Trzy metody na powiększenie mieszkania

Ciasne, ale własne – mówi stare, polskie powiedzenie. Jednak małe mieszkanie wcale nie musi sprawiać wrażenia niewygodnego. Za pomocą kilku optycznych trików nawet niewielki metraż można przemienić w przestronne i funkcjonalne wnętrze.

Jak na kilku własnych metrach zmieścić wszystko, co potrzebne do życia, a jednocześnie nie zagracać przestrzeni? To dylemat wielu osób urządzających kawalarkę czy niewielkie mieszkanie w bloku. Aranżując takie wnętrze musimy zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalny układ pomieszczeń i rozmieszczenie mebli, kolorystykę oraz detale.

Podpowiadamy jak za pomocą trzech prostych zasad oszukać nasze oko, aby nasze mieszkanie wydawało się większe niż w rzeczywistości.

Fot. Kolorystyczne urozmaicenie wnętrza Franc Gardiner1

Kolor urozmaica wnętrza

Uwaga na kolory

Barwy mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Ciemne ściany mogą przytłaczać, wprowadzać w zły nastrój, a dodatkowo wizualnie pomniejszyć pomieszczenie. Wykorzystanie różnych odcieni bieli, szarości czy beżu to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w niewielkich lokalach. Aranżacyjna fantazja w postaci tapety czy ekstrawaganckiego koloru
w odcieniu jasnego różu, pistacji czy błękitu dodatkowo urozmaici wnętrze.

Doskonały efekt złudzenia optycznego dodają także malowane pasy. Poziome poszerzą wnętrze, a pionowe sprawią, że pokój wyda się wyższy. Wykańczając ściany nie pozostawiajmy białej linii pod sufitem, nie stosujmy też listew podsufitowych – takie rozwiązanie powoduje wizualne obniżenie pokoju.

Gra światłem

Zarówno dzienne, jak i sztuczne światło jest największym sprzymierzeńcem małych mieszkań. Zamontowanie oczek sufitowych lub kinkietów na ścianie rozświetli, a jednocześnie wydłuży optycznie pokój. Podobny efekt zapewnia wpadające do naszych mieszkań słońce, dlatego jeśli możemy nie ograniczajmy jego dostępu. Przy aranżacji niewielkich pomieszczeń kierujmy się zasadą im widniej, tym lepiej – radzi Kamila Prałat, ekspert z firmy Franc Gardiner, producenta marek Lotari i Prakto.

Dlatego dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na transparentne rolety w oknach, najlepiej w jasnych odcieniach. Ciężkie firany lub zasłony nie tylko ograniczają dostęp światła do pomieszczenia, ale także pomniejszają optycznie wnętrza. W ciągu dnia najlepiej pozostawiać okna nieprzysłonięte. Widok za oknem powoduje, że mieszkanie nabiera przestrzeni – dodaje ekspert.

Fot. Aranżacyjna fantazja Franc Gardiner1

Rolety - idealne rozwiązanie dla mniejszego mieszkania

Przemyślana aranżacja

Wąski korytarz, ciemna kuchnia, niewielki salon – skromny metraż sprawia, że poszczególne pomieszczenia są ciasne i nieustawne. Dlatego popularnym rozwiązaniem polecanym przez architektów wnętrz jest połączenie pokoi, aby stworzyć otwartą, spójną przestrzeń. Jeśli nie jesteśmy gotowi na generalne remonty warto choćby zrezygnować z drzwi i zastąpić je łukami drzwiowymi.

W racjonalnym urządzeniu wnętrza pomogą nam także wielofunkcyjne meble. Rozkładane stoły, łóżka z ukrytymi szufladami, czy pufy ze schowkiem w środku zostały zaprojektowane właśnie z myślą o małych mieszkaniach. Niezastąpionym atrybutem jest także duża szafa wnękowa, w której będziemy mogli trzymać wszystkie niezbędne przedmioty oraz posłuży nam za garderobę.

Pamiętajmy, że złotą zasadą w urządzaniu niewielkich powierzchni jest dekoracyjna oszczędność. Unikajmy więc nagromadzenia mebli, pochowajmy niepotrzebne dodatki i cieszmy się przestrzenią w naszych własnych czterech kątach.

Leave a Reply