To warto wiedzieć – woda bez kamienia

Stale odkładający się kamień w czajniku, konieczność stosowania specjalnej soli w pralce i zmywarce czy podrażnienia skóry po kąpieli – takie problemy zna każdy z nas. Przyczyna jest prozaiczna – woda wodociągowa po uzdatnieniu chlorem ma często nieprzyjemny posmak i…. wysoki stopień twardości, który powoduje korozję sprzętu AGD. Znacznie gorzej może być w domach, gdzie mieszkańcy zaopatrują się w wodę z ujęć własnych. Może ona zawierać szkodliwe dla zdrowia azotany pochodzące z okolicznych pól i nieszczelnych szamb, metale ciężkie i substancje organiczne. Teraz to już nie problem – na rynku dostępne są systemowe filtry przepływowe Dafi, które skutecznie uzdatnią wodę w całym domu.

W większości polskich domów zaczęto doceniać smak czystej wody – szczególnie tej używanej do przygotowywania potraw. – Z przeprowadzonych badań wśród klientów naszego sklepu internetowego wynika, że większość Polaków zaczęło zwracać uwagę na jakość wody. Aż 438 z 600 zapytanych osób odpowiedziało, że jest niezadowolonych z zapachu i smaku wody kranowej, a prawie wszyscy skarżyli się na nadmierne odkładanie się kamienia. O ile w pierwszym przypadku stosunkowo łatwo zadziałać stosując dzbanki z filtrami do uzdatniania wody używanej głównie do przygotowywania potraw, o tyle znacznie trudniej wyeliminować twardą wodę stosowaną do pralek czy zmywarek do naczyń czy kąpielidomowników. To zainspirowało nas do zaprojektowania systemu filtrów Dafi systemowo uzdatniających wodę w całym domu. Wprowadziliśmy na rynek produkt, który może być zamontowany przez każdego wprawnego majsterkowicza – mówi Katarzyna Bursztein, dyrektor ds. rozwoju marki firmy Formaster.

Woda bez kamienia – teraz to proste…

Firma Formaster wprowadziła na rynek system przepływowych filtrów Dafi uzdatniających wodę domową, które są doskonałą alternatywą dla drogich urządzeń. Mogą być one z powodzeniem montowane w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych – bezpośrednio na rurze doprowadzającej wodę do domu. Warto jednak wcześniej zrobić badania, aby wiedzieć jakie filtry powinniśmy zastosować. Najbardziej popularnym na naszym rynku wkładem jest wkład węglowy, który pozwala usunąć chlor i jego pochodne – „głównych odpowiedzialnych” za kamień czyli osady wapnia w urządzeniach domowych. Pozwala on także na eliminację zanieczyszczeń mechanicznych oraz różnych substancji organicznych – przedostających się np. z nieszczelnej instalacji.

Aby pozbyć się skutecznie kamienia zalecany jest dodatkowy filtr żywiczny. W tego rodzaju wkładach Dafi głównym składnikiem czynnym jest żywica jonowymienna mająca zdolność usuwania soli wapnia i magnezu odpowiedzialnych za twardą wodę. Dzięki zmiękczeniu woda straci nieprzyjemny posmak, a w urządzeniach domowych – pralkach, żelazkach czy czajnikach nie będzie stale osiadał osad mineralny. Ale to nie jedyna zaleta tych filtrów – to doskonały sposób na ograniczenie… kosztów za ogrzewanie. Montaż wkładu żywicznego przed doprowadzeniem wody do kotła i grzejników zmniejszy odkładanie się kamienia w tych urządzeniach, co znacznie podwyższy ich wydajność i zmniejszy nasze wydatki. W przypadku wszystkich konfiguracji filtrów producent zaleca stosowanie jako pierwszego wkładu polipropylenowego. Skutecznie usunie on zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, żwir czy rdzę), które mogą powodować zapychanie kolejnych filtrów.

filtry do wody

Przepływowe filtry Dafi mogą być montowane pojedynczo lub grupowo – w zależności od ilości substancji aktywnych, które chcemy wyeliminować z wody domowej, fot. Dafi

Filtry do zadań specjalnych

W ofercie przepływowych filtrów do wody Dafi znajdziemy także rozwiązania bardziej skomplikowanych problemów. Wkład polipropylenowy to doskonały sposób na pozbycie się zanieczyszczeń mechanicznych takich jak piasek, drobne zawiesiny, tłuszcze, czy produkty korozji tworzącej się wewnątrz instalacji sanitarnej. To zjawisko charakterystyczne dla wody pochodzącej ze starych instalacji wodociągowych oraz z miejsc gdzie często występują przerwy w dostawie. Może być on z powodzeniem stosowany, jako pojedynczy filtr odpowiedzialny za eliminację uciążliwych zanieczyszczeń, ale zalecany jest także jako pierwszy wkład w konfiguracjach – aby odpowiednio przygotować wodę do uzdatniania. Producent zaprojektował również rozwiązanie do domów jednorodzinnych, gdzie do wody przedostają się azotany pochodzące z okolicznych pól i nieszczelnych szamb. Zbyt wysokie stężenie tego składnika może powodować problemy żołądkowe, a także anemię i sinicę u małych dzieci.

filtry

Dzięki przepływowym systemom filtrów Dafi wyeliminujemy z wody kamień, azotany i szkodliwe substancje organiczne, fot. Dafi

W ofercie firmy Formaster znajdziemy przepływowy filtr Dafi do usuwania azotanów, którego składnikiem czynnym jest anionowa żywica jonowymienna. – Oferujemy naszym klientom kompleksowe i niedrogie rozwiązanie zapewniające czystą wodę domową, pozbawioną szkodliwych związków i składników. W tej chwili w naszej ofercie znaleźć można rozwiązania do wszystkich typowych uzdatnień – systemy filtrów bardzo prostych w montażu i użytkowaniu. Myślę, że w ciągu kilku lat zagoszczą one na stałe w polskich domach – potwierdza to popularność produkowanych przez nas filtrów dzbankowych Dafi. Trudno bowiem odzwyczaić się od smacznej i czystej wody – podsumowuje Katarzyna Bursztein.

Sugerowana cena detaliczna przepływowych filtrów wody Dafi:

  • obudowa filtra Dafi stosowana do wszystkich rodzajów wkładów: ok. 55 złotych;
  • wkład filtrujący Dafi węglowy (do wymiany co ok. 6 miesięcy) – ok. 22 złotych;
  • wkład filtrujący Dafi z żywicą jonowymienną (do wielokrotnej regeneracji wody z roztworem wody kuchennej) – ok. 24 złotych;
  • wkład filtrujący Dafi polipropylenowy (do wymiany w zależności od stopnia zużycia, nie rzadziej niż co 6 miesięcy) – ok. 9 złotych;
  • wkład filtrujący Dafi do usuwania azotanów (do wymiany po przefiltrowaniu 1000 l wody) – ok. 62 złotych.

Leave a Reply