Średniej wielkości kuchnia. Jak ją urządzić?

Ani mała ani duża – po prostu średnia. To kuchnia, którą znamy wszyscy. Jak urządzić taką kuchnię, by była funkcjonalna i prezentowała się jak przestrzeń z najnowszego katalogu? Wraz z projektantką wnętrz mówimy o zabudowie pasującej do przeciętnych kuchni i podpowiadamy, jak ją wykończyć, by jeszcze długo pozostała piękna i ponadczasowa.

Projektując każdą kuchnię, również średniej wielkości, powinniśmy pamiętać, że niemalże każdego dnia spędzimy w niej sporo czasu, dlatego ta część domu przede wszystkim powinna być funkcjonalna. I ergonomiczna, tak aby nie tracić cennego czasu na zbędne czynności. Można ją także dostosować do indywidualnych potrzeb, ale warto mieć na uwadze powtarzalność czynności i utarte ścieżki, którymi poruszamy się w kuchni.

jak urządzić średnią kuchnię 1

fot. Häfele

Kuchnia strefowa

Wnoszenie zakupów, układanie produktów w szafkach, szufladach i lodówce, krojenie i obieranie, gotowanie lub pieczenie, aż wreszcie sprzątanie. Tak toczy się życie w kuchni. Stąd dzieli się ją na pięć stref: przechowywania, przygotowania, gotowania i pieczenia, zmywania i zapasów. – Tajemnica idealnej kuchni kryje się w dobrym zaprojektowaniu wszystkich stref roboczych. Dzięki rozwiązaniom dedykowanym poszczególnym strefom, kuchnia ma szansę stać się miejscem zdecydowanie bardziej przestrzennym, pojemnym, ergonomicznym i komfortowym – podpowiada Michał Kichler, ekspert ds. okuć meblowych Häfele. Na skraju kuchni warto urządzić strefę zapasów. Tutaj trzymamy wszystkie produkty, które potrzebują lodówki, zamrażalki bądź szafki spiżarnianej. Ergonomicznym zastosowaniem są szafki z półkami typu tandem. Podczas ich otwierania tylne półki przesuwają się do przodu, podczas gdy pozostałe zamontowane są na skrzydle. W następnej kolejności pomyślmy o strefie przechowywania. To miejsce na elementy wyposażenia kuchni: naczynia, sztućce, robot kuchenny i inny podstawowy sprzęt. – Szuflady to doskonały sposób na zabudowę tej strefy, dodatkowo warto podzielić je wkładami lub przegrodami, żeby przechowywane produkty pozostawały w stabilnej pozycji. Dzięki temu każda rzecz będzie na swoim miejscu – zaleca Kichler.

jak urządzić średnią kuchnię 3

fot. Häfele

W strefie przechowywania doskonale sprawdzają się systemy wysuwnych carg. Najczęściej ich wymiary dopasowane są do korpusów o szerokości 15, 20 i 30 cm. Niskie cargo pozwala wykorzystać całą przestrzeń dolnych szafek. Dzięki nim zagospodarujesz nawet najwęższe miejsce w swojej kuchni. Obok strefy przechowywania powinna znaleźć się strefa zmywania, ze zlewozmywakiem, zmywarką, miejscem na środki czystości i segregacją odpadów. Centralnym miejscem każdej kuchni jest natomiast strefa przygotowania. Tu spędzamy najwięcej czasu i tu dzieją się rzeczy najważniejsze. Jej podstawowym elementem jest blat roboczy. Przy blacie warto się na chwilę zatrzymać i pomyśleć o stylizacji. – Zgodnie z najnowszymi trendami coraz częściej blaty wykonuje się z materiałów naturalnych jak lite drewno czy kamień, które sprawiają, że kuchnia jest niepowtarzalna – doradza Kichler. Oprócz blatu, ważnym elementem strefy przygotowania jest dostęp do sprzętu i akcesoriów, które warto mieć zawsze pod ręką – noże, blendery czy obieraczki. – Niezbędne rzeczy możemy trzymać w szufladzie. Dzięki relingom zmieści się w niej mikser, blender, toster i wiele innych wyższych sprzętów. Innym funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie wysuwanej półki narożnej, pozwalającej wykorzystać przestrzeń narożnej szafki – sugeruje ekspert z Häfele. W tej strefie niezwykle pomocne będą gniazdka elektryczne. Obecnie odchodzi się od umieszczania ich w ścianach. Producenci wyposażenia mebli kuchennych oferują gniazda do wmontowania w blat. Łatwo je utrzymać w czystości dzięki obrotowej pokrywce. Ostatnia strefa – gotowania i pieczenia – to miejsce naprawdę gorące. Dlatego szczególnie ważne jest odpowiednie doświetlenie tej strefy. System punktowego oświetlenia LED pozwoli na bezpieczną pracę.

jak urządzić średnią kuchnię 2

fot. Häfele

Nie tylko funkcjonalność

Funkcjonalność to najważniejsza cecha idealnej kuchni, ale nie można przecież zapomnieć o jej wyglądzie. Kuchnia powinna pasować stylem i kolorystyką do salonu, z którym często jest połączona w mieszkaniach średniej wielkości. Wykonuje się ją często z tych samych materiałów co meble w salonie (np. ten sam rodzaj drewna, zbliżona kolorystyka). – W Polsce mamy sporo pochmurnych dni, a do tego w kuchniach często brakuje okien, dlatego bardzo lubimy białe kuchnie z dodatkiem elementów drewnianych. Idąc za najnowszymi trendami można pokusić się także o kuchnię grafitową czy antracytową – zauważa Emilia Podziewska, właścicielka firmy Emidecor. Projektantka zwraca uwagę także na najnowsze trendy: wyraźną dominantę jednego elementu, np. kolorowej lodówki czy loftowej lampy. Na wybór stylu dalszych dodatków wpływ często ma wygląd krzeseł, które w średniej wielkości kuchniach zwykle mają lekką formę. Lekka forma zaczyna przeważać także w zabudowie. – Odchodzi się od ciężkiej zabudowy na rzecz stylu loftowego, który obecnie jest najbardziej trendy, lżejszych, delikatnych mebli, stalowych konstrukcji, klatkowych szafek bez frontów, ażurowych półek – wymienia Podziewaka.

jak urządzić średnią kuchnię 4

fot. Häfele

Wybierając fronty do szafek, zastanów się nad szklanymi lub lustrzanymi. Dzięki tym drugim uzyskasz wrażenie większej przestrzeni. Kolejnym szklanym elementem wykończenia kuchni z powodzeniem może być lampa z kolorowego lub przeźroczystego szkła na stół jadalny lub wyspę. – Przyjrzyjmy się lampom przypominającym klatki, koszyki metalowe, jak stelaże kapeluszy czy parasoli – podpowiada architektka. Pamiętajmy, że gołe ściany już dawno odeszły do lamusa. Dekoruje się je cegłą, betonem lub kamieniem naturalnym takim jak biały marmur, który jest na czasie również w przypadku blatów. Ściany możemy pokryć także tapetą w liściaste wzory. Warto zwrócić uwagę na dodatki miedziane oraz na oświetlenie stalowe – srebrne, czarne, miedziane lub złote. Kiedy już zaprojektujemy poszczególne strefy i zdecydujemy się na formę mebli, pomyślmy o kolorystyce. Przypominamy, że biel i szarość rozjaśnią słabo doświetlone wnętrza, zatem wciąż nie odrzucajmy tych kolorów, ale obecnie dominują barwy ciepłe. – Beże, kremy, brudny fiolet, pomarańcz, miedź, złoty, perła – wymienia projektantka. – Można je połączyć z drewnem w ciepłym odcieniu, a nawet w odcieniu ciemnym, z wyraźnym słojem. Drewno również na podłogę, hitem jest deska układana w jodełkę – dodaje.

jak urządzić średnią kuchnię 5

fot. Häfele

Pamiętajmy jednak, że sekret idealnej kuchni kryje się w umiejętnym zaprojektowaniu wszystkich pięciu stref. Przede wszystkim muszą być funkcjonalne, dlatego producenci mebli i systemów kuchennych tworzą dla nich dedykowana rozwiązania, tak aby kuchnia była miejscem, gdzie czujemy się komfortowo.

Leave a Reply