Prywatne SPA

Każdy kto miał możliwość korzystania ze Spa z pewnością wie jak kojąco na nasz organizm wpływa odpoczynek w takim miejscu. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie pozwolić sobie na taką wyprawę. Za to zawsze możemy stworzyć prywatną oazę relaksu we własnej łazience. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz rozwiązań tego rodzaju.    

Kiedy słyszymy słowo „odpoczynek” zazwyczaj w głowie tworzy nam się mapa skojarzeń, w której pojawiają się takie punkty jak: spokój, kontakt z naturą, woda, przestrzeń, wygoda. To naturalne skojarzenia, które mogą posłużyć jako wytyczne do projektowania prywatnej strefy relaksu w duchu Spa i wellness. Uważnie analizując najnowsze trendy w projektowaniu i wyposażaniu salonów łazienkowych bez trudu można zresztą dostrzec odzwierciedlenie  wszystkich tych terminów.

Spokój i przestrzeń

Atmosfera spokoju i harmonii w architekturze wnętrz kojarzy się z minimalizmem. To właśnie otoczenie złożone z prostych ale zmysłowych i eleganckich form, które nie rozpraszają zbędnymi detalami, najlepiej sprzyja odpoczynkowi. Minimalistyczna  filozofia projektowania to także jeden z silniejszych kierunków w tworzeniu produktów wyposażenia łazienki. Podejście to oznacza najczęściej maksimum przestrzeni, minimum detali i prosty luksus. Wszystkie te cechy znajdują swoje odzwierciedlenie w najnowszych propozycjach kabin prysznicowych takich producentów jak Novellini, Antonio Lupi, czy Kermi. Serie takie jak „Life” (z ekskluzywnej linii Elysium marki Novellini), „KermiEXTRA”, czy wszystkie modele kabin Antonio Lupi to już właściwie nie kabiny, a przestronne strefy kąpielowe, w których profile ograniczono do niezbędnego minimum.

Prywatne SPA od Firmy Sasha

Prywatne SPA od Firmy Sasha

Wrażenie przestronności dodatkowo potęgują rozwiązania typu walk in, czyli konstrukcje pozbawione tradycyjnie zamykanych drzwi, a oparte na wyznaczaniu przestrzeni kąpielowej za pomocą jednej, bądź dwóch szklanych ścianek. To eleganckie i dzięki swej otwartości przestrzenne formy, w których kąpiel staje się niczym nieograniczoną, prawdziwą przyjemnością w duchu wellness. Minimalizm nie wyklucza także stosowania dodatkowych atrakcji kąpielowych.    Tak jak w przypadku kabiny „Life” (prod. Novellini), gdzie uatrakcyjnieniu kąpieli służy wkomponowany w panel konstrukcyjny kabiny hydromasaż oraz chromoterapia – użytkownicy mogą wybierać także pomiędzy tradycyjnym natryskiem, a relaksującą napięte mięśnie pleców kaskadą. Atrakcji podczas kąpieli prysznicowej dostarcza także kabina SensaMare (prod. Hoesch), wielofunkcyjna oaza wellness do zastosowania w domu. Specjalne programy sterowania różnymi strumieniami wody (od mgiełki po tropikalny deszcz), muzyką, różnokolorowym światłem pozwalają odkryć i zaprogramować swój osobisty świat Spa. Dzięki wspomnianym rozwiązaniom kąpiel prysznicowa może być  odprężającym, głęboko relaksującym przeżyciem, do którego powraca się z przyjemnością.

Wodny masaż

O prawdziwy relaks nie łatwo bez wygodnej wanny z hydromasażem. Ze wszystkich łazienkowych produktów to właśnie ona najbardziej kojarzy nam się ze Spa. Znaczny popyt na tego rodzaju rozwiązania spowodował, że dziś możemy wybierać spośród wielu różnorodnych produktów. Decydując się na zakup takiego urządzenia warto jednak zwrócić uwagę, oczywiście poza kryterium technicznym, także na rozwiązania, które służą pogłębieniu naszego relaksu. Jednym z nich jest system chromoterapii, czyli podświetlania wody różnymi kolorami, a także muzykoterapii. Tych wszystkich, którym bliska jest filozofia Spa nie trzeba przekonywać jak dobroczynny wpływ na relaks naszego organizmu ma gra kolorów w oprawie kojących dźwięków muzyki.

Inną nowością w dziedzinie hydromasażu są modele wanien dla dwojga. To trend, którego genezy powstania można upatrywać w kulturze Spa, gdzie od dawna już proponowało się wodne zabiegi dla dwojga. Teraz Spa dla dwojga      dzięki specjalnym wannom trafiło do prywatnych łazienek. Produkty takie można znaleźć wśród nowych propozycji, takich marek jak: Elysium (model X, prod. Novellini), Excellent („Crown Lux”) czy PoolSpa („Fantasy”). Wanny dla dwojga dostępne są w dwóch podstawowych typach konstrukcyjnych: kąpiący się mogą siedzieć naprzeciw siebie lub obok siebie. Jednak w pełni z dobrodziejstw wodnego masażu można korzystać w tradycyjnym rozwiązaniu „naprzeciw siebie”, jak np. w wannie „X” Elysium. Zapewnia to obustronny masaż ciała, a komfort wypoczynku podnoszą specjalnie wyprofilowane zagłówki. Dzięki tym rozwiązaniu hydromasaż zyskał dodatkowy atut – przyjemność wypoczynku w towarzystwie bliskiej osoby.

Kompaktowy projekt Inipi Ama Duravitu łączy w sobie dwuosobową saunę i moduł prysznicowy

Kompaktowy projekt Inipi Ama Duravitu łączy w sobie dwuosobową saunę i moduł prysznicowy

Łazienka w nowej roli

W nowoczesnych salonach łazienkowych można znaleźć już nie tylko pełny program kąpielowy – wannę, kabinę, hydromasaż, kabinę parową, ale także saunę.  Potwierdzeniem, że sauna powoli zadomawia się w przestrzeni łazienkowej są najnowsze propozycje firm Duravit i Jacuzzi. Obie firmy zaproponowały kompaktowe połączenie w jednym produkcie tradycyjnej sauny i kabiny prysznicowej. W przypadku „Inipi Ama” Duravitu bazę sauny tworzy drewniana rama, zamknięta z przodu i z tyłu szklanymi taflami. Za nastrój odpowiada zaś tylna ściana z mlecznego szkła oświetlana od dołu diodami LED.

Krok dalej poszła firma Jacuzzi projektując „Sashę” – kompaktowy kompleks łaźniowo-saunowy do zastosowania w prywatnej łazience. To prawdziwe centrum Spa, które na 8 m. kw łączy saunę, prysznic i łaźnię (hammam). Mini kompleks Spa zaprojektowany przez architekta Alberto Apostoli utrzymany jest w stylistyce, która pasuje do każdego nowoczesnego wnętrza. „Sasha” wykonana jest z drewna, szkła, stali i żywicy. Korzystanie  z niej angażuje wszystkie zmysły, pobudzane przez wodę, zapach, ciepło, muzykę i programy kolorowego oświetlenia.

Powyższe przykłady w obrazowy sposób pokazują jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się funkcja łazienki. Z miejsca, które służyło głównie dość pośpiesznym czynnościom higienicznym, awansowała do roli salonu zapewniającego głęboki wypoczynek i relaks w domowym zaciszu..

Leave a Reply