Im starszy tym cenniejszy i szlachetniejszy – koniak

Wyrafinowany smak, pełny aromat oraz ponad dwustuletnia historia to cechy charakteryzujące ten francuski koniak. W zależności od liczby lat przechowywania, rozróżnia się kilka jego rodzajów, a im starszy trunek tym cenniejszy i szlachetniejszy.        

Krótka historia trunku

 

Koniak (franc. Cognac), czyli według definicji eau-de-vie – „eliksir życia”, uznawany jest za najszlachetniejszy z alkoholi. Oryginalny trunek jest wytwarzany tylko z wyselekcjonowanych szczepów winogron rosnących na terenie Francji zwanym „Charente”, w rejonie Cognac. Koniak Otard do dnia dzisiejszego powstaje według niezmiennych receptur i jako jedyny dojrzewa w piwnicach zamku Château de Cognac. Le Château de Cognac to słynny zamek, który zapisał się w historii Francji jako rezydencja królów.

Dziś zaś jest znany w historii koniaków jako miejsce narodzin marki Otard. Koniak Otard, wyrafinowany i subtelny, o ponad dwustuletniej historii, łączy w sobie aromat kwitnących kwiatów, liści lipy, gruszki i tytoniu z nutką korzeni oraz wanilii. Butelki z koniakiem Otard mają charakterystyczny, subtelny kształt. Inspiracją dla pomysłodawcy, Michela Coste, była kropla koniaku spływająca po brzegu kieliszka. Produkcja obejmuje między innymi podwójny proces destylacji, a okres dojrzewania koniaku (przechowywania w specjalnie przygotowanych beczkach dębowych) wynosi minimum 3 lata.

Subtelny smak koniaku

Subtelny smak koniaku

W zależności od liczby lat starzenia, rozróżniamy kilka rodzajów koniaku Otard, a im starszy trunek tym cenniejszy i szlachetniejszy.

Otard VS (Very Special) to delikatna mieszanka winogron z najlepszych obszarów upraw, charakteryzująca się minimum 3 – letnim okresem starzenie. Ma delikatny i zrównoważony smak, z wyczuwalnym aromatem kwiatu winogron.

Otard VSOP (Very Superior Old Pale) to najpopularniejszy z rodziny koniaków z minimum 5 – letnim okresem starzenia, charakteryzuje się złocistą barwą. W subtelnej nucie smakowej najintensywniej wyczuwalny jest kwiecisty bukiet, wzbogacony aromatem wanilii, korzeni i tytoniu. Marka Otard VSOP od 2006 roku związała swe działania z golfem. Od tego czasu ten wyśmienity trunek towarzyszy golfistom na wielu prestiżowych turniejach organizowanych w całej Polsce i wspiera tym samym rozwój tej dyscypliny w naszym kraju.

Otard Napoleon, Otard XO (Extra Old)  to grupa najwytworniejszych trunków, których okres starzenia nie może być krótszy niż 7 lat. Cechuje je złożony, doskonale owocowy smak z wyczuwalną kwiatową nutą.

Otard 1795 Extra to wyjątkowy trunek stworzony specjalnie z okazji 200. rocznicy powstania koniaku Otard. Zestawiony z rzadkich, także 50-letnich eaux-de-vie, które dojrzewały w piwnicach “Paradis” w  Château de Cognac. Jego smak wyróżnia się niezwykłą długością i subtelnością aromatu. Oczarowuje nas swym, bogatym bukietem suszonych owoców i wyprawionej skóry z lekką nutą banana. Ma charakterystyczny tylko dla prawdziwie starych koniaków, złoto – rubinowy kolor .

Sztuka degustacji

 

Koniak Otard należy do trunków, które właściwie  degustowane pobudzają zarówno węch, wzrok, jak i smak. Powinno się go pić w stanie naturalnym, jako “digestif”, bez żadnych dodatków, nawet kostek lodu. Taki sposób degustacji pozwoli w pełni poznać niezwykły smak i bogaty aromat tego trunku. Czystej formie koniaku Otard wierni pozostają jedynie koneserzy tego gatunku. We Francji do czasu drugiej wojny światowej podawany był w restauracjach i kawiarniach pod nazwą “fine a l’eau”, rozcieńczony wodą: świeżą lub mineralną.

Tylko najwytworniejsze koniaki zostawiano na koniec posiłku, jako zwieńczenie, deser. Dzisiaj coraz częściej koniak podawany jest z wodą, tonikiem czy lemoniadą. Jeżeli chodzi o kształt kieliszka, to najwięcej zwolenników ma baniasty kieliszek tzw. balonówka, który umożliwia „zawirowanie” trunkiem, a tym samym uwolnienie bukietu zapachowego. Według znawców, idealny kieliszek ma kształt tulipana: lekko zwężający się ku górze, co ułatwia zagęszczenie zapachów przed ich całkowitym rozwinięciem.

Niezależnie jednak od kształtu kieliszka, bezwzględnie należy przestrzegać jednej zasady. Szkło do koniaku powinno być idealnie czyste i pozbawione wszelkich zapachów, tak aby nie zaburzało wyrafinowanych doznań smakowych i zapachowych, których źródłem z pewnością jest koniak Otard. Należy pamiętać o powolnym kołysaniu kieliszka tak, aby jednocześnie dotlenić trunek. Dzięki temu, znad kieliszka zacznie się unosić charakterystyczny dla koniaku Otard aromat. Powinno to zająć kilka minut. Czynność należy powtórzyć 3-4 razy, a wtedy zmiany zachodzące w bukiecie i aromacie staną się wyraźnie wyczuwalne.

Leave a Reply