Orientalne dekorowanie wnętrz

Upalne afrykańskie sawanny, kolorowe i zmysłowe Indie, a może pełna zagadkowej mistyki Japonia? Wbrew pozorom nie są to propozycje wakacyjnych wycieczek, a… pomysły na aranżację wnętrza.

Marzenia o dalekich podróżach można spełnić nie ruszając się z własnego fotela. Odpowiednia kolorystyka, tworzące spójną całość meble, a przede wszystkim przemyślane dodatki – pozwolą przenieść się w dowolne miejsce na Ziemi. Zamiana zwykłego pokoju w tętniące egzotyczną energią miejsce – z pewnością będzie wymagała dużej dawki pomysłowości i poszukiwania inspiracji. Jednak konsekwencja w aranżacji, odpłaci nam się zupełnie wyjątkowym wystrojem. Zapraszamy na podróż dookoła świata we wnętrzu własnego mieszkania.

Gorące piaski pustyni

Ziemiste odcienie złota, brązu i czerwieni – oto barwy Afryki. Aby oddać atmosferę panującą na ogrzanych gorącym powietrzem terenach, pokryjmy nimi ściany, a także wszystkie materiały znajdujące się w pokoju: obicia mebli, dywany, zasłony, rolety.

We wnętrzu w afrykańskim stylu nie ograniczajmy dostępu słońca do pomieszczenia – mówi Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet marki Lotari i Prakto – Wręcz przeciwnie, zabawmy się światłem i dostosujmy je do własnych potrzeb. W oknach zamontujmy transparentne rolety w nasyconym odcieniu, które wypełnią pokój subtelnym blaskiem promieni słonecznych – dodaje.

dekoracja wnetrza

fot. Brązy Afryki - Franc Gardiner

Dominującym materiałem w inspirowanym Afryką wnętrzu powinno być drewno i skóra. Ciężkie, wykonane z ciemnego drewna meble, w kolonialnym stylu, będą dobrze współgrały z ziemistymi barwami i egzotycznymi dodatkami. Na ścianie powieśmy kolorowe plemienne maski – pamiątki z podróży, bądź ozdoby zakupione w sklepikach z dekoracjami. Parapety i meble udekorujmy glinianymi misami i drewnianymi rzeźbami przedstawiającymi rdzennych mieszkańców. Nie zapomnijmy o charakterystycznych dla Afryki kolorowych, geometrycznych wzorach oraz deseniach w zwierzęce cętki czy pasy.

Nutka orientu

Roztańczone, emanujące radością i feerią barw Indie są częstą inspiracją dla dekoratorów wnętrz. Bogato zdobione meble, z charakterystyczną ornamentyką w połączeniu z kolorowymi tkaninami stanowią podstawę orientalnego stylu. We wnętrzu królują intensywne, nasycone barwy: fiolet, błękit, pomarańcz, turkus, zieleń i czerwień. Aranżację w stylu indyjskim budują przede wszystkim dodatki: zwiewne materiały, bogato zdobione poduchy, drewniane szkatuły i figurki. Aby przemienić pokój w komnatę niczym z „Baśni tysiąca i jednej nocy” powinniśmy umiejętnie grać światłem. Rozstawione świece, ażurowe lampiony i woń kadzideł dodadzą nutki orientalnego klimatu w każdym wnętrzu. Zwróćmy uwagę także na tkaniny w pomieszczeniu.

wystroj wnetrz

fot. Fiolety Indii - Franc Gardiner

Na kanapie rozrzućmy poduchy, łóżko przykryjmy haftowaną narzutą, a zamiast tradycyjnych firan zdecydujmy się na zasłony sznurkowe z nawleczonymi kolorowymi koralikami – sugeruje Kamila Prałat, ekspert Franc Gardiner. Motywami, które warto wpleść w aranżację są florystyczne wzory lub graficzne przedstawienie słonia, kwiatu lotosu czy Buddy.

Kraj kwitnącej wiśni

Przenieśmy się teraz w miejsce, gdzie najwyższą wartość w dekoracji wnętrz stanowi prostota i umiar. Japonia, bo o niej mowa, wypracowała specyficzną, oszczędną stylistykę, dopracowaną w każdym najdrobniejszym detalu. Kontrastujące ze sobą czerń i biel, z delikatnymi akcentami czerwieni stanowią główne motywy kolorystyczne. Charakterystycznymi elementami są przesuwane ekrany, za pomocą których oddziela się od siebie poszczególne pomieszczenia oraz tradycyjne maty na podłodze zwane tatami. Aranżując współczesne wnętrze w japońskim stylu inspirujmy się przede wszystkim wykorzystywanymi tam materiałami: drewnem, papierem i bambusem. Ten ostatni sprawdzi się zarówno jako efektowna roślina w wazonie, jak i materiał na dekorację okna.

dekorowanie wnetrz

fot. Czerń i biel Japonii - Franc Gardiner

Bambusowa roleta w połączeniu z drzewkiem bonzai ustawionym na parapecie doskonale odda klimat Japonii – radzi Kamila Prałat. W domach mieszkańców kraju kwitnącej wiśni życie koncentruje się blisko ziemi. Dominują więc niskie, surowe w formie meble, niewielkie stoliki i poduchy na podłodze.

Leave a Reply