Melisa: uprawa i pielęgnacja

Melisa to znana roślina lecznicza i przyprawowa, którą z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie oraz w doniczce. Poznaj jej sposoby uprawy, pielęgnacji oraz jej właściwości…

melisa jak dziala

Melisa (łac. „Melissa officinalis”),  zwana również cytrynowym zielem, pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego oraz Azji Środkowej. Uprawia się ją na całym świecie. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Wygląd melisy

Melisa to roślina, która tworzy pędy o średnicy 60 cm. Posiada delikatnie owłosione i rozgałęzione pędy, sięgające do 60 cm wysokości. Liście melisy są intensywnie zielone i mają jajowaty kształt. Z brzegu zaś są delikatnie ząbkowane.

Uprawa i pielęgnacja melisy

Melisa uwielbia nasłonecznione miejsca, które są osłonięte od wiatru. Doskonale też rozwija się w półcieniu. Jej podłoże powinno być żyzne i delikatnie wilgotne. Dodatkowo ziemia powinna być lekka i przepuszczalna, bogata w wapń. Co ciekawe, roślina ta jest całkowicie odporna na mróz.

Ziele melisy zbiera się na początku czerwca (tuż przed kwitnieniem) oraz pod koniec sierpnia (po kwitnieniu). Pojedyncze liście można zbierać przez cały sezon.

Właściwości lecznicze

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, melisa to roślina lecznicza i przyprawowa. Doskonale radzi sobie w stanach nerwicowych i podczas depresji. Łagodzi więc układ nerwowy. Pobudza zaś pracę układu pokarmowego. Stosuje się ją w postaci okładów. Łagodzi bowiem urazy, obrzęki i ukąszenia owadów.

Roślinę tę wykorzystuje się także w kuchni jako przyprawę. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do:

  • sałatek,
  • kanapek,
  • deserów.

Napar z melisy

Napar z melisy zaś działa uspokajająco. Ułatwia także zasypianie. Jak go przygotować? Wsyp jedną łyżeczkę suszu do filiżanki i zalej wrzątkiem. Odstaw na około 20 minut. Po upływie tego czasu możesz śmiało wypić napar. Jeśli chcesz, możesz go posłodzić miodem. Zaleca się picie około dwóch do trzech filiżanek naparu z melisy dziennie.

PJAktkqTURBXy83MzAwMGVmZmRiNTNlMTBhZjI2ZjY0NGQzN2RjMjdkYS5qcGVnkZMFzQSwzQJz

Leave a Reply