Wraz ze wzrostem świadomości w kontekście wpływu działalności człowieka na środowisko wiele osób stara się żyć w zgodzie z powszechnie przyjętymi zasadami zrównoważonego rozwoju. Tyczą się one wszystkich aspektów życia, łącznie z projektowaniem wnętrz. W jaki sposób zaprojektować dom w zgodzie z naturą?
Idea zrównoważonego rozwoju w domu
W obliczu stale pogarszającego się stanu planety idea zrównoważonego rozwoju ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Przejawia się to m.in. w ekologicznym podejściu do wielu odnóg konsumpcjonizmu, do których zalicza się także projektowanie wnętrz.
Aranżacja mieszkania przyjaznego dla środowiska opiera się na wykorzystywaniu produktów z materiałów ekologicznych, których produkcja nie przyczynia się do zwiększania emisji dwutlenku węgla w znacznym stopniu. Popularnym rozwiązaniem jest również recykling elementów wyposażenie domu, czyli nadanie drugiego życia meblom czy armaturom.
Chociaż z reguły ekologiczne produkty są droższe, to na dłuższą metę mogą okazać się korzystne finansowo. Zainwestowanie w zrównoważone rozwiązania przyczynia się także do rozwoju tego rodzaju rynku i odkrywaniu coraz to lepszych sposobów dbania o środowisko.
Dodatkowo przy zachowaniu troski o energooszczędny charakter produktu podczas wyboru sprzętów RTV, oświetlenia LED czy materiałów stosowanych do izolacji domu można liczyć na długofalowe korzyści ekonomiczne, które spowodowane będą mniejszym zużyciem prądu i niższymi rachunkami.
Aranżacja naturalnego wnętrza
Ekologiczny styl wiąże się z minimalizmem i dużą funkcjonalnością wnętrza. Z troski o środowisko warto zadbać o wybór materiałów, które pochodzą od sprawdzonych producentów. Dobrą praktyką jest także wspieranie małych przedsiębiorców i lokalnych rzemieślników, co wpłynie pozytywnie na gospodarkę.
Do produktów certyfikowanych, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko, zalicza się:
- drewno,
- kamień,
- wiklina,
- tkaniny naturalne np. bawełna, len czy juta.
Meble wykonane z materiałów ekologicznych cechują się stonowaną kolorystyką. Minimalistyczny charakter tych produktów nada wnętrzu domu harmonijny nastrój, a przede wszystkim nie obciąży środowiska naturalnego.
Kolejnymi atutami ekologicznych materiałów są ich żywotność i wytrzymałość. Piękne i funkcjonalne meble w stylu eko nadają się zatem idealnie do ponownego wykorzystania w razie przeprowadzki bądź zmianie wystroju. Zakup i sprzedaż używanych elementów wyposażenia wnętrza ma pozytywny wpływ na środowisko, gdyż ogranicza gromadzenie się odpadów.
Drugie życie mebli
Zamiast kupować nowe meble, warto odwiedzić pobliski targ staroci lub poszukać produktów zalegających w piwnicy. Styl vintage może być idealnym pomysłem na aranżację wnętrza mieszkania bądź domu.
W internecie istnieje także wiele poradników, które prezentują sposoby na stworzenie własnych szafek, półek czy stolików z odzysku. Czasem zalegające na strychu stoliki, krzesła czy palety można przekształcić w coś, co stanie się częścią ekologicznego wystroju wnętrza. Poza tym na rynku jest też wiele ofert mebli, do których stworzenia użyto materiałów z recyklingu.
Jakie dodatki i akcenty w stylu eko wybrać?
Do minimalistycznego i stonowanego wnętrza warto dodać akcesoria, które sprawią, że pomieszczenie będzie żywe i przytulne. Z uwzględnieniem wpływu poszczególnych materiałów na środowisko doskonałymi produktami okażą się te wykonane z gliny, kamienia, drewno czy szkła.
Jednym z najpopularniejszych surowców wykorzystywanym w aranżacjach typu eko jest bambus. Z powodzeniem sprawdza się jako składowa lampy, talerze, maty bądź kosze. Dywany wykonane z naturalnych tkanin również będą idealnym dodatkiem.
Czego unikać przy projektowaniu wnętrz przyjaznych środowisku?
Wielu projektantów oferuje szeroki wybór produktów wykonanych z różnych materiałów. Przy aranżacji domu warto zwrócić uwagę, czy proponowanych elementów wystroju nie tworzy plastik, który nie jest przyjazny dla planety.
Zrównoważone projektowanie musi się opierać na minimalistycznym podejściu do konsumpcji, która przede wszystkim powinna ustąpić miejsca produktom odzyskanym z recyklingu.
Dbałość o środowisko naturalne podczas aranżacji domu czy mieszkania może wydawać się trudnym zadaniem, które wymaga wielu wyrzeczeń, jednak ostatecznie przynosi dużo pożytku dla planety oraz rzutuje na wyjątkowy charakter wystroju wnętrza.