplinę, jak w szkole – radzi Natalia Nowak, ekspert salonów Agata ds. aranżacji wnętrz.

Strefa zabaw

Pokój ucznia to również miejsce, w którym dziecko pobudza swoją wyobraźnię i ćwiczy kreatywność za pomocą ulubionych zabaw i gier. W tej strefie doskonale sprawdzi się dywan, który poza swoimi funkcjami może również zachęcać dzieci do tworzenia własnych zabaw – w końcu wyobraźnia maluchów nie ma granic. Dla chłopców doskonały będzie dywan przypominający murawę boiska, z kolei dla dziewczynek sprawdzi się, w wersji różowej z gwiazdkami lub chmurkami.  Kolorowa pufa, czy fotel będą doskonałe dla małych i dużych moli książkowych. Jeśli postawisz je tuż obok regału z książkami i dużej stojącej lampy stworzysz domową biblioteczkę i zapewnisz zajęcie na długie godziny. Ciekawym dodatkiem pobudzającym wyobraźnię są także naklejki ścienne, które dekorują puste ściany i ożywiają pokój. Praktyczne skrzyneczki czy pudełka sprawdzą się również w strefie zabawy – będą doskonałe do przechowywania zabawek, pomogą zapanować nad porządkiem i nauczą dziecko organizacji. Pozwól, aby Twoje dziecko samodzielnie wybrało kolory i wzory takich pudełek – dzięki temu sprzątanie nie będzie już niemiłym obowiązkiem.

Kącik do relaksu i odpoczynku

W pokoju ucznia powinno znaleźć się również odpowiednie miejsce na wypoczynek i relaks, po długim dniu spędzonym na nauce lub intensywnej zabawie. Kluczowy jest wybór łóżka – z praktycznym stelażem i wygodnym materacem, który będzie odpowiednio podtrzymywał kręgosłup, a także zapewniał komfortowy sen. Sofa lub praktyczny narożnik z funkcją spania sprawdzą się w niedużych pomieszczeniach, dzięki nim zyskasz dodatkową przestrzeń oraz miejsce do wypoczynku w ciągu dnia. W pokoju dziecka nie powinno brakować kolorów, dlatego ozdobne poduszki z wizerunkami zwierząt lub zabawnymi obrazkami, umilą czas dziecku. Ponadto, doskonale sprawdzi się również pościel z bohaterami bajek czy w tematyczne wzory, które zachęcą dziecko do snu, a przy okazji uzupełnią aranżację pokoju.

Pokój dziecka to przestrzeń, w której możemy eksperymentować, jeśli chodzi o dobór produktów i ich kolorów oraz wzorów. Im barwniejsza aranżacja, tym wyobraźnia tych małych i dużych uczniów rozwija się szybciej. Już teraz, stwórz wnętrze, które spełni potrzeby Twojej pociechy!

Leave a Reply