Przegląd ław do salonu – jaką najlepiej wybrać?

Ława to obok kanapy najważniejszy mebel w każdym salonie. Powinna być jednocześnie praktyczna i wpisująca się w styl aranżacji. Do rozważenia są modele o różnych kształtach, rozmiarach czy wysokościach, stąd wybór idealnego stolika z nadmiaru propozycji nie jest łatwy. Warto więc przeczytać poradnik o tym, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań.

Ława do salonu – na co zwrócić uwagę?

  • Rozmiar – wymiary mebla należy dopasować do metrażu salonu, długości kanapy, a także liczby osób, która będzie z niego korzystać. Blat powinien pomieścić naczynia wszystkich użytkowników. W mieszkaniach bez jadalni niekiedy spożywa się przy nim nawet posiłki, więc warto mieć to na uwadze.
  • Wysokość – jeśli ława ma być stolikiem również do jedzenia, to powinno się wybierać spośród wyższych modeli. Gdy pełni funkcję typowego stolika kawowego, może być nieco niższa. Najlepiej dopasować ją odpowiednio do wysokości kanapy, aby sięganie po napój czy inne przedmioty było wygodne.
  • Funkcja rozkładania – takie modele są idealne do mieszkań o niewielkim metrażu. Na co dzień mogą służyć jako niska ława, a w razie potrzeby da się je łatwo rozłożyć i uzyskać stół o wysokości odpowiedniej do spożywania posiłków przy większej liczbie osób.
  • Dodatkowa półka – niektóre funkcjonalne stoliki pod głównym blatem mają jeszcze mniejszą półkę. To dobry sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania i pomoc w utrzymaniu porządku w salonie.
  • Bezpieczeństwo – w domach z małymi dziećmi warto zwrócić uwagę na to, jak są wykończone brzegi mebla. Najlepiej unikać kanciastych krawędzi i wybierać te z zaokrąglonymi krańcami.

Jaki stolik do salonu wybrać?

Opcji na stoliki do pokoju wypoczynkowego jest mnóstwo. Trzeba je dopasować do swoich potrzeb i tego, jaką rolę mają odgrywać w pomieszczeniu. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są modele kwadratowe i prostokątne. Modne są te z blatami wykonanymi ze szkła, ale warto wziąć pod uwagę, że trzeba będzie je częściej czyścić, szczególnie gdy w mieszkaniu są małe dzieci, które chwytają się powierzchni.

Dużą popularnością cieszą się również modele okrągłe, które sprzedaje się niekiedy w dwóch częściach – większej i mniejszej. Na co dzień korzysta się z większego stolika, a mniejszy chowa się pod spodem. Gdy przychodzą goście, wystarczy wysunąć nieco niższy model i korzystać z niemal dwukrotnie większej powierzchni do odstawiania naczyń i innych przedmiotów.

Gdy mieszkanie jest niewielkie, warto zdecydować się na funkcjonalne modele np. z półkami pod spodem lub rozkładane. Niektóre mają także szuflady, w których można schować przedmioty, jakich nie chce się trzymać na wierzchu lub których nie powinny dotykać dzieci. Trzeba mieć także na uwadze styl mebla.

Stolik kawowy a styl wnętrza

Choć ława jest zwykle niewielkich rozmiarów, to ważne, aby korespondowała z pozostałymi meblami i pasowała do stylu aranżacji. W stylu skandynawskim sprawdzą się modele wykonane z malowanego na biało drewna z nóżkami i blatem w naturalnym odcieniu. Spójność wszystkich elementów wpływa na poczucie harmonii i przytulności.

Nowoczesny stolik kawowy powinien cechować się minimalistyczną formą i prostotą. W eleganckich wnętrzach sprawdzi się taki wykończony na wysoki połysk, a w wersjach mniej glamour idealnie będzie wyglądał model ze szkła i błyszczącego metalu. W aranżacjach boho i eklektycznych warto skorzystać z naturalnego drewna, które będzie pasować również do stylu prowansalskiego. W tym ostatnim najlepiej postawić na zaokrąglone, ozdobne nóżki.

Do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym i loftowym nadają się modele z czarnych rurek i z blatami w kolorze drewna. Ich bryła powinna być surowa i minimalistyczna. Często spotyka się także designerskie modele z metalowymi półeczkami. Każdy powinien dopasować ławę do swojego salonu i własnych potrzeb – w końcu wszystko zależy punktu widzenia użytkownika.

Leave a Reply