Szkło ornamentowe to znakomita alternatywa dla płytek ceramicznych, drewna, a nawet tapety. Dekoracyjne, wytrzymałe, naturalne, jest atrakcyjnym i nowoczesnym materiałem wykończeniowym. Najlepsze efekty można uzyskać stosując wyłącznie szkło oryginalne.
SGG MASTERGLASS to wyjątkowa rodzina w ofercie firmy Saint-Gobain Glass. Wyjątkowa dlatego, że znajduje się w niej 6 ekskluzywnych ornamentów, których wspólnym mianownikiem są wyraziste wzory o wysokim stopniu zgeometryzowania. Wszystkie wzory łączy także sposób produkcji przeprowadzany przy pomocy walcowania płynnej masy szklanej pomiędzy dwoma cylindrami, z których jeden pokryty jest wzorem. Ta niezwykle precyzyjna operacja uwypukla delikatny rysunek ornamentu, i sprawia, że transparentne szkło zamienia się w półprzezierne, zapewniając ochronę przed niepożądanymi spojrzeniami.
Wyrafinowaną estetykę produktów z rodziny SGG MASTERGLASS najlepiej reprezentuje SGG MASTER-SHINE – szkło ze świetlistymi kuleczkami na matowym tle. Ciekawym efektem optycznym jest to, że z bliska kulki ożywają pod wpływem światła.
Wzorem najchętniej wybieranym przez klientów jest SGG MASTER-CARRE. Pełen delikatności i głębi ornament tworzą małe kwadraty ułożone w poziomych i pionowych rzędach, które zdają się rytmicznie pulsować na tle tkaninowej faktury. Równie popularnym ornamentem jest SGG MASTER-LENS – najbardziej „matematyczny” z prezentowanych wzorów, w którym wypukłe szklane kropki pogrupowane zostały na tkaninowym tle w 16-elementowych modułach.
Rysunek wzoru SGG MASTER-LIGNE uwodzi spokojem liniowego rytmu. Szerokie pasy półmatowego szkła przedzielone zostały pasami wąskimi o innej fakturze. Od umieszczenia tafli zależy, czy pasy będą poziome czy pionowe. Z kolei SGG MASTER-RAY wciąga patrzącego w zabawę szukania dominanty. Czy jest nią układ poziomych elementów, czy może raczej pionowe pasy oddzielające wzór? Wszystko zależy od odległości, oświetlenia szkła, inwencji patrzącego.
Bazą ostatniego w rodzinie SGG MASTERGLASS wzoru o nazwie SGG MASTER-POINT są ciasno splecione wypukłe kuleczki. Zegarmistrzowską precyzję ornamentu widać jednak wyłącznie z bliska. Z daleka szkło wydaje się mieć mniej skomplikowaną fakturę. Jako materiał wykończeniowy szkło ornamentowe harmonijnie współgra praktycznie z każdym stylem wystroju wnętrz, zwłaszcza zaś z takimi materiałami jak stal czy drewno. Jest materiałem eleganckim, ponadczasowym estetycznie i naturalnym (głównym składnikiem szkła jest piasek kwarcowy).
W zależności od rodzaju wzoru, szkło ornamentowe może być poddawane obróbce krawędziowej, gięte, srebrzone, hartowane, a nawet laminowane, co zwiększa spektrum jego zastosowań we wnętrzu. Może być wykorzystywane na różne sposoby: jako wypełnienie frontów mebli, w ściankach stałych i przesuwnych, jako blaty stołów, drzwi szklane, kabiny prysznicowe i osłony wannowe, meble (biurka, lady, stoły, półki), stopnie schodów, płyty podłogowe i in.