Torcik wielkanocny z kremem cytrynowym i syropem różanym

Świętować Wielkanoc bez smacznych i pięknie udekorowane wypieków? Chyba nie sposób. Baby, keksy i mazurki są przecież rajem dla podniebienia i radością dla oczu!

Torcik wielkanocny z kremem cytrynowym i syropem różanym
(trudność: średnia, czas: 2 godziny)

Składniki:

Biszkopt:
70g cukru drobnego białego w kartonie z zakrętką Cukier Królewski
3 jajka
70g mąki pszennej
25g mąki ziemniaczanej

Syrop różany:
50g cukru drobnego białego w kartonie z zakrętką Cukier Królewski
100ml wody
1 łyżka wody różanej

Krem cytrynowy:
200g cukru drobnego białego w kartonie z zakrętką Cukier Królewski
5 białek
szczypta soli
340g masła w temperaturze pokojowej, pokrojonego w kosteczkę
4 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
zielony barwnik spożywczy (opcjonalnie)
czekoladowe jajeczka do dekoracji

Sposób wykonania:
Rozgrzewamy piekarnik do 170°C, tortownicę o średnicy około 16 cm wykładamy krążkiem papieru do pieczenia – boki zostawiamy suche i nieosłonięte.
Białka ubijamy na sztywno przez 2-3 minuty, dodając w małych porcjach cukier. Nie przestając miksować, dodajemy po jednym żółtku. Dosypujemy w porcjach przesiane do jednej miski obie mąki i mieszamy je z masą na niskiej mocy po kilka sekund od dodania, tylko do zlikwidowania grudek.
Masę przelewamy do tortownicy i wstawiamy na około 30 minut do piekarnika. Gotowość ciasta sprawdzamy patyczkiem. Jeśli wychodzi z biszkoptu suchy – przekładamy tortownicę na kratkę. Po 10 minutach kładziemy ją do góry dnem na papier do pieczenia. Po całkowitym ostygnięciu kroimy na trzy blaty .

W rondelku przez około 10 minut zagotowujemy wodę z cukrem, aż do uzyskania konsystencji syropu – gęstej, ale nadal lejącej. Po zdjęciu z palnika dodajemy wodę różaną, odstawiamy do ostygnięcia.

Przygotowujemy kąpiel wodną: zagotowujemy wodę, na szczycie garnka ustawiamy odporną na wysokie temperatury miskę z białkami, cukrem i solą pilnując, by dno nie dotykało gorącego płynu. Woda ma się lekko gotować, nie wrzeć.

Od razu zaczynamy na średniej mocy miksera ubijać białka z cukrem. Kiedy cukier się rozpuści (nie wyczujemy go rozcierając pianę w palcach), zdejmujemy miskę znad wody i ubijamy masę na wysokich obrotach aż stanie się bardzo gęsta, a dno miski ostygnie. Zmniejszamy moc na minimalną, powoli dodajemy niewielkie ilości masła. Masa nieco się zważy, ale nie przejmujemy się tym dopóki nie wmiksujemy do niej całego masła. Wtedy wracamy do wysokich obrotów, a masa zgęstnieje. Na koniec dodajemy sok z cytryny i ekstrakt z wanilii. Niewiele ponad połowę kremu przekładamy do osobnej miski. Do pozostałej masy dodajemy wykałaczką odrobinę zielonego barwnika, miksujemy.

Na tortownicy, na której będziemy podawać wypiek, kładziemy pierwszy blat biszkoptu i skrapiamy go syropem różanym. By do pokrycia tortu nie przedostało się zabarwione na zielono przełożenie, z pomocą rękawa cukierniczego obrysowujemy blat białym kremem. Taki zabieg wymaga odłożenia większej ilości masy przeznaczonej do dekoracji. Nadkładamy na biszkopt połowę zielonego kremu, zakrywamy środkowym blatem. Powtarzamy wszystkie czynności, zakrywamy wierzch trzecim biszkoptem.

Na wierzch tortu nakładamy krem i płaską łopatką rozcieramy go na boki, nie martwiąc się na razie ubrudzeniem patery, a skupiając się na wypełnieniu wszystkich ubytków i zebraniu luźnych okruszków. Łopatka z zanieczyszczoną okruszkami masą nie może już trafić do miski z „czystą” częścią dekoracji. Ciasto będziemy pokrywać kremem aż do uzyskania zadowalającego efektu. Nie warto od razu próbować osiągnąć finalny efekt – krem dobrze zastyga i nie musimy się spieszyć z pracą. Na koniec dekorujemy torcik jajeczkami czekoladowymi.

Autorką przepisu i zdjęcia jest Agnieszka Piątkowska z prettybaked.pl.

torcik wielkanocny

Leave a Reply