Kuchnia z wyspą to coraz popularniejsze rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Szczególnie jest polecana, gdy kuchnia otwarta jest na salon czy jadalnię. Wyspa kuchenna stanowi wtedy umowną granicę między dwiema funkcjami całej przestrzeni. Jeżeli kuchnia z wyspą jest pomieszczeniem zamkniętym, często staje się miejscem, gdzie skupia się rodzinne życie: wspólne gotowanie i wspólne spożywanie posiłków.
Wyspa kuchenna to wolnostojąca niska zabudowa, która stanowi uzupełnienie mebli kuchennych. Znajdują się w niej dodatkowe szafki czy półki, a górna część – w zależności od naszych upodobań – może służyć jako kolejny blat roboczy lub miejsce do instalacji wyposażenia kuchni: zlewozmywaka, płyty grzewczej czy kuchenki gazowej. Wyspa kuchenna może stanowić również barek, przy którym na wysokich krzesełkach wygodnie zjeść śniadanie czy napić się herbaty.
Wymiary wyspy kuchennej
Usytuowanie wyspy kuchennej musi być dobrze przemyślane. Pamiętajmy, że do znajdującego się z tyłu ciągu szafek kuchennych musimy mieć swobodny dostęp. Dlatego odległość między szafkami kuchennymi a wyspą kuchenną nie może być mniejsza niż 100 cm. Pełen komfort zapewni już odległość 120 cm. Pamiętajmy również, żeby zachować odstęp po bokach. Wyspa kuchenna powinna znajdować się w odległości przynajmniej 80 cm od każdej ściany.
Wyspa kuchenna może mieć głębokość standardowych szafek kuchennych, tj. 60 cm. Ale jeśli chcemy zainstalować nań zlew czy płytę grzewczą, warto powiększyć nieco blat o ok. 20 cm. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort i bezpieczeństwo z użytkowania sprzętu AGD.
Instalacje w kuchni
Kuchnia z wyspą wymaga przeprowadzenia kilku ważnych instalacji, jeśli na wyspie planujemy montaż urządzeń AGD. Oglądając projekty kuchni z wyspą zwróćmy uwagę, że dużo częściej znajduje się nań płyta indukcyjna elektryczna niż kuchenka gazowa. Nie chodzi tu tylko o trend w wyborze sprzętu kuchennego – poprowadzenie instalacji gazowej na wyspę jest dużo trudniejsze. Ponadto nie zawsze udaje się ukryć nieestetyczne rury – pamiętajmy, że według prawa dostęp do zaworu odcinającego gaz musi być łatwo dostępny.
Jeżeli na wyspie będziemy gotować, konieczny będzie montaż okapu wiszącego nad wyspą, czyli tzw. okap wyspowy. Niekiedy konieczne będzie połączenie go z rurami wentylacyjnymi (jeśli chcemy mieć wyciąg). Rozwiązaniem najbardziej estetycznym jest wtedy montaż sufitu podwieszanego, pod którym ukryjemy instalację wentylacyjną. Takie rozwiązanie umożliwia również zaplanowanie efektownego podświetlenia – np. lampy halogenowe ukryte w suficie podwieszanym doskonale doświetlą blat roboczy.
Jeżeli na blacie wyspy kuchennej chcemy zamontować zlewozmywak konieczna będzie instalacja wodno-kanalizacyjna. Wodę prowadzi się zazwyczaj w podłodze, przed wykonaniem wylewki. Jeśli chcemy poprowadzić rury pod stropem, musimy zrezygnować z okapu i oświetlenia w podwieszanym suficie – instalacje elektryczne nie powinny być prowadzone razem z wodnymi.
Komfortowy wystrój kuchni
Wyspy kuchenne ożywiają wnętrze kuchni. Sprawiają, że pani domu nie jest odizolowana od reszty rodziny, która może jej pomóc w pracach domowych. Nowoczesne kuchnie, w których znajduje się wyspa, to w ogóle nowy styl życia. Coraz popularniejsze staje się zapraszanie przyjaciół na wspólne gotowanie, gdzie przy kieliszku dobrego wina spędza się razem czas.
Producenci mebli kuchennych dokładają starań, aby wystrój kuchni był jednolity – wyspa stanowi już komplet wraz z pozostałymi meblami kuchennymi.